Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.
Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?
31. 08. 2020
Strollering je cvičení s kočárkem, které kombinuje dynamickou procházku s posilovacími cviky. Mateřská dovolená znamená pro ženy plné ruce práce s péčí o dítě, zapomínat by maminky přitom ale neměly ani na sebe. Právě proto vznikl před několika lety komunitní projekt strollering. Ten sdružuje maminky na mateřské dovolené, které chtějí být aktivní. O co se jedná a proč dát strolleringu šanci?
Základem strolleringu je dynamická chůze s kočárkem. Jedná se o nejpřirozenější pohyb, a proto je cvičení vhodné také pro maminky, které mají chvíli po porodu. Dnes fungují po celé republice pravidelné skupinové lekce strolleringu. V současné době působí v Česku zhruba kolem 40 aktivních lektorek.
Strollering je dnes ve městě zkrátka samozřejmostí a nikoho už zřejmě nepřekvapí. Věnovat se mu maminky mohou i individuálně, pokud už předtím nějakou lekci navštívily nebo vědí, jak správně jednotlivé cviky provádět.
Pro koho je cvičení vhodné?
Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o jejich děti. Muži se strolleringu věnují ale jen výjimečně, v drtivé většině jsou lekce ženskou záležitostí.
Kdy se strolleringem začít?
Cvičení cílí na ženy na mateřské dovolené, právě tomu odpovídá i náročnost cvičení. Strollering by tak měly zvládnout i ženy, které mají chvíli po porodu. Než ale začnete se strolleringem je vždy nutné zvážit svůj zdravotní stav. Obecně platí, že se cvičení mohou maminky zúčastnit až po ukončení šestinedělí. Při porodu císařským řezem se navíc doporučuje alespoň 4 měsíce vynechat posilovací cviky na břišní partie.
Jak cvičení probíhá?
Většina lekcí strolleringu probíhá v parcích nebo na zpevněných plochách, takže jsou uzpůsobené jakémukoli kočárku. Skupinové lekce trvají obvykle jednu hodinu a většinou se konají dopoledne. Cvičení funguje podobně jako lekce ve fitnesscentru. Strollering by měl začínat zahřátím a protažením těla. Následuje svižná chůze doplněná kardiocviky a následně posilováním.
Cviky jsou zaměřené na problematické partie žen. Všechny cviky jsou přitom přizpůsobené všem maminkám. Důraz je během cvičení kladen taky na správné dýchání, kdy lektorky často vychází z metody pilates, kde je základem zpevněný střed těla. Jak přesně bude lekce strolleringu vypadat, záleží především na lektorce. Někdy může být cvičení inspirováno tanečními prvky nebo jógou. Zapojit do lekce se mohou i samotné děti.
Co dělají během lekce děti?
Strollering má nejen pozitivní vliv na fyzickou zdatnost maminek, pohyb na čerstvém vzduchu je příznivý také pro děti. Co budou děti při cvičení dělat, závisí na věku dítěte. Menší dítka většinou strollering pohodlně prospí v kočárku, starší děti mohou do cvičení maminky zapojit. Zároveň si tak děti na pohyb zvykají už od útlého dětství.
Proč strollering vyzkoušet?
Smyslem strolleringu je aktivní pohyb na čerstvém vzduchu, během kterého by se všechny zúčastněné maminky měly cítit dobře a po čase vidět na svém těle výsledky. Důležitý je ale zejména individuální pocit každé ženy, že dělá něco užitečného pro sebe, což přispívá ke zdravé psychice matek. Při cvičení nejen vyplavíte endorfiny, budete mít lepší náladu, pevnější tělo, ale taky můžete s ostatními maminkami sdílet své pocity a trápení na mateřské dovolené. A třeba si časem najdete díky pravidelnému setkávání i dobré kamarádky. Výhodou tohoto cvičení pro maminky bezesporu je, že nemusejí shánět pro své děti hlídaní a zároveň se mohou věnovat svému tělu.
Diskuse k článku
RE : Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?