Jak vypadá saunování ve Finsku? Dříve se v saunách rodilo, dnes slouží jen pro relax

img

Kdo by nemiloval saunu. Uvolňuje stres, prospívá našemu zdraví a je skvělým relaxem. Za kolébku sauny považujeme Finsko. A ne neprávem. Saunování ve Finsku má dlouhou tradici a k finské kultuře prostě patří. Historie saunování je ale ještě delší. Holdovali mu i indiáni a nomádi. Zjistěte, jaké je tradiční saunování ve Finsku a jak taková tradiční finská sauna vypadá.

Finsko je se saunováním velmi úzce spjaté. Skoro každý Fin chodí do sauny alespoň 1x za týden. Proto se není co divit, že na pouhých 5,5 miliónu obyvatel připadá neuvěřitelné 2 miliony saun. Kromě udržování lepšího zdraví berou Fini saunu jako společenskou událost a duchovní očistu.

Čtěte také:

Jednoduchá pravidla saunování pro začátečníky v 10 bodech

Saunování ve Finsku: Činžáky, nemocnice i parlament

Saunování ve Finsku se děje všude. V každém městě najdeme veřejné sauny. Není činžovní dům, který by neměl svou vlastní saunu. Při výběru nového domova se Finové dívají na dostupnost a kvalitu sauny. Sauny jsou i v továrnách, parlamentu, nemocnicích a vojenských prostorech. Saunování ve Finsku je i v saunách mobilních, sudových a plovoucích na jezerech. Každoročně se ve Finsku pořádá sraz mobilních saun.  

 • Dnes se veřejné sauny navštěvují hlavně v plavkách. Navštěvují je totiž většinou ženy i muži pohromadě. Pokud je saunování ve Finsku oddělené, chodí do nich nazí.
 • V Česku jsou oblíbené chaty, ve Finsku domky u jezer. Je jich zde až půl milionu. Stejně jako Češi, i Finové si na své rekreační domky jezdí odpočinout. Samozřejmostí jsou sauny. Na rozdíl od veřejného saunování ve Finsku, soukromé je bez jakéhokoli oděvu.
 • Do saun přichází i děti. Saunují se už od svých 3 týdnů. Dnes ve Finsku najdeme i rodinné sauny, které jsou určené přímo pro saunování dětí.

Historie saunování sahá až do 11. století

Narozdíl od čínských koláčků nebo amerických hamburgerů pochází finská sauna opravdu z Finska. Historie saunování je silně spjatá s finskou kulturou a každodenním životem. První dochovaná zmínka o saunách pochází z 11. století.

 • Už od 19. století platilo, že každá vesnice měla svou vlastní saunu. V ní se všichni Fini saunovali zaráz, trávili spolu čas a zároveň utužovali své vlastní zdraví. Zjistili, že saunování uvolňuje svaly, proto ji rádi navštěvovali rolníci unavení prací. Zároveň jim poskytovala i očistu psychickou.
 • Rituál saunování ve Finsku podstupovali každý týden.
 • Zatímco většina světa ve středověku pokulhávala s hygienou, ve Finsku to bylo jinak. Čistotu jim přinášelo jak saunování, tak pravidelné mytí.
 • Historie saunování do 19. století nedělala rozdíly. Celé vesnice se saunovaly dohromady, muži i ženy. Od 20. století se situace změnila, nazí se saunovali už jen v soukromých domácích saunách.
 • Historie saunování je velmi pestrá. Sauna nesloužila jen pro relax. Až do 30. let minulého století v ní ženy rodily. Byla totiž nejčistším místem ve vesnici.
 • Ženám také tradičně připadal důležitý úkol přípravy sauny a zatápění. Dnes se o výhřev sauny převážně starají muži.
 • Už odedávna se používají metličky, které se doporučovaly i při nejrůznějších zdravotních neduzích. 

Finská sauna se nejprve zaplní kouřem 

 • Na rozdíl od českých napodobenin finských saun, ve Finsku nenajdeme úhledný a moderní vzhled. Finská sauna je praktická záležitost a většině Finů je jedno, jak vypadá.
 • Nejčastěji se používají saunová kamna na dřevo. Jako topivo se používá hlavně osika, borovice nebo bříza. Tyto druhy dřeva mají dobrou výhřevnost a zároveň zážitek saunování neruší praskání dřeva. Dřevo musí být hlavně dobře vysušené.
 • Nejprve se v sauně zatopí. Až je sauna prohřátá a kameny rozpálené, kouř se vyvětrá ven. Pak je finská sauna připravená.
 • Finská sauna jen tak nevychladne, prohřátá kamna vydávají potřebné teplo ještě několik hodin.
 • V sauně se polévají horké kameny a tím vzniká horká pára. Polévají se i lidi navzájem. Polévání se provádějí celkem často a tak je v saunách velká vlhkost.
 • Finská sauna tradičně používá metličky. Svázané větvičky jehličnatých či listnatých stromů se nejprve musí usušit. Použitím metliček se nejen šíří příjemné aroma, ale slouží i k léčivým účelům. Větvičky totiž obsahují cenné přírodní esence.  
 • Návštěvníci mají možnost se zchladit buďto venku v chladu anebo ve studené vodě.

Líbí se vám tradiční saunování ve Finsku?

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.