Pěstování a skladování borůvek
Čerstvost borůvek poznáme podle toho, že nejsou příliš měkké. Další známkou čerstvosti je jejich stříbřitý povlak. Natrhané borůvky bohužel příliš dlouho nevydrží. Je potřeba je rychle zpracovat, ať už je dát zamrazit nebo je spotřebovat ihned. V ledničce nám vydrží maximálně 2 - 3 dny. Poté začnou měknout a plesnivět.
Borůvky si můžete vypěstovat na zahradě i balkóně
Pro borůvky nemusíme chodit pouze do lesa, můžeme si je vypěstovat na vlastní zahradě. Dokonce je můžeme mít i na balkóně, ale musíme mít dostatečně velkou nádobu. Borůvka zahradní, borůvka kanadská nebo borůvka velkoplodá značí jednu a tu samou rostlinku – brusnici chocholičnatou. Liší se ale odrůdami, které dávají různě velké plody s různou chutí. Mezi oblíbené patří Earliblue nebo Duke. Pro zdařilé vypěstování borůvkového keře, který vám zajistí bohatou úrodu, je důležitá zejména správná půda.
Rostlina potřebuje mít půdu dostatečně kyselou, ideální pH je 3,5 až 4,5. Borůvky mají rády půdu těžce písčitou a propustnou. Pokud není kyselost půdy, kde chceme pěstovat, dostačující, můžeme ji upravit rašelinou nebo půdu vyměnit. Kyselost půdy také zvýšíme přidáním kůry a pilin z jehličnatých stromů. Aby nám rostlinky dávaly co nejvíce borůvek, je dobré vysadit dvě různé odrůdy. Borůvky se opylují pylem z jiné odrůdy a sklizeň bude bohatší.
Semínka borůvek musíme dát před vyséváním nejprve na 24 hodin do vody. Pro růst potřebují dostatek slunce a vlhkou půdu. Sazenice borůvek k výsadbě by měly být dva až tři roky staré. Borůvky je dobré sázet ideálně na jaře, aby do zimy zakořenily. Potřebují pravidelné zalévání a hnojení. Ideální je použít hnojivo speciálně na kanadské borůvky, vyhnout bychom se naopak měli hnojivům s chlórem a vápnem. Hnojíme ale až roční rostliny. Borůvky zaléváme nejlépe dešťovou vodou. S řezem borůvek začneme až u tříročních keříků. Plodit nám začnou od čtvrtého roku. Borůvky je dobré sklidit jeden nebo dva týdny po jejich dozrání, jsou poté sladší.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování borůvek