Trápí vás ploché nohy? Ukážeme vám cviky na ploché nohy, které vám zaručeně pomohou

Trápí vás ploché nohy? Ukážeme vám cviky na ploché nohy, které vám zaručeně pomohou

Mít ploché nohy je peklo. Deformované nohy bolí při delší zátěži, otékají v teple a je těžší na ně sehnat vhodnou a pohodlnou botu. Naštěstí ale není třeba jen zoufat, existují totiž cviky na ploché nohy a další doporučení pro každý den, které vám pomohou ploché nohy zmírnit. 

Jak ploché nohy vznikají? Mohou za to geny i špatné boty

Příčin, proč ploché nohy vznikají, je mnoho. My jsme pro vás vybrali ty nejčastější. 

  • Špatná genetická výbava. Jednoznačně nejčastější příčinou vzniku plochých nohou je genetika. Tedy sklony k plochým nohám, které mohou postihovat celou rodinu. 

  • Příliš rychlý růst v pubertě. Další příčinou může být příliš rychlý vývoj v pubertě, zapříčiněný například poruchou štítné žlázy. V takovém případě mohou nohy narůst rychleji, než to tělo zvládne, a pak vznikají právě ploché nohy. 

  • Špatná obuv. S problematikou souvisí také špatné obouvání a to jak v dětství, tak i v dospívání. Obuv bychom proto měli vybírat kvalitní, se zesílenou podrážkou a ideálně ortopedickou vložkou na míru

  • Dlouhé a časté nošení bot v dětském věku. Pro děti je nejlepší, když se pohybují většinu času bosé. Nošení bačkůrek doma se nedoporučuje, jelikož pro dětskou nožičku je pro správný vývoj potřebné, aby střídala různé povrchy. Jako jsou studená a teplá země, drsný povrch, kamínky, písek nebo tráva. 

  • Nedostatečná péče o nohy. Ploché nohy může prohlubovat a zesilovat nedostatečná péče o nohy. Unavené nohy bychom po každém dni měli ošetřit teplou vodou s minerální solí, namazat ochranným krémem a pravidelně brousit pemzou. Pokud nohám nevěnujeme dostatek péče, jejich kůže se zatvrzuje a v botě pak může docházet k deformaci. 

  • Zátěžový vrcholový sport. Správnému vývoji nohou neprospívá ani zátěžový sport na vrcholové úrovni, jako například atletika, kdy dochází ke každodenní nadměrné zátěži nohou. 

  • Nedostatečné chození naboso. Dříve lidé na venkově chodili většinu roku naboso. Noha se tak formovala sama od sebe, jelikož se musela přizpůsobovat různým povrchům. Dnes to samozřejmě není tak jednoduché, přestože existuje trend tzv. barefoot. Kdykoliv ale budete mít možnost, vyzujte boty a jděte naboso. Zpočátku to nebude příjemné, pak si ale noha zvykne a vaše ploché nohy vám poděkují. 

  • Hypermobilita. Lidé s celkovou hypermobilitou (uvolněnými svaly) mají sklony k plochým nohám. 

  • Nadváha nebo větší zatížení kloubů. Lidé s nadváhou nebo nadměrnou obezitou zatěžují více klouby. Což neprospívá nohám, které musí nést větší váhu než obvykle. 

  • Poúrazový stav. Ploché nohy vznikají také jako následek úrazu. 

  • Náročné zaměstnání. A nakonec plochým nohám neprospívá ani stojaté zaměstnání, které mají servírky, sestřičky, recepční a podobně. Klíčem, jak unaveným nohám pomoci, jsou cviky na ploché nohy

Ploché nohy (2)

Ploché nohy poznáte snadno. Třeba otiskem v písku

Pokud si nejste jistí, zda ploché nohy máte, existuje test, kterým se to dá zjistit doma. Jedna z možností je namočit si nohy do barvy a otisknout na kus papíru. Další test spočívá pouze v namočení nohy do vody a otisknutí na suchou dlažbu. A v neposlední řadě si ploché nohy můžete otestovat i na dovolené a to tak, že si jednoduše šlápnete do písku na pláži. Zatímco zdravá noha bude pěkně vykrojená, plochá noha zaplní na papíře nebo v písku více místa. 

  1. ZDRAVÉ NOHY: Zdravá noha je krásně vyklenutá a je patrný očividný výškový rozdíl v klenbě. Noha nebolí a nevadí jí dlouhé stání ani chůze. 

  2. MÍRNĚ PLOCHÉ NOHY: Noha se zploští pouze při zátěži, tedy při stoupnutí. Pokud nohu zvedneme, vyklenutí se vrátí zpět do normálního stavu. Noha může nepatrně bolet při dlouhém stání nebo náročných výletech. 

  3. STŘEDNĚ PLOCHÉ NOHY: Obuv je dříve sešlapaná na vnitřní straně stélky kvůli tomu, že se noha při chůzi více zatěžuje právě směrem do středu. Středně plochou nohu poznáme při testu tak, že klenba je málo patrná a rozšíření nohy na papíře nebo v písku je velmi znatelné. Po celodenní námaze může noha silně bolet, je proto třeba každodenní péče o ploché nohy a samozřejmě také pravidelné cviky na ploché nohy. Je také třeba nosit kvalitní obuv a ortopedické vložky. Do domácího prostředí se doporučuje nošení ortopedických papučí. Nohu je ještě možné tvarovat a plochost zmírnit. 

  4. SILNĚ PLOCHÉ NOHY: Noha je silně zdeformovaná a obvykle bolí i po nepatrném pohybu nebo aktivitě. Klenba už může být natolik zdeformovaná, že dodatečná náprava za pomoci cvičení nebo obuvi lze velmi těžko, v některých případech pak vůbec. 

Cviky na ploché nohy

Čtyři cviky na ploché nohy, které skutečně zaberou

Dříve lékaři doporučovali jako cviky na ploché nohy zvedání předmětů ze země nebo kreslení nohou na papír. Dnes se už takové postupy nedoporučují, jelikož cviky namáhají jiné svaly na chodidle. Špatně prováděné cvičení může navíc vést ke vzniku kladívkových prstů

Palce k sobě

První cvik je velmi jednoduchý a na ploché nohy účinný. Stoupněte si na podložku nebo na zem a rozkročte mírně nohy. Snažte se palec jen za pomoci vůle vybočit směrem dovnitř a to jak pravou, tak levou nohou. Představte si, jakoby se oba palce chtěly navzájem dotknout. Zpočátku to půjde velice těžko, a tak si můžete pomoci rukama. Palec se snažte vybočený chvíli udržet, poté ho vraťte zpátky. 

Stání na špičkách 

Mezi další jednoduché cviky na ploché nohy, patří cvik baletek. Stůjte mírně rozkročení na podložce a poté si stoupněte na špičky, v pozici chvíli vydržte a po chvíli cvik opakujte zase. 

Současný pohyb palce a malíčku 

Rozkročte se mírně na podložku na celou nohu. Představte si, jakoby byly palec a malíček na stejné kolejní dráze a zkuste s nimi pohybovat směrem dozadu k patě. Pozor ale! Prsty nohou si přitom nesmí zvedat, jinak by docházelo k nesprávnému cvičení a posilování jiných svalů. 

Kolečka

Poslední cvik je ploché nohy je velmi jednoduchý a zvládne ho každý. Nohama dělejte kolečka buď současně, nebo střídavě jednou nohou. Tento cvik je obzvláště vhodný po náročném dni na celkové uvolnění svalů. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.