Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu

Vědomý porod - překonejte obavy z porodu a začněte věřit svému tělu
09. 05. 2018

Každé těhotenství a porod jsou individuální a jedinečnou zkušeností. Období těhotenství bývá spojeno s větší senzitivitou a celkovou vnímavostí ženy. Okolnosti a prožívání tohoto období, je u každé ženy jiné, takže neexistuje univerzální návod na to, jak se připravit na porod a jak splynout s celým tímto procesem proměny ženy v matku.  Pokusíme se vás však alespoň inspirovat některými tipy na to, jak se naladit na svoje miminko, být s ním v kontaktu a jak vědomý porod a těhotenství vnímat a prožívat.

Tento způsob vás povede k většímu pochopení jak sebe sama, svého těla, změn v těhotenství, tak i k vědomému propojení s dítětem, vnímání jeho potřeb a snad i celkovému zpříjemnění jak vašeho těhotenství a porodu, tak i následujícího každodenního rodičovství. S našimi tipy budete vědět, jak se připravit na vědomý porod

Čtěte také:

Buďte svěží pár hodin po porodu, vyzkoušejte bezbolestný hypnoporod! Jeho tajemství podlehla i britská vévodkyně Kate

Naše tělo a mysl jsou neoddělitelně propojeny. Způsob, kterým přemýšlíme, ovlivňuje naše prožívání reality a pocity i emoce, které potom ovlivňují naše tělo.

Najděte si každý den čas jen pro sebe

Najděte si každý den aspoň chvíli jen sama na sebe, zklidněte svoji mysl, ať už meditací, posloucháním uvolňující hudby, nebo návštěvou oblíbeného místa. Laďte se na sebe, svoje tělo i dítě v bříšku. Bude se vám tak postupně dařit vnímat potřeby jak svoje, tak potřeby dítěte. Prožívejte svoje těhotenství v důvěře ke svému tělu, kterému můžete také poděkovat za tento dar, že zvládá úspěšně nést a vyživovat vaše miminko.

Připravte se na vědomý porod a posilujte napojení na miminko v bříšku

Když je dobře mámě, je dobře i miminku. Děti se učí a vnímají již v prenatálním období, vyvíjí se u nich sluch, čich, hmat i chuť. Již od 8. týdne těhotenství začíná být miminko citlivé na dotyk. Mnohé maminky svoje rostoucí bříško intuitivně hladí a povídají si s miminkem, čímž přirozeně posilují jejich vzájemnou vazbu i napojení. Je velice důležité, aby maminka nezapomínala v těhotenství na péči o sebe samu a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Naučte se svoje dítě vnímat nejen jako svoji přirozenou součást, ale také jako jakési zrcadlo, které vám ukazuje také to, co se děje ve vás samotných a jaké potíže je třeba řešit. 

Zklidněte svoji mysl a žijte přítomností

Těhotenství a příchod dítěte na svět je velkou změnou v životě ženy, jejího partnera i dalších blízkých. Nenechte se však převálcovat plánováním a přípravami, či snad dokonce nemístnými obavami a přemýšlením typu: „co by, kdyby...“. Věřte ve svoji schopnost stát se dobrou matkou.

Dosáhnout dokonalosti je nemožné, proto se nepřetěžujte a nemějte na sebe nerealistické nároky. Raději si plně vychutnávejte přítomnost zázraku počínajícího rodičovství. Přijímejte každý den takový, jaký je, důvěřujte svojí intuici a objeví-li se nějaké obavy, berte toto období jako ideální čas pro to, svoje strachy s důvěrou zpracovat.

Emoce v těhotenství

Předejít mnohým negativním emocím je možné tak, že matky si uvědomí, že nejsou bezmocné a převezmou za sebe i za dítě plnou zodpovědnost. To, že si člověk připustí svoje emoce a pocity a nebude je potlačovat, naopak začne na sobě pracovat, je projevem vnitřní zralosti a síly.

Jak se připravit na porod?

V klidu a uvolnění se samozřejmě prožívá vědomý porod lépe, než ve stresu a křeči. Chcete-li porod prožít co nejvíce v uklidněné energii a vědomě, pak s tréninkem uvolnění začněte již v průběhu svého těhotenství nebo i již před otěhotněním. Bdělost a vnitřní ztišení napomáhají pocitu uvolnění a odevzdání se energii plynutí. Do energie plynutí je možné se dostat díky samotnému uvědomování si svého těla, myšlenek, pocitů, bytí. Napomoci může také pomalé cvičení, například jóga nebo tai-chi, nebo pomalá meditační chůze. Krom relaxace samotné je to také vnitřní zklidnění a vnímání dechu, které nás vedou do energie plynutí a uvolněné důvěry.

