Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.
Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici
09. 06. 2020
Když zrovna nemáte chuť zajít si do posilovny, nebo se proběhnout, nejjednodušším způsobem, jak si zlepšit fyzickou kondici je cvičení s vlastní vahou. Jedná se o velice jednoduchou metodu, která vás nebude stát vlastně vůbec nic. Jen čas, trpělivost a vůli.
Cvičení s vlastní vahou je vhodné jak pro ženy, tak pro muže různých věkových kategorií, kteří chtějí získat především více svalové hmoty, nebo mají touhu zhubnout.
Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku 1928, proto si kalisthenika držela své místo na výsluní poměrně dlouho. Často se užívala a jistě stále užívá mezi vojáky, kteří si pomocí cvičení s vlastní vahou udržují svou kondici. Mimo jiné je cvičení s vlastní vahou doporučováno jako každý jiný pohyb i těm, kteří se chtějí dostat do větší psychické pohody. Mezi základní prvky cvičení s vlastní vahou patří hlavně dřepy, výpady, kliky a shyby.
Cvičení s vlastní vahou: Kdy začít posilovat?
Cvičení s vlastní vahou můžete zahájit prakticky hned. Záleží jen na vás, kolik času mu věnujete. Dá se provádět kdekoliv a kdykoliv, pokud se vám pro něj naskýtá alespoň minimální prostor. Jednotlivé cviky se liší podle toho, jaké partie zrovna chcete posílit.
Výhody cvičení s vlastní vahou
Cvičení s vlastní vahou má mnoho výhod, které nepředčí žádný druh posilování, jsou to:
Ekonomická svoboda a nenáročnost: cvičení s vlastní vahou vás nebude stát ani korunu navíc.
Možnost cvičit kdekoliv: doma na podložce, nebo třeba i na zastávce městské hromadné dopravy, při čekání na autobus. Pokud však nebudete chtít budit pozornost kolemjdoucích, bude jistě vhodnější městský ruch vyměnit za park, nebo les. Cvičení s vlastní vahou nemá zkrátka žádná omezení.
Posílíte cíleně partie, které chcete mít vypracované a investujete do toho tolik času, kolik budete chtít.
Cvičení s vlastní vahou: jak na jednotlivé partie?
Posílení zádového svalstva: záda si posílíte pomocí takzvaných shybů. Shyby můžete provádět na hrazdě. Té se chopíte ze široka nadhmatem a provádíte přitahování rukama z volného visu. Tímto cvičením s vlastní vahou posílíte mimo zad i své bicepsy.
Posílení prsního svalstva: prsní svaly posílíte pomocí kliků, které jistě znáte i z dětských let z tělocviku. Kliky můžete dělat buď pomocí bradel, nebo na podlaze, nesmíte se však u toho prohýbat v zádech. Ruce pokládáte na podložku v šíři ramen. Během tohoto cvičení s vlastní vahou se dotýkáte podložky pouze dlaněmi a špičkami svých chodidel. Tímto cvikem posílíte kromě prsních svalů i tricepsy.
Posílení svalů na nohách: nohy posílíte taktéž jednoduchým cvikem, který jistě znáte, a to jsou dřepy. Dřep provádíte vždy rozkročmo, nohy by měly být od sebe na šíři ramen, záda zůstávají v rovině. Správný dřep je zakončen devadesáti stupňovým úhlem mezi stehnem a lýtkem. Ruce jsou předpažené. Tímto cvikem posílíte dobře i hýžďové svaly.
Cvičení s vlastní vahou – jakou zvolit intenzitu tréninku?
Do intenzity cvičení můžeme zařadit to, jaký druh cviků si vyberete, jakým tempem je budete provádět a v jakých sériích. Intenzita cvičení s vlastní vahou se také liší podle toho, co od tréninku očekáváte. Konkrétně podle toho, zda chcete zhubnout, nebo jen nabrat svalovou hmotu. Pro hubnutí se doporučuje delší cvičení s nižší intenzitou, jelikož k spalování tuků dochází až po určité době, kdy praktikujete fyzickou zátěž (asi po 30 až 40 minutách). V tomto případě se můžete řídit pravidlem, které říká, že při cvičení, které by mělo vést k redukci hmotnosti byste měli být schopní normálně konverzovat a neměli byste se tolik zadýchávat. Co se týká nabírání svalové hmoty, zde je vhodnější intenzivnější trénink v krátkých intervalech, propojený s menšími oddechovými pauzami. Například minuta soustavného posilování a minuta odpočinku.
Cvičení s vlastní vahou můžete zkusit i v páru
Pokud si budete chtít cvičení s vlastní vahou zpestřit, můžete jej provádět i s jakýmkoliv parťákem, který bude ochoten své tělo také protáhnout. S kamarádkou, kamarádem, manželkou, či manželem. Může to napomoci vzájemné motivaci k pohybu a lepším sportovním výkonům.
Diskuse k článku
RE : Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici