Pěstování a skladování meruněk

17. 07. 2018

Pěstování meruňky

Pěstování meruňky není složité. Základem úspěchu je dobré stanoviště a správný řez. Meruňku buďto můžeme vypěstovat z pecky anebo si v zahradnictví pořídit mladý stromek. Pokud s pěstováním meruněk začínáme, sáhněme raději po stromku. Pěstování z pecky má totiž svá úskalí. 

  1. Vyberme slunné stanoviště. Meruňka je citlivá na mrazy, proto s výběrem buďme pečliví. Ideální je nižší nadmořská výška s roční průměrnou teplotou nad 8 °C.
  2. Nejlépe meruňce svědčí hlinitopísčitá půda, tedy středně těžká a dobře propustná. Půda by také měla být bohatá na živiny.
  3. Stromky sázejme v rozestupu 6 metrů, do hloubky nejméně 60 centimetrů. Pokud se jedná o menší meruňku, stačí rozestup 4 metry.
  4. Stromek můžeme sázet na jaře nebo na podzim. Obvykle se meruňky sází na jaře. Ideální období je od konce dubna do začátku května. Pokud se nacházíme v mírném klimatickém pásmu, můžeme meruňku sázet i na podzim, a to od poloviny října do poloviny listopadu.
  5. Při výsadbě meruňku mulčujme trávou.
  6. Postarejme se o správný řez. Pokud jsme meruňku vysadili na podzim, nechejme řez až na jaro.
  7. Když má meruňka dva roky, seřízněme zahušťující výhony a výhony vyrůstající z druhého nebo z třetího listového pupenu od vrcholu, tedy konkurenční výhony. Dobré je také od konce května do půlky června provést Šittův řez. To je zkrácení letorostů o jednu třetinu.
  8. Třetí rok zkrátíme výhony kosterních větví o jednu třetinu. Prořežeme také korunu meruňky tak, aby byla vzdušnější. Pokud jsou jednoleté výhony moc husté, seřežme je. Krátké větvičky ale nechejme.

Skladování meruněk

Meruňky můžeme sklízet a kupovat, i když ještě nejsou zcela zralé. Dozrát je necháváme při pokojové teplotě. Když jsou meruňky narůžovělé a na dotek měkké, jsou už zralé. Skladujeme je v chladu, kde zůstanou čerstvé asi tři dny. Při skladování si dávejme pozor na plísně, ke kterým jsou meruňky náchylné.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…