Vědomý porod (2)

Buďte vděční a poděkujte životu

Pěstujte důvěru v život, svoje ženství, své tělo i důvěru v miminko. Každý den večer poděkujte životu za to, co vám nabídl, a zkuste si uvědomit pozitivní momenty dne, za které jste vděčná. Vaše mysl se takto postupně natrénuje na to, aby takovéto momenty podvědomě vyhledávala a ukládala.

Vědomý porod - co to je?

Vědomé prožívání těhotenství a vědomý porod vede ženu především k sebeuvědomění sebe jako ženy a matky. Vědomí svých pocitů, emocí, myšlenek a proměňujícího se těla vede ke klidnějšímu prožívání těhotenství, zesílení vlastní intuice a k transformaci ženy jak na fyzické, tak i psychické a spirituální úrovni.

Při kontrakci se nesoustřeďte na bolest, ale na hluboké břišní dýchání. Jde o hluboký nádech nosem, břicho se roztahuje, pak pomalý výdech ústy.

Porod má obrovskou sílu nového nastavení a změn, je to přechodový okamžik, kterým začínáme novou etapu našeho dosavadního života a má potenciál znovunastavení vnímání sebe sama v životě a ve světě. 

  • Síla našich přirozených instinktů je mnohem silnější, než jak jsme na ně často zvyklí v naší dnešní lidské společnosti nahlížet, důvěřujte svému tělu i moudrosti přírody a nalaďte se na energii přirozeného bytí a plynutí.
  • V těhotenství i po příchodu miminka na svět žijte život beze stresu, věnujte se sami sobě, choďte na procházky, věnujte se tomu, co vás baví a naplňuje.
  • Naslouchejte svému hnízdícímu instinktu.
  • Přijměte za svoje těhotenství a svoje dítě plnou zodpovědnost, připusťte si svoje emoce a pocity, jedině tak s nimi můžete začít pracovat.
  • Přemýšlejte už dopředu nad tím, co by při porodu mohlo pomoci vašemu zklidnění a pocitu bezpečí, ať už je to hudba, vonné esence, přítomnost průvodce porodem. Vyzkoušejte aromaterapii při porodu.
  • Celé vědomí ženy je při porodu mírně změněné a specifické, aktivita šedé kůry mozkové se snižuje

Porodem vše teprve začíná

  • Na vědomý porod nejste sama, miminko prochází tímto procesem také a pomáhá vám.
  • Způsob prožití vašeho porodu velmi záleží na vašem přístupu k němu. Buďte maximálně otevřená tomu, co přichází, důvěřujete sobě i miminku a i porodní bolesti a nové reakce vašeho těla vnímejte jako něco přirozeného, co k celému procesu patří. Potom celý proces porodu bude pro vás přínosnou a pozitivní životní zkušeností.
  • Nemyslete jen na to, jak se připravit na porod, porodem totiž skutečné mateřství začíná, takže se soustřeďte i na to, co bude po něm, těšte na svoje miminko a sžívání s ním.

Přečtěte si také další článek o tom, jak se připravit na vědomý porod!



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Jak se zbavit stresu? Techniky, které opravdu fungují

A jak se zbavit stresu? V dnešní době jsou na nás kladeny čím dál tím větší nároky. A nejde jen o zaměstnance nebo vysoce postavené manažery. Ale…

Nízké sebevědomí lze snadno řešit, zatočte s ním!

Mezi základní příčiny, které mohou vést k tomu, že má dotyčný nízké sebevědomí můžeme zařadit: Způsob výchovy a přebírání vzorců chování: nízké…

Kognitivně behaviorální terapie – léčba zaměřená na myšlení a chování

Historii kognitivně behaviorální terapie můžeme datovat až do starověku, konkrétně tedy do starověkého Řecka. Pohnutkami člověka se v té době zabýval…

Terapie tancem pro tělo i duši

Počátky tance ve společnosti byly spojené především s rituály, které měly léčit nemocné nebo neplodné. Tanec byl také oslavou narození člověka, nebo…

Hlučný soused - existuje spolehlivá obrana?

V momentu, kdy váš hlučný soused nebude dodržovat noční klid (od 22:00 do 6:00), máte právo přivolat policii. Jedná se o přestupek, za který může být…

Chorobná žárlivost může vztah nenávratně poškodit. Jak se ji naučit zvládat?

Většina psychologů se domnívá, že chorobná žárlivost má svůj původ především v dětství. Mohou s ní bojovat lidé, kteří jako malí nedostávali…

Střídavá péče o děti a její aspekty

V Česku je střídavá péče zakotvena v zákoně od roku 1998. Současně ji upravuje občanský zákoník, paragraf 907. Pokud rodiče, kteří se rozvádí, mají…

Vztahový kouč může váš vztah nakopnout!

