Reflexologie neboli reflexní masáž aktivuje léčebné a rehabilitační procesy v těle

Reflexologie neboli reflexní masáž aktivuje léčebné a rehabilitační procesy v těle

Reflexologie je jednou z nejpopulárnějších forem přírodní léčby. Při reflexní masáži jde o stimulaci tlakových bodů, především na chodidlech, která má pomoci spustit v těle jeho přirozené regenerační a léčebné procesy. Body se stimulují speciálními masážními technikami, proto se reflexologie nazývá také reflexní masáž nebo i zónová terapie.

Historie reflexologie

Reflexologie, tak jak ji známe dnes, je relativně mladá disciplína. Za znovuobjevením této zdravotně prospěšné metody koncem 19. století stojí MUDr. William Fitzgerald z USA. Jeho pokračovatelkou byla Eunice Inghamová, která dále metodu propracovávala. Postupem času se ukázalo, že pro reflexní masáž jsou nejúčinnější reflexní body umístěné na chodidlech. Co se týče datování této výjimečné techniky, reflexní terapie je jednou z forem terapie, jejíž stáří se odhaduje asi na 5000 let, podobně jako u akupunktury. Není úplně jasné, kde má reflexologie svůj původ, ale její kořeny sahají až k čínské medicíně. Podle dochovaných záznamů se předpokládá, že metoda vznikala souběžně a nezávisle na sobě v různých částech zeměkoule. Masáže nohou při únavě byly instinktivně prováděny od nepaměti.

Reflexologie a reflexní body

Reflexní body se nacházejí na chodidlech, na rukou, uších, očích, klíčních kostech, předloktí aj. Na chodidlech jsou však body nejcitlivější a mají tedy největší účinek. Chodidla mají také napříč časem a kulturami i symbolický význam ve spojitosti s Matkou Zemí, po které chodíme a čerpáme stabilizující a životodárnou energii. Chodidla jsou zde vnímána jako jistá spojnice mezi naším bytím a zemí a díky tomuto nás může elektromagnetická energie Země ovlivňovat. Pravděpodobně je to kvůli tomu, že chodidla reprezentují opačnou polaritu k hlavě a tímto vztahem polarit dochází k toku dvou opačných energetických proudů – pozitivní a negativní. V hinduismu, judaismu i buddhismu mají chodidla specifický význam, a proto když člověk vstupuje na svatou půdu, vstupuje na ní bosý.

Reflexologie a její celostní přístup ke zdraví

Reflexologie aplikuje holistický neboli celostní přístup k lidskému tělu. Tělo je považováno za chrám jednoty, kde vše souvisí se vším, jednotlivé orgány ovlivňují jiné a psychický stav člověka úzce souvisí s jeho kondicí a jeho zdravotním stavem. Je důležité najít a pochopit daný problém uvnitř člověka a pochopit tuto osobu jako celek. Celostní medicína pohlíží na člověka a jeho mysl, tělo a duši sjednoceným pohledem a klade důraz na harmonii a vyrovnanost mezi těmito jednotlivými aspekty jeho bytí. Důležité je nastolit tělesnou rovnováhu a zdravotní problémy se pak začínají řešit a slábnout. Často je nutné změnit některé, pro zdraví člověka nepříznivé aspekty. Toto samozřejmě není jednoduché, týká se to nejen změny ve stravovacích návycích, ale i přístupu sám k sobě, vztahům s ostatními lidmi, způsobu trávení volného času, technik vyhýbání se stresu, predispozic k onemocněním atd.

Reflexologie aplikuje holistický neboli celostní přístup k lidskému tělu.

Reflexní masáže a jejich účinky

Reflexní masáž plosek nohou je velice příjemná a uvolňující. Je to účinná a jemná technika, kterou můžeme aktivovat mnoho pozitivních procesů v našem těle. Uvolnění pozitivní energie, odstranění tenze a povzbuzení samoléčebných procesů v těle. Aplikováním reflexologie se vytvářejí předpoklady pro léčení a prevenci velké škály onemocnění.

Chodidla jsou v reflexologii tzv. mikromapa našeho těla. Každý bod na plosce nohou je, zjednodušeně řečeno, spojen s některým orgánem, či životní funkcí.

Pokud dáte chodidla k sobě vnitřními hranami, co vznikne, je unikátní obrys postavy, charakteristický pro každého člověka. Podle této mapy se dají lokalizovat jednotlivé tělesné systémy, orgány, kosti a svaly. Pomocí reflexní masáže, tedy stlačování jednotlivých bodů na chodidlech, dochází k uvolnění od bolesti, rozproudění toku energie v těle, a celkově k navození pocitu pohody a harmonie.

Pomocí této techniky se odhalit příčina řady problémů, protože při poruše funkčnosti orgánů dochází ke změně citlivosti až k bolesti v referenční oblasti na plosce chodidla. Následnou masáží a jemným tlakem na bolestivá místa lze dané problémy zmírnit nebo postupem času úplně omezit.

Obecný prospěch reflexologie pro tělo

Reflexní masáž pomáhá harmonizovat tělo a duši, pomáhá odbourávat mnohé zdravotní problémy, ale také dokáže navodit pocit hluboké relaxace. Stimuluje krevní oběh, čímž dochází k vyživování buněk a tkání. Dobrý krevní oběh je velice nezbytný pro správné fungování organismu ve smyslu zbavování se metabolických odpadů a toxinů ven z těla. Dále ovlivňuje nervový systém, zajišťuje energii a vitalitu. Reflexní terapií lze výrazně ovlivnit činnost imunitního systému, lymfatického systému, látkové výměny, zmírnit či odstranit bolesti zad a krční páteře, je možno ji použít u řady běžných i chronických nemocí, zažívacích problémů, migrény, ale také pro odbourání stresu. Někdy je výrazný efekt vidět nebo cítit již na poprvé, jindy je to až po několika ošetřeních. Terapii lze i přesně zaměřit na jednotlivé orgány, klouby apod. Lze ji využívat v každém stádiu zdraví nebo nemoci.

Některé základní problémy, které reflexní terapie řeší

  • STRES - Reflexologie dokáže spolehlivě řešit stavy napětí a úzkosti. Snižuje stres, přináší úlevu od úzkostí, které se vztahují k jiným zdravotním problémům.
  • PMS – Premenstruační syndrom
  • MIGRÉNY - Reflexologie může přinést úlevu od bolestí hlavy a snížit potřebu léků zmírňujících bolest.
  • BOLEST ZADLéčit chronické bederní bolesti je vždy složité a zdlouhavé, často bez dlouhodobých výsledků. Reflexní masáž zde není samospasitelná, ale dokáže přinášet úlevu.
  • ROZTROUŠENÁ SKLERÓZA - Předběžné výsledky naznačují, že reflexologická léčba může pomoci zvládnout motorické nebo senzorické symptomy roztroušené sklerózy.

Kontraindikace reflexologie

Reflexní masáže se doporučují téměř všem pacientům s mnoha obtížemi. Výjimkou však jsou vážné cévní a srdeční potíže (kardiostimulátor, umělá srdeční chlopeň, těžké srdeční vady). Dále je jako kontraindikace považováno těhotenství po umělém oplodnění, vážné ledvinové onemocnění, totální endoprotéza kloubů, velmi vysoký krevní tlak, rakovina v průběhu léčby a křečové žíly v oblasti nártů.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.