Jednoduchá pravidla saunování pro začátečníky v 10 bodech

Jednoduchá pravidla saunování pro začátečníky v 10 bodech

Slovo sauna i samotná kultura saunování pochází z Finska. V této studené a mrazivé zemi vědí, proč je saunování tak skvělé. Kromě toho, že posiluje imunitní systém člověka, také přispívá k tělesné i duševní pohodě. Proto bychom si saunování měli dopřávat i my v Česku. Jak ale začít, pokud vám pojem saunování dosud nic neříkal? Přečtěte si tento článek, kde najdete základní pravidla saunování pěkně pohromadě, aby do sauny mohl vyrazit i začátečník. 

Saunování je pro člověka přirozeným procesem. Pokud ale nemáme saunu doma nebo na chalupě, nezbude nám, než se vypravit do společné sauny. Pro začátečníky může být společné saunování ze začátku stresující. Co si tedy vzít s sebou, co naopak nechat doma, jak se v sauně chovat a další nejčastější otázky, zodpovíme v tomto článku. 

Čtěte také:

Znáte základní pravidla saunování?

Pravidla saunování v 10 bodech

1. V sauně využijete žabky, plavky ale nechte doma!

Dnes je už téměř pravidlem, že v každé sauně dostanete k zapůjčení čisté prostěradlo a osušku. Proto můžete vlastní vybavení nechat doma. Co si ale naopak do sauny určitě přibalte, jsou žabky, které se vám budou hodit při venkovních přechodech mezi saunami. Vzít si můžete také láhev s vodou, ve většině saun totiž dovolují vlastní pití. Pravidla saunování naopak nedovolují plavky - a to čistě z hygienických důvodů

2. Do sauny nechoďte ani hladoví, ani příliš najezení

Dát si poctivý nedělní oběd a pak hned vyrazit do sauny, není úplně dobrý nápad. Zpracovávání jídla v žaludku zatěžuje tělo, což by mohlo být v sauně na obtíž. Stejně tak není dobré chodit do sauny hladový, neboť by se vám z horka mohlo dělat nevolno. Ideální je tedy najíst se zhruba 2 hodiny před saunováním a pak si dát už jen lehkou svačinu. 

3. Co všechno udělat v šatně před saunováním?

V sauně se vysvlékněte a všechny cenné věci si odložte do uzamykatelné skříňky. Nezapomeňte si z těla také sundat veškeré kovové předměty (piercing nebo šperky), které by vás při saunování mohly nepříjemně pálit. Dámy by se také měly odlíčit, aby jim make-up neucpával při saunování póry. 

Přečtěte si o tom, jaká kosmetika je vhodná při saunování.

Pravidla saunování (1)

4. Před saunou je povinné se osprchovat

Jakmile budete připravení na saunování, měly by vaše kroky směřovat do sprchy. Před saunováním je totiž z hygienických důvodů nutné umýt se. Poté se nezapomeňte osušit. Suchá pokožka se při saunování začíná potit dříve než mokrá kůže. 

5. Konečně do sauny! Jaká jsou pravidla saunování?

Po úvodních procedurách můžete konečně vyrazit do sauny. Začátečníkům doporučujeme nejprve začínat v saunách, kde je nižší teplota - například 70 stupňů. Při vstupu do sauny si vyberte volné místo, na které položte prostěradlo. Saunovat bychom se měli ideálně nazí, pokud je vám ale nahota nepříjemná, omotejte si kolem sebe prostěradlo. 

5. Jakou polohu v sauně zvolit?

Pro ideální termoregulaci se doporučuje si v sauně na prostěradlo lehnout. Při klasickém sedu totiž dochází k většímu rozdílu mezi teplotou hlavy a spodní části těla, což nemusí některým lidem dělat dobře. Vždy ale platí pravidlo, že byste se měli v sauně chovat tak, aby to bylo příjemné hlavně vám. Ze začátku proto můžete vyzkoušet vícero poloh. 

Myslete také na to, že ve spodních lavicích je vždy menší teplota než v horních patrech. Začátečníci by proto měli volit nejprve tato místa. 

6. Pravidla saunování mluví jasně: V sauně buďte maximálně 15 minut

Jedno saunovací kolo by mělo ideálně trvat mezi 8 až 15 minutami. Ve většině saun najdete u vstupu přesýpací hodiny, které si po vstupu do sauny můžete nastavit na váš čas příchodu. Právě na nich můžete sledovat čas pobytu. Při saunování ale poslouchejte hlavně vaše tělo, které vám nejlépe řekne, kdy má dost. Pravidla saunování říkají, že saunování není závod, kdo déle vydrží, ale především zábava a relaxace. 

7. Po sauně následuje rychlé zchlazení

Principem saunování je rychlé zahřátí s následným prudkým zchlazením. Právě tyto změny teplot mají příznivé účinky na náš imunitní systém. Pokud se budete saunovat na chalupě, můžete po sauně skočit do sněhu nebo se polít vodou z hadice. V klasické společné sauně je nejlepší po saunování skočit do ochlazovacího bazénku. Ještě před tím je ale nutné se krátce osprchovat vodou - a to z hygienických důvodů. 

8. Po saunovacím kole následuje odpočinek

Po každém saunovacím kole si dopřejte odpočinek. Sedněte si na sedačku nebo si lehněte na lehátko, zavřete oči a relaxujte. Pokud máte možnost, využít můžete také vířivku nebo bazén a krátce si zaplavat. Nezapomínejte také dostatečně pít, neboť při saunování se tělo dehydratuje. Každý odpočinek mezi koly by měl trvat minimálně 10 minut

9. Kolik saunovacích kol si dopřát?

Začátečníci by si měli dopřát maximálně tři saunovací kola. Je ale možné, že se už po jednom kole budete cítit vyčerpaní. Za žádných okolností své tělo nepřepínejte. Saunování totiž z našeho těla vyplavuje škodliviny a urychluje průběh nemocí. Pokud byste to se saunováním přehnali, mohli byste se rozstonat nebo být další den nepříjemně unavení. 

10. Společná pravidla saunování, která platí pro všechny

Při saunování ve společných saunách se vždy snažte být empatičtí a nikoho nerušit. V běžné sauně by návštěvníci neměli hlasitě mluvit a měli by respektovat ticho. Povídat si je možné ve speciálních saunách, které tak bývají označené. 

Pravidla saunování v jiných článcích

Pravidla saunování také pěkně shrnuje náš dřívější článek. Přečtěte si ho na tomto odkazu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.