Rolfing – moderní terapie, která vám pomůže s držením těla i psychikou

Rolfing – moderní terapie, která vám pomůže s držením těla i psychikou

Pocit absolutní lehkosti, ladnosti, vyrovnanosti a odeznění veškerých bolestí, ztuhlosti či chronického napětí – to vše slibuje rolfing neboli rolfterapie. Tato poměrně mladá a v České republice ne moc známá metoda terapie pracuje s gravitačním polem a snaží se o změnu struktury a stavby těla. Jak rolfing funguje a kdy ho můžete využít? To se dozvíte, když budete číst dál.

Rolfing – inovativní metoda, která zaujala svět

Rolfing terapie dostala název po své zakladatelce – Dr. Idě P. Rolfové. Dnes mnohými následovaná a obdivovaná rolfterapie ale vznikla v podstatě náhodou. Ida P. Rolfová totiž nebyla spokojená s tehdejšími léčebnými metodami, a tak se začala zabývat oborem fasciálních a myofasciálních terapií. Ve třicátých letech dvacátého století tak vznikla technika nazvaná strukturální integrace. Na počest významné vědkyně je ale tato metoda dnes známa právě pod názvem Rolfing nebo Rolfterapie a je vyučována po celém světě.

Jak rolfterapie funguje?

Základem rolfing terapie je zkoumání gravitačního pole, ve kterém se lidské tělo pohybuje, a jeho vlivu na něj. Zastánci této terapie totiž tvrdí, že tělo se gravitační síle musí přizpůsobit, i když je to pro něj nepřirozené. Pomoci si tak musí vytvořením dodatečné podpory v měkkých tkáních, což postupně vede k omezení hybnosti kloubů a snížení svalového potenciálu.

Cílem rolfterapie je tak dosáhnout přirozené rovnováhy mezi lidským tělem a gravitačním polem. Během několika lekcí tak dochází k systematickému uvolňování různých částí těla a k postupné reformaci a změně celé sítě tkání v těle, které jsou navzájem propojeny.

Komplexní pohled na problém

Rolfterapie je od klasických masáží nebo jiných druhů terapie odlišná především v pohledu na samotný problém. Bolest totiž není brána jako izolovaný problém. Zastánci rolfing terapie věří, že naše tělo tvoří propojená myofasciální síť, která tvoří jakýsi spojitý obal našeho těla. Původ bolesti je tak nutné hledat právě v této síti, která je špatně uspořádána. A právě její reorganizace je úkolem rolfterapie. Díky tomu tak může terapie řešit nejen akutní problémy, ale také dlouhodobé a chronické bolesti.

10 sezení stačí k uzdravení

Praktická aplikace rolfterapie je založena na deseti asi hodinových sezeních, která na sebe navazují.  Terapeut při tom postupuje od povrchu těla až k hluboko uloženým tkáním, které tvoří stabilizační systém těla a postupně vede pacienta k většímu vnímání a cítění svého těla.

Jak rolfterapie konkrétně probíhá? První sezení většinou začíná diagnostikou a detailním rozhovorem, následuje samotná terapie. Během prvních tří lekcí se terapeut věnuje povrchovým strukturám, snaží se nastolit stabilitu dolních končetin, ale také srovnat rameno a ucho do jedné linie. Další čtyři lekce jsou už zaměřeny na hluboké struktury a terapeut se věnuje například vnitřní straně nohou, pánevnímu dnu nebo vyrovnání křížové kosti, struktur krku či čelisti. Závěrečné lekce jsou poté lekce vyrovnávací, kdy se terapeut snaží dosáhnout stability pánve, ramenou a paží a vyrovnat povrchové fascie.

Rolfing je ale také o vzdělávání, terapeut tak nejen blahodárně působí na vaše tělo, ale také se snaží změnit vaše myšlení a přístup k vlastnímu tělu a jeho fungování.

Pro koho je rolfterapie určena?

Rolfing je vhodný pro pacienty každého věku i pohlaví. Jednotlivá sezení se samozřejmě přizpůsobí aktuálnímu stavu pacienta, obecně je ale tato terapie vhodná například pro řešení svalovo-kosterních problémů, při snížené hybnosti nebo při zranění. Rolfterapie ale může vést i ke zlepšení vzhledu a držení těla,vylepšení fyzické kondice, nebo k zlepšení dechové kapacity. Podpořit také může osobní růst a psychiku člověka, zvyšuje také sexuální prožitky.

S trochou nadsázky je rolfing vhodný také pro lidi, které trápí nižší vzrůst. Tím, že vás rolfterapie vyrovná a zlepší držení těla, totiž můžete vyrůst až o 2 centimetry.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.