Šeřík a aromaterapie: Povzbuďte mysl a zbavte se bolesti hlavy 

img

Šeřík je keř s fialovorůžovými květy, který může dorůst výšky až 7 metrů a kromě výše zmíněné barvy ho lze vidět kvést také modře, purpurově, bíle nebo levandulově. Šeřík kvete pouze pár týdnů a jeho vůně je nejintenzivnější tehdy, když je šero – možná i proto se pyšní názvem šeřík.

Po celém světě je známo přibližně 30 druhů tohoto keře, u nás najdeme nejčastěji šeřík čínský. Naše babičky a dědečkové si možná pamatují, že šeříkem se vítali vojáci na konci 2. světové války. Naši předci dokonce věřili tomu, že šeřík má takzvané mysteriózní účinky. Jeho vůně prý umí otevřít naší mysli brány do jiných světů a pomáhá nám vybavit si naše minulé životy.

Čtěte také:

Vyrobte si domácí šeříkový sirup! Pomáhá od migrény i bolavého břicha

Aromaterapie povzbudí mysl i léčí

Aromaterapie není zdaleka jen o příjemné vůni. Dokáže ovlivnit nejen naši náladu, ale také mysl, kterou zklidní, posílí nebo dokonce povzbudí. Kromě toho můžeme u různých esenciálních olejů hledat léčivé vlastnosti. Aromaterapii může provádět několika různými způsoby.

Tím prvním a zdaleka nejrychlejším je inhalace, kdy dostanete daný olej téměř okamžitě do krve, a účinek se dostaví rychlostí blesku. Dalším, velmi často využívaným způsobem, je masáž. Některé oleje mohou pomoci uvolnit ztuhlé svalstvo nebo například pomáhají při revmatu. Jednou z dalších možností, jak provádět aromaterapii, je koupel. Stačí kapka vámi vybraného esenciálního oleje, horká vana a můžete relaxovat.

Šeřík na bolest hlavy i jako afrodiziakum

Šeřík je pro svou vůni v aromaterapii hojně využíván. Stačí nakapat pár kapek do aromalampy, zapálit svíčku a během několika málo minut se začne uvolňovat charakteristická vůně šeříku. Květy šeříku jsou po správné přípravě také jedlé, vyrobte si doma šeříkový sirup

 • Šeřík dokáže ulevit od bolesti hlavy či silné migrény.
 • Pokud vás trápí revma, můžete zkusit masáž šeříkovým olejem, který je známý nejen pro svou schopnost uvolňování svalů, ale dokáže také ulevit od bolesti kloubů.
 • Kromě uvolnění svalů zmírňuje i vnitřní napětí.
 • Šeřík je také pro svou smyslnou vůni považován za silné afrodiziakum a má erotizující účinky.
 • Typická květinová vůně šeříku povzbuzuje lidský organismus, působí antidepresivně a dokáže v nás vyvolat pocity radosti, štěstí a celkové uvolněnosti. Pokud tedy zrovna procházíte složitým životním obdobím, plným stresu, zapalte si aromalampu s pár kapkami šeříku a jen relaxujte.
 • Chcete chránit váš domov před zlými silami? Provoňte ho šeříkem – ten má schopnost harmonizovat prostředí a údajně naplňuje prostor láskou.
 • Říká se, že šeřík pomáhá také v partnerské komunikaci a s jeho vůní se lépe řeší partnerské problémy.

šeřík v aromaterapii1

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Šeřík v aromaterapii: Vyrobte si svůj olej

Rádi byste si v paměti uchovali vůni šeříku a nechcete čekat do dalšího jara, ani si esenciální olej kupovat? Až bude šeřík kvést, můžete si vyrobit svůj vlastní! Jedná se o jednoduchý postup, který zvládne každý z nás.   

 • Nasbírejte šeřík a naplňte jím jakoukoliv uzavíratelnou sklenici.
 • Plnou sklenici zalijte až po okraj olejem neutrální vůně, ideálně za studena lisovaným, například mandlovým olejem
 • Důležité je, aby květy šeříku nevyčnívaly z lahve, mohlo by dojít k jejich plesnivění. Olej by měl tedy sahat min. půl centimetru nad ně.
 • Sklenici uzavřete a postavte na světlé místo, třeba na okenní parapet.
 • Nechte takto stát přibližně 4-6 týdnů a občas protřepte.
 • Poté olej přepasírujte, květy dostatečně vymačkejtea čistý olej uložte na tmavé místo.

Takto vyrobený olej můžete využívat k aromaterapeutické masáži, například pro uvolnění svalů.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.