Česnek
Léčivé účinky česneku
Léčivé účinky česneku se projevují od obyčejného nachlazení přes antibakteriální účinky až po prevenci proti rakovinnému bujení.
Nejběžnější použití česneku je jako prevence proti virům a bakteriím. Úspěšně se používá při nachlazení horních cest dýchacích, při bolestech v krku, zánětu průdušek, zvětšených uzlinách a angíně. Pomáhá při vykašlávání hlenů, celkově zmírňuje příznaky nachlazení a pomáhá v prevenci.
Stejně jako cibule má i česnek vliv na prevenci proti rakovině jícnu, žaludku a tlustého střeva. Je to vlastně takový elixír mládí, neboť posiluje celý imunitní systém a krevní oběh, snižuje cholesterol, chrání před kornatěním cév, podporuje činnost srdce a pročišťuje cévy.
To ale zdaleka není všechno. Další účinky česneku můžeme shrnout do několika bodů:
- reguluje množství cukru v krvi
- zlepšuje trávení a podporuje metabolismus (tuto vlastnost uvítáme zejména při hubnutí)
- pomáhá při odstraňování střevních parazitů, zejména hlístů, roupů a škrkavek
- odpuzuje klíšťata
Celkové účinky na lidské zdraví jsou opravdu ohromující. Stačí konzumovat česnek 2x - 3x týdně a sami uvidíte výsledky. Nevýhodou časté konzumace je však nepříjemný zápach, který se neprojevuje jen ústy, ale celým povrchem kůže.
Pokud jde o česnek medvědí, je v mnoha ohledech velmi podobný česneku zahradnímu, má ovšem také léčivé účinky. Je vhodný jako součást jarní omlazovací a očišťovací kúry na odstranění škodlivých látek. Má také velmi příznivé účinky na žaludek a střeva, takže pomáhá při akutních střevních potížích a průjmech, ale také při zácpách a křečích.