Kadidlový olej: Nepříliš známý zázrak na pleť i bolesti kloubů

Kadidlový olej: Nepříliš známý zázrak na pleť i bolesti kloubů

Pět tisíc let starý skvost – kadidlo a kadidlový olej. Působí blahodárně na psychiku, zdraví a ve starém Egyptě byl kadidlový olej a pryskyřice ceněn více než zlato. Dodnes je mystickou rostlinou křesťanství. Vyčištěná aromatická pryskyřice získaná z trnitého stromu zvaného kadidlovník pravý je koncentrovaným zlatem ze skromného stromu.

Čtěte také:

Kadidlo v aromaterapii jako silný stimulant lidského ducha

Často si vystačí i jen s ranní rosou a skromnou závlahou, jenže v Somálsku, Etiopii nebo některých oblasti Arábie to jinak nejde. Dorůstá až sedmi metrů, rozložitý strom se silnými větvemi a kmenem, na zimu kadidlovník opadává. Maličko připomíná vzhledem baobab.

Kadidlový olej a jeho dřevitá vůně

Oplývá těžkým typickým zemitým dřevěným kořeněným aroma, které si můžete užít při pálení pryskyřice i při aromaterapii s éterickým olejem. Má schopnost vydesinfikovat vzduch od choroboplodných zárodků, zejména v období nakažlivých viróz a vůně samotná lehce ovlivňuje psychiku (incesol acerát je ta tajemná látka), zmírňuje úzkost a navozuje pohodu. 

Proto se často používá při meditaci a je součástí olejových aromaterapeutických směsí ke zmírnění stresu a k uvědomění si sebe sama, zmírňuje stresovou zapomětlivost.

Kadidlová pryskyřice: Zdroj bohatství a cenné platidlo

Cenná pryskyřice se sbírá 2 – 3 x do roka naříznutím stromu (míza vytéká asi dva týdny), následně ztvrdne do zlatavé hmoty. Až budete krystal pryskyřice držet v ruce, vězte, že právě držíte v ruce platidlo starého Říma, Řecka nebo Egypta, platidlo nad všechny drahokamy a zlato. Traduje se, že právě kadidlo udělalo Omán jedním z nejbohatších států v 1. století, dodnes je kadidlo symbolem ománské pohostinnosti. Kadidlo bylo také jedním z darů pro Ježíše a dodnes se používá v křesťanském náboženství, zahání zlé duchy.

V náboženských rituálech se často míchá s myrhou a balzámem. Přímo kadidlový olej se získává parní destilací z pryskyřice kadidlovníku pravého nebo kadidlovníku pilovitého. Přečtěte si o kadidlu v aromaterapii

Kadidlový olej a použití: Inhalace, na kůži i vnitřní užití

Vzácný kadidlový olej můžete vdechovat v aromaterapii (přečtěte si o aromaterapii), pomocí difuzéru nebo pálením kadidlové pryskyřice. Ulevuje od stresu, napětí a úzkosti. Mírní také tenzní bolesti hlavy nebo zad.

Kadidlový olej se používá také v kosmetice, v první řadě blahodárně regeneruje pokožku a působí i v hlubších vrstvách, na klouby a bolesti svalů. Můžeme ho užívat i vnitřně.

  • Regeneruje poškozenou pokožku, po zranění, vyhlazuje jizvy.
  • Odstraňuje bradavice, mějte však několik týdnů trpělivost při každodenní aplikaci.
  • Zmírňuje stařecké skvrny.
  • Vyhlazuje pokožku a zmírňuje tvorbu vrásek.
  • Aplikace oleje masáží na bedra zmírňuje poporodní bolesti při zavinování dělohy.
  • Artróza i artritida také skvěle reaguje na aplikaci kadidlového oleje.
  • Zmírňuje bolesti namáhaných svalů nebo svalových křečí v zádech (bedra, krční páteř).
  • Masáž kadidlovým olejem zmírňuje menstruační bolesti.
  • Při vnitřním užití podporuje hojení podrážděného trávení nebo záněty močových cest.
  • Inhalace působí skvěle na akutní dýchací problémy z nachlazení nebo na astma.

kadidlovy olej1

Kadidlový olej a účinky: Desinfekce a hojení

Kadidlový olej je používán jako bylinný lék pro své antimikrobiální a protizánětlivé účinky. V arabských státech se používají v tradiční medicíně, je také zvykem kadidlo žvýkat a čistit si tím ústa i trávicí trakt. Pro tyto vnitřní účely musí být krystal pryskyřice průhledný, u nás můžeme různé extrakty pro vnitřní použití koupit jako potravinové doplňky, kadidlový olej a kapsle. 

Kadidlová tinktura: Domácí výroba

Máte kousek kadidla a chcete si vyrobit tinkturu? Je to jednoduché. Stačí zalít kousek kadidla 80 % lihem a nechat několik týdnů macerovat.

Kdy si dát na kadidlový olej pozor?!

Tento všelék má ale některé kontraindikace: Nedoporučuje se při těhotenství, ledvinových chorobách, vysokém krevním tlaku, při užívání léků na ředění krve, nesmí se dostat přímo do očí. Není vhodný pro děti do šesti let a nesmí se dávat KONCENTROVANÝ NA KŮŽI. Občas se vyskytují také alergické reakce, takže si kadidlový olej nejprve otestujte na kousku kůže a nechte několik hodin působit.

SERIÁL

Přečtěte si také o dalších přírodních olejích 

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Manipulativní chování je problematické nejen ve vztahu

Manipulátor je schopný se do vaší blízkosti velmi snadno dostat. Bude vám nejspíš s oblibou lichotit, podbízet se vám a následně vás o něco žádat. Vy…

Čínský horoskop na rok 2021 – Rok kovového Buvola

Roky Buvola v čínském horoskopu jsou 1913, 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009 a právě také 2021. Čínský horoskop na rok 2021 startuje…

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství

Film vrhá světlo na multimiliardové tržní odvětví, které se rozhodlo bombardovat reklamou děti již od toho nejranějšího věku. Podstrkuje jim i jejich…

Neplodnost u žen

Příčiny vzniku neplodnosti u žen nejsou vždy jednoznačné a není vždy lehké je diagnostikovat. V mnoha případech je neplodnost neobjasněna. K…

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…