Kneippův chodník prokrvuje nohy a zvyšuje imunitu

Kneippův chodník prokrvuje nohy a zvyšuje imunitu

Voda je skutečný zázrak. Je jednou ze základních podmínek života na planetě Zemi a člověk ji dennodenně spotřebuje velké množství. Kromě toho má ale voda i léčivé účinky a prospívá lidskému zdraví – na což přišel v 19. století německý kněz Sebastian Kneipp. A právě po něm se nazývá oblíbená hydroterapie Kneippův chodník, při které se střídavě přešlapuje v teplé a studeně vodě. Chcete se dozvědět více o této proceduře, jejích účincích či historii? Tak rozhodně pokračujte ve čtení.

Víte, co je Kneippův chodník, nebo o něm naopak slyšíte poprvé? Ti, kteří o něm ještě nikdy neslyšeli, se nejspíš domnívají, že se jedná o nějaký moderní chodník od jakéhosi vyhlášeného architekta Kneippa. Nenechte se však mýlit, Kneippův chodník je vodoléčebná procedura, která prokrvuje nohy a celkově zvyšuje odolnost organismu.

Sebastian Kneipp – průkopník hydroterapie

A proč se tato léčebná procedura nazývá Kneippův chodník? Své jméno nese po německém knězi a průkopníkovi hydroterapie Sebastianu Kneippovi, který žil v 19. století. A jak už to u velkých objevů bývá, i tentokrát sehrála velkou roli náhoda. Mladý Kneipp totiž neměl ambice stát se doktorem či vědcem – pocházel totiž z chudé tkalcovské rodiny a snil o tom, že se jednou stane farářem. Rodiče si ovšem nemohli dovolit poslat svého syna Sebastiana do školy. Studovat mu později umožnil až jeho vzdálený příbuzný, a tak Kneipp začal chodit na gymnázium až ve věku 23 let. Jenže během studií Kneipp onemocněl tuberkulózou a byl na pokraji života a smrti.

A právě tehdy přišla na scénu ona náhoda – Kneippovi se dostala do ruky útlá knížečka s názvem O léčivé síle čerstvé vody. Kneipp, kterému žádná léčba nepomáhala, se rozhodl dát vodě šanci a pravidelně se koupal ve studeném Dunaji nebo chodil bos ve vodě. A studená voda mu natolik zlepšila imunitu, že se nakonec z tuberkulózy vyléčil. A mohl se tak stát knězem, o čemž odmala snil.

Tato událost podnítila Kneippa k dalšímu studiu o léčivých účincích vody. Své progresivní léčitelské metody praktikoval v bavorských lázních Bad Wörishofen, kam mimo jiné přilákal i spoustu významných osobností. Když mu bylo 65 let, sepsal Kneipp přelomovou knihu s názvem Moje léčení vodou, z níž hydroterapie vychází dodnes. A právě jednou z vodoléčebných metod, která vychází z Kneippových myšlenek, je Kneippův chodník.

Jak probíhá procedura zvaná Kneippův chodník?

Kneippův chodník funguje na principu střídání teplé a studené vody. Pokud se rozhodnete absolvovat tuto léčebnou proceduru, nemusíte se bát takových šoků jako při hydroterapeutické metodě zvané skotské střiky. Při této proceduře totiž budete pouze přecházet z nádržky či bazénku s teplou vodou do nádržky studené, přičemž tento proces se bude několikrát opakovat. Navíc jsou na dně nádržek malé kamínky či oblázky, které slouží k promasírování chodidel a zlepšení krevního oběhu nohou.

Jak už říkal sám Kneipp, před aplikací studené vody musí být tělo teplé. Takže při proceduře Kneippův chodník si nejdříve pochodíte v nádržce s teplou vodou okolo 40 °C. Horká voda sice také není extra příjemná, ale rozhodně vás nešokuje tak, jako voda v druhé nádržce. Studená voda v druhém bazénku má totiž zhruba 12 °C. Naštěstí si ale ve studené vodě dlouho nepobudete – jeden z Kneippových principů totiž praví, že aplikace studené vody musí být velmi krátká, aby se rychle dostavily požadované účinky.

