Kontraindikace masáže – kdy se masážím raději vyhnout

Kontraindikace masáže – kdy se masážím raději vyhnout

Správně zvolená masáž přináší celou řadu pozitivních účinků pro naše tělo i mysl. Dokáže uvolnit, podpořit léčbu různých zranění, posílit imunitu, snížit výskyt křečí či pomoct při regeneraci svalů. Existují však případy, kdy se provádění masáže nedoporučuje, neboť může organismu naopak uškodit. Pro řadu onemocnění je masáž přímo kontraindikací a je třeba se jí vyhýbat. V jiných případech je třeba vhodnost masáže konzultovat s lékařem a rozhodnout se pro správný typ.

Celková a místní kontraindikace masáže

Kontraindikaci masáže rozdělujeme na celkovou a místní. Při celkové kontraindikaci se nesmí provádět masáž za žádných okolností. Místní kontraindikace se pak týká jen určitých partií a souvisí především s lokálními onemocněními. I laikovi je jasné, že masírování zlomené ruky spíše uškodí, stejně jako masáž v místech popálenin.

Čtěte také:

Tantrické masáže přináší maximální uvolnění a požitek

Se svými zdravotními problémy se svěřte masérovi

Chystáte se jít na masáž? Každý profesionální masér provádí před masáží minimálně základní konzultaci se svým klientem, během které se ptá na jeho zdravotní i psychický stav, fyzické problémy a bolesti. Díky konzultaci ví, na jaké partie se zaměřit, u jakých oblastí těla masírovat opatrně a kde naopak bez obav přitlačit. Žádnou skutečnost svému masérovi rozhodně nezatajujte a svěřte se se svými zdravotními problémy. Správný masér svého klienta v případě potřeby odmítne, a to bez ohledu na ušlý zisk.

Celková kontraindikace masáže

Obecně platí, že masáž by měly podstupovat jen osoby, které netrpí žádným akutním onemocněním či infekcí. Chodíte na masáže pravidelně a postihla vás chřipka? Na jeden či dva týdny masáž odložte. Vašemu tělu tím prospěje, pokud naopak navštívíte svého maséra až po nemoci a při plném zdraví, tím svou imunitu posílíte a budete se cítit lépe. Masáže se neprovádí v případě následujících onemocnění a stavů:

  • při akutních zánětech
  • při chřipce a horečnatých onemocněních
  • během onemocnění, způsobující závažné krvácení (např. při leukémii)
  • při poranění břišní dutiny
  • při selhání životně důležitých orgánů
  • po jídle
  • pod vlivem alkoholu či drog

Při problémech s krevním tlakem, při epilepsii nebo cukrovce svůj zdravotní stav konzultujte se svým lékařem a na vhodnost či nevhodnost masáží se zeptejte. U těchto chorob je třeba situaci vyhodnocovat individuálně v závislosti na konkrétním stavu pacienta a tomu přizpůsobit i podobu masáže.

Místa na těle, která se nemasírují

Existují určitá místa na těle, která se nemasírují, jedná se tedy o tzv. kontraindikaci místní. Některá místa se nemasírují obecně ani u zdravých jedinců, jiná souvisí s lokálním onemocněním. Důležité je si o konkrétních problematických partiích s masérem či masérkou důkladně pohovořit. Obecně se nemasírují extrémně citlivá místa na těle, jako jsou podkolenní jamky, podpaží či přední strana krku. Rovněž se během zdravotních masáží nemasírují genitálie, prsa ani bradavky. Masér se při masáži také vyhýbá hran a trnů kostí.

Co se týká místní kontraindikace masáže vzhledem k lokálním onemocněním, masírovat se nesmí místa s popáleninami, otoky, křečovými žilami, zanícenými klouby, mateřskými znamínky či bradavicemi. U těhotných žen a během menstruace se nesmí masírovat břicho, stejně tak i při akutních onemocněních.

Masáž během těhotenství a menstruace

Často se těhotné ženy ptají, mohou-li během těhotenství na masáž a nejde-li o kontraindikaci. Skutečnost je taková, že kvalitní a dobře zvolená těhotenská masáž může těhotné ženě pomoci od bolestí zad, nohou i kloubů. Je však třeba se řídit jistými zásadami.

Těhotná žena během masáže neleží na břichu, nýbrž na boku. Rovněž se nesmí podstupovat detoxikační a jiné razantní masáže, během kterých dochází k vyplavování toxických látek. Ty by se totiž mohly dostat k miminku přes placentu. Ideální volbou pro každou maminku je, rozhodne-li se navštěvovat specializovaného maséra, který má s masírováním těhotných žen zkušenosti.

Zvýšenou opatrnost by měly věnovat ženy, které se chystají na masáž během menstruace. Během ní se nesmí masírovat břicho, mnozí maséři doporučují masáž zcela vynechat, a to kvůli zvýšené krvácivosti po masáži. Vhodnou alternativou mohou být klidné relaxační masáže.

Správný výběr masáže

Abychom problematiku kontraindikace masáží příliš nezobecňovali, musíme zmínit potřebu individuálního posuzování s ohledem na konkrétní typ masáže. Některé masáže stimulují, některé uklidňují a jiné zase detoxikují. Pokud se cítíte vyčerpaní, rozhodně dejte přednost relaxačním masážím.

Thajské a jiné intenzivní masáže zase pomohou vašim ztuhlým svalům a kloubům, mohou vás však více vyčerpat a unavit. Vždy se maséra ptejte na kontraindikace s ohledem na konkrétní typ masáže, kterou se chystáte podstoupit.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.