Koučem na vztahové rovině se může stát v podstatě kdokoliv, kdo vlastní živnostenské oprávnění. Jedná se o volnou živnost, obor působení poradenská…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Pravidelný trénink mozku může zpomalit stárnutí

Mezi nejčastější funkce mozku, které chceme udržovat v kondici jsou paměť (krátkodobá i dlouhodobá), schopnost učit se a udržet pozornost. Prvním…

Myšlenky mají sílu. Myšlenková mapa změní váš život k lepšímu!

Myšlenková mapa, které se říká také mentální mapa, je vlastně síť pro vaše myšlenky. Je to propojení klíčových slov a volných asociací. Funguje…

Jak funguje mozek? Ovládá nás pravá a levá hemisféra

V současné době je lidský mozek tak trošku v nemilosti. Je mu připisováno za vinu kde co. Jenže ruku na srdce (nebo na čelo), kde bychom bez myšlení…

Prokrastinace může život komplikovat. Jak se vypořádat s chorobným odkládáním povinností?

Zde jsou ty nejčastější důvody prokrastinace: Prožíváte dlouhodobě stres, což má za následek zvýšenou únavu a ztrátu energie. D...

Psychické problémy může řešit terapeut, kouč i mentor. Koho si vybrat?

Psychické problémy jsou bohužel rozšířené. Naštěstí se zároveň s nimi rozšiřuje i počet různých odborníků, kteří nám mohou pomoci. Jak ale zjistit,…

Hraniční porucha osobnosti: Emoční nestabilita a citová závislost na ostatních

Hraniční porucha osobnosti patří mezi poruchy osobnosti. Vzniká tedy tehdy, když je nějakým způsobem narušen vývoj osobnosti jedince. Hraniční…

Pomoc, hledá se psychoterapeut! Aneb poradíme, jak vybrat toho správného

Psychoterapeut by měl být během psychoterapie vaším průvodcem, který vám pomáhá odkrývat bolestivé vzpomínky a snaží se vás navést na správnou cestu…

Zdravá střeva zajistí dobrou náladu i psychickou pohodu

Zbytečně jim neškodit. Zařadit do jídelníčku něco z toho, co jim nadmíru chutná: alespoň 1 x denně! Psychika a zdravá střeva: Jak to funguje? …

Přírodní antidepresiva – víme, co vám pomůže od úzkostí a depresí

Bylinky a rostliny uleví od bolesti, nervozity nebo úzkosti. Teplý bylinný čaj vás příjemně zahřeje a přiměje zvolnit a relaxovat. Při užívání…

Únava, křeče a vysoký krevní tlak? Nejspíš vám chybí hořčík!

Hořčík je důležitý pro více jak 300 procesů v lidském těle. Potřebuje ho každá buňka. Důležitý je obzvláště pro kosti, zuby, svaly a nervové…

Zázračná kombucha detoxikuje a léčí tělo. Objevte tajemství této "houby"

Jak tedy připravit kombuchu z pohodlí vašeho domova? Na 2 litry budete potřebovat dva litry vody, 150 gramů cukru, 8 gramů čaje a…

Víte, jak meditovat? Meditace může být účinný lék proti stresu

Největším nepřítelem je v dnešní době stres. A nejen ten v práci. Jsme unavení, přetažení a často se zbytečně nervujeme. Přitom je dávno vědci…

Aktivní meditace posune vaše hranice

„Ale mě vůbec nejde meditovat, neumím se uvolnit… nebaví mě to, pořád mi pobíhají myšlenky hlavou.“ JoeDispenza ve svých knihách i přednáškách (volně…

Energetické dráhy: Meridián ledvin ovlivňuje vztahy a lásku

Energie se v těle přesouvá po drahách, které nazýváme meridiány a které tvoří síť mezi jednotlivými orgány. Rovnováha v toku energie pak působí na…

Energetické dráhy neboli meridiány - zaostřeno na meridián plic

V lidském těle proudí životní energie, která uvádí v činnost a chrání jednotlivé orgány. Těmto energetickým proudům se říká meridiány. Proudů je…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Proč je úklid tolik důležitý? Podpoří psychiku i zdraví

Právě během úklidu se může ukázat, jaké principy chování používáme pro zvládnutí určitých činností. Zda jim věnujete skutečně pozornost anebo ji…

Trénink paměti pomocí luštění křížovek je efektivní. Na co dalšího se ještě zaměřit?

Paměť je pro lidi velice důležitá. Tvoří totiž životní příběhy. Vše začíná již v útlém dětství, kdy se učíme základním návykům. Dí...

Arteterapie: Důvěrný rozhovor s podvědomím

Arteterapie je dle České arteterapeutické společnosti považována za léčebný postup, kdy se výtvarného projevu využívá jako hlavního prostředku pro…