V nádržce či bazénku s teplou vodou si tak nejprve pochodíte asi jednu minutu, a poté překročíte do nádržky se studenou vodou, kde se musíte vydržet procházet pouze pět vteřin. Tento proces je samozřejmě nutné několikrát opakovat, aby se dostavil svěží pocit a hřejivé teplo zaplavilo nejen vaše nohy, ale celé tělo. Důležité je, aby procedura byla ukončena pobytem ve studené vodě. Poté, co absolvujete Kneippův chodník, je samozřejmostí důkladné osušení.

Kneippův chodník a jeho pozitivní účinky

Říkáte si, že chození v teplé a studené vodě přece nemůže přinést žádné zázračné účinky? Vyzkoušejte Kneippův chodník a možná se budete divit! Střídání teplé a studené vody má totiž spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. Kneippův chodník například může vyřešit problém stále studených nohou, neboť střídání tepla a chladu spolu s chozením po oblázcích zlepšuje krevní oběh nohou. Kromě toho ale tato léčebná procedura pomáhá také při bolestech hlavy.

Kneippův chodník má ještě jeden účinek, který je asi ze všech zmíněných nejdůležitější. Pravidelným opakováním této procedury totiž docílíte zvýšení odolnosti vašeho organismu. Takže Kneippův chodník funguje velmi dobře jako prevence proti různým nachlazením, migrénám i problémům s krevním oběhem. Kneippův chodník působí blahodárně také na vaši psychiku, neboť po proceduře se budete cítit svěže a uvolněně.

Kneippův chodník mají v lázních i bazénech

A kde si můžete dopřát vodoléčbu Kneippův chodník? Tak především v lázeňských zařízeních, neboť Kneippův chodník patří mezi tradiční metody, které se používají od 19. století až dodnes. Kneippův chodník můžete ovšem nalézt také v nabídce wellness center, bazénů a aquaparků. Velká výhoda Kneippova chodníku spočívá v tom, že je vhodný takřka pro každého díky tomu, že není tak drastický jako zmiňované skotské střiky. 

Kneippův chodník podomácku

Pokud ale nejezdíte do lázní, nechodíte do aquaparků a wellness center, a přesto se chcete otužovat díky Kneippově chodníku, máme pro vás řešení. Kneippův chodník si totiž můžete udělat i doma! Zlaté české ručičky přece dokážou všechno, a navíc Kneippův chodník není vůbec těžké připravit. Budete potřebovat jen dvě plastové vaničky či lavory, mezi kterými budete přecházet. A samozřejmě také jemné oblázky, které můžete nasbírat v řece či potůčku, nebo je seženete v kutilských obchodech či květinářstvích.

Do jedné vaničky dejte vodu o teplotě okolo 40 °C, do druhé naopak vodu zhruba o teplotě 12 °C. Na dno obou vaniček dejte oblázky, aby bylo všechno tak, jak má být. Pokud si budete dělat Kneippův chodník někde na zemi v bytě, rozprostřete si okolo vaniček ručníky, abyste si nezamokřili podlahu. A když budete mít vše připraveno, tak už to chce jen pevnou vůli a odhodlání vydržet střídání tepla a chladu. Také je důležité, abyste měli po ruce hodiny a mohli tak přesně střídat pobyt v jedné a druhé vaničce.

Podobné procedury

Pokud dbáte o své zdraví a chcete pravidelným otužováním posilovat svou imunitu, tak můžete vyzkoušet další procedury, které fungují na principu střídání tepla a chladu. Účinnou, ale poněkud šokovou hydroterapií, jsou skotské střiky. Jedná se o léčebnou proceduru, při které na vás terapeut stříká ze vzdálenosti třech metrů střídavě proudy teplé a studené vody.

Na podobném principu funguje také velmi oblíbené saunování. Nejdříve si několik minut pobudete v pořádně vyhřáté místnosti, a poté celé tělo rychle zchladíte v ledovém bazénku. Jestliže máte problémy s častým nachlazením a složí vás každá nemoc, tak je správný čas k tomu, abyste začali posilovat svou imunitu pravidelným otužováním. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.