Krátkovlnná diatermie – bezpečná elektroléčba, která prohřeje klouby, svaly i tkáně

Krátkovlnná diatermie – bezpečná elektroléčba, která prohřeje klouby, svaly i tkáně

Trápí vás svalové či kloubní problémy, záněty šlach, migréna nebo máte potíže s pohybovým aparátem? Tak vyzkoušejte účinnou rehabilitační metodu, kterou je diatermie. Jedná se o typ elektroléčby, při níž je využíván vysokofrekvenční proud, který velmi dobře prohřívá léčené místo. Elektrického proudu se ale vůbec bát nemusíte, diatermie je naprosto bezpečná. Nejčastěji aplikovaným typem diatermie je krátkovlnná diatermie, existuje ovšem i mikrovlnná a ultrakrátkovlnná diatermie.

Elektroléčba – od rejnoka po elektrody

Elektrický proud má pro člověka mnoho využití. Poskytuje nám teplo, světlo a pohon pro různé domácí spotřebiče i velké dopravní prostředky. To však není zdaleka všechno – elektrický proud totiž dokáže i léčit! A přišli na to už staří Egypťané i Římané. A jak je to možné, když za jejich časů ještě nebyla vynalezena elektrická energie? Pomohla jim příroda, konkrétně rejnok elektrický, kterého přikládali na postižená místo.

Doba ovšem pokročila, a tak se dnes nemusíte bát, že vám v rehabilitačním centru na tenisový loket přiloží živého rejnoka. Místo něj se totiž používají různé elektrody, které šíří stejnosměrný či střídavý proud lidským tělem, a to samozřejmě bez následků nějakého elektrického šoku či popálení. Elektroléčba se od svého vzniku v 19. století stala velmi oblíbenou léčebnou metodou a využívá se ve většině rehabilitačních center. Pokud vás tedy někdy váš praktický lékař či ortoped poslal na rehabilitaci, možná jste se s elektroléčbou už potkali.

Diatermie je bezkontaktní léčba

Mezi elektroléčbu se řadí několik metod a jednou z nich je diatermie, kterou si představíme v tomto článku. Diatermie je léčebná metoda, během níž se postižené místo prohřívá průchodem vysokofrekvenčního elektrického proudu. Teplo má za následek vyšší prokrvení léčeného místa a dochází tak k potlačení bolesti, zlepšení výživy tkání, rozpuštění zánětlivých výpotků, změkčení vazivových srůstů a uvolnění hladkého svalstva.

Diatermie je navíc bezkontaktní metoda, kdy se elektrický proud šíří do lidského těla ve formě elektromagnetická pole bez vodivého kontaktu s kůží. Nemusíte se tedy bát, že by diatermie mohla být nebezpečná či nepříjemná – v průběhu léčby totiž žádný účinek nepocítíte. Diatermie se používá při léčbě kloubních, svalových či nervových chorob, konkrétní indikace si blíže popíšeme při charakteristice jednotlivých typů diatermie.

Účinná krátkovlnná diatermie

Tím nejčastěji používaným a možná nejúčinnějším typem je krátkovlnná diatermie. Při této metodě se využívá proud o frekvenci 27,12 MHz s vlnovou délkou 11,06 m, který lehce prochází kůží i tkáněmi bez jakéhokoliv dráždivého efektu a velmi účinně prohřívá léčené místo. Elektrody, které přivádějí vysokofrekvenční elektrický proud, se přikládají z obou stran ošetřovaného tělesného orgánu.

Můžete se ale také setkat s variantou, že vám rehabilitační pracovník ovine končetinu několika závity dobře izolovaného kabelu, čímž vznikne induktivní ohřev. Existují ale i další speciální typy elektrod, jež se používají například při léčbě gynekologických onemocnění. Krátkovlnná diatermie se provádí buď kontinuálně nebo pulzně, rozdíl je ve výkonu, jelikož u kontinuální aplikace se pohybuje v rozmezí několika stovek wattů, naopak při pulzní aplikaci může být výkon až 1000 wattů. 

Krátkovlnná diatermie v praxi – na co se připravit?

Určitě vás také zajímá, jak probíhá krátkovlnná diatermie v praxi. Jak už jsme zmínili, pacient se nemá čeho obávat, krátkovlnná diatermie je absolutně bezbolestivá, v krajním případě maximálně ucítíte slabé teplo. Krátkovlnná diatermie se aplikuje po dobu, kterou stanoví rehabilitační pracovník, většinou je to však několik desítek minut. V průběhu léčebné procedury musíte zůstat ve stejné poloze, aby proud působil ve správném místě. Není to tedy dvakrát zábavná relaxace, později však její účinky jistě oceníte.

Na léčebnou proceduru se nijak zvlášť připravovat nemusíte, akorát si před zahájením léčby musíte sundat prsteny, náramky či řetízky. Vysokofrekvenčním vlnám totiž nesmí stát v cestě žádná kovová tělesa na povrchu, ale ani uvnitř pacientova těla. Z toho vyplývá, že krátkovlnná diatermie není určena pro osoby, které mají v těle kovové hřeby po operacích či různé kloubní náhrady. Mezi další se řadí kontraindikace kardiostimulátory, zhoubné nádory či krvácivé stavy.

Účinky krátkovlnné diatermie

Krátkovlnná diatermie působí proti mnoha chorobám a onemocněním. Používá se jak v oblasti ortopedie, neurologie a interní medicíny, ale také ve sportovní medicíně, urologii či dermatologii. Nejčastěji se krátkovlnná diatermie používá proti chronickým potížím pohybového aparátu, revmatismu, různým zánětům a svalovým i kloubním problémům. Krátkovlnná diatermie ovšem příznivě působí také na migrény, dysmenoreu (menstruace spojené se značnou bolestivostí), poruchy prokrvení nebo chronické záněty dýchacích cest.

Mikrovlnná diatermie

Dalším typem diatermie je mikrovlnná diatermie, která využívá proud o frekvenci 2,45 GHz s vlnovou délkou 12, 5 cm. Zdrojem vlnění už nejsou elektrody jako v případě krátkovlnné diatermie, nýbrž speciální elektronky zvané magnetotrony. Princip mikrovlnné diatermie zná většina lidí, přestože nevystudovala lékařský obor – využívá se totiž v mikrovlnných troubách, které jsou součástí velkého počtu domácností. A jak mikrovlnná diatermie funguje v medicíně? Elektrický proud opět prochází daným místem a nejvíce zahřívá ty tkáně, které mají vyšší obsah vody (například svalová tkáň).

Ultrakrátkovlnná diatermie

Proud o frekvenci 433,92 MHz využívá tzv. ultrakrátkovlnná diatermie. Ta má oproti krátkovlnné diatermii menší tepelnou zátěž na kůži. Jelikož proud, který využívá ultrakrátkovlnná diatermie, působí do hloubky, tak se tato léčebná metoda používá především ke zvýšení prokrvení v hluboce uložených tkáních.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.