Aromaterapie při porodu jako zázračný pomocník! Pomůže uvolnit napětí a bolesti

img

Porod je pro každou ženu nezapomenutelným zážitkem, který navíc může zpříjemnit aromaterapie. Léčebná metoda přijde vhod v průběhu těhotenství i v závěru. Aromaterapie při porodu je přirozená a bezpečná metoda vylepšující zážitek z příchodu dítěte na svět. Vonné esence používané u aromaterapie při porodu lze použít k masážím a koupelím.

Vonné esence zpříjemní intenzivní zážitek z porodu a navodí příjemnou atmosféru. Vhodná kombinace olejů dokáží ulevit od nežádoucích příznaků a nadměrné bolesti. Přírodní éterické oleje je třeba vybírat podle jejich účinků, a hlavně podle jejich vůně. Aromaterapie při porodu zklidní mysl a pomůže i tělu. Masáže a koupele jsou tradiční součástí předporodních fází, přidáním éterických olejů se účinek ještě znásobí.

Čtěte také:

Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

Přírodní étery navodí příjemnou atmosféru při porodu a znásobí zážitek

Aromaterapie je součástí rostlinného lékařství založené na léčbě vůní pomocí éterických olejů. Účinné látky působí blahodárně na fyzické zdraví i psychickou pohodu. Bylinné éterické oleje se dostávají do metabolismu pokožkou či sliznicemi a po několika hodinách jsou z těla opět vyloučeny.

Aromaterapie při porodu pozitivně ovlivňuje stahy dělohy, snižuje stres a nevolnost. Celé tělo se zklidní, prohloubí se dýchání a vonné esence poskytují žádoucí pocit uvolnění. Zároveň esence celý proces porodu nezpomalují, ale naopak dokážou průběh urychlit. Aromaterapie nemá žádné nežádoucí účinky a jejich působení lze v případě potřeby kdykoliv zastavit.

Uvolněte napětí a připravte své tělo na porod pomocí aromaterapie

Vonné esence můžete používat již v průběhu těhotenství a připravit se tak na porod. Masážní olej je vhodný pro masáž celého těla. Břicho, podbřišek i záda potřebují úlevu a případné bolesti nebo napětí spojené s pokročilým stavem těhotenství. Aromaterapie je vhodná v průběhu celého těhotenství. Masážemi a koupelemi s obsahem vonných olejů se můžete lépe připravit na porod.

Aromaterapie při porodu blahodárně působí na psychické a emoční úrovni jako harmonizátory. Vonné oleje lze také nakapat na kapesník a inhalovat. Podle zvolené vůně uvolníte stres i napětí spojené s intenzivním zážitkem z porodu. Vonné étery lze využít v mnoha podobách. Při počátku kontrakcí je doporučovaná koupel s přidáním kapek levandule, která se používá ke zklidnění při šoku, hysterii a k uvolnění napětí. Levanduli ale nepoužívejte, pokud vás trápí nízký tlak. Proti bolesti pomáhá rovněž vůně heřmánku pomáhající přijmout bolest a náročnou situaci.

Aromaterapie při porodu (1)

Masážní olej si připravíte snadno sami:

 • Do 4 lžic panenského přírodního oleje (olivového, mandlového, sezamového) nebo do mořské soli nakapejte 4 kapky éterického olejíčku
 • Smíchejte
 • Nalijte do teplé vody.

Éterické oleje je vždy nutné ředit v oleji, soli nebo například medu, protože nejsou rozpustitelné ve vodě. Samotné navíc můžou způsobovat podráždění pokožky a pálení.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Nejčastější oleje pro aromaterapie při porodu

 • Levandule – vhodná do aromalampy nebo masážím. Uklidní a uleví od bolestí.
 • Majoránka – působí protikřečovitě, a proto je vhodná k masážím zad v křížové oblasti
 • Citrusy – pomáhají navodit dojem radosti a lehkosti. Osvěžující vůně vyvolává také pocit bezpečí.
 • Růže – příjemná vůně pro ženy během těhotenství i v běžném životě. Růžová voda se často používá v rozprašovači, navozuje klid a čistí ovzduší. Esence růže pomáhá vytvořit harmonickou atmosféru.
 • Heřmánek – má analgetické účinky, protože uklidňuje, zmírňuje hysterii a vztek vyvolaný silnými bolestmi.
 • Šalvěj muškátová – zklidňuje, pomáhá při nervových stavech a při porodu snižuje zvýšený krevní tlak. Šalvěj lékařská naopak může způsobovat toxicitu, proto je lepší se jí vyhýbat.
 • Rozmarýn – blahodárně působí při dlouhém porodu k jeho rozběhnutí. Je přírodní náhradou povzbuzení porodu místo oxytocinu. Přidejte ho do koupele nebo se olejem masírujte.
 • Jasmín – používá se k inhalaci, protože dodává odvahu a sebevědomí. Neměl by se však používat s léky urychlující porod.

Aromaterapie při porodu mohou pomoct nejen od bolesti a psychického vypětí, ale také k samotnému vyvolání porodu. Horké oleje se často používají k podpoře pravidelných kontrakcí. Esenciální oleje přijdou vhod i jako forma regenerace po porodu a urychlení léčení hráze po porodu.

aromalampy_aromaterapie

Vybírejte oleje podle vlastní chuti

V těhotenství je vhodné se vyhnout éterickým olejům, které mohou vyvolat nežádoucí hormonální změny jako například anýz nebo fenykl. Bazalka, muškátový oříšek nebo pelyněk se nedoporučují z důvodu možné toxicity. Skořice nebo zázvor jsou esence tak zvané horké povahy, která vám nemusí udělat vždy dobře, jsou však naopak vhodné při potřebě vyvolání porodu formou masáže. Nejdůležitější ale je, aby éterický olej voněl hlavně vám. Každé aroma má své specifické účinky, které vám pomůžou ať už od bolesti, únavy nebo vám upraví nízký či vysoký tlak. Je potřeba si tak předem dostatečně nastudovat jaké aroma bude po vaše potřeby nejvhodnější. Éterické oleje můžete také vzájemně míchat pro dosažení potřebného účinku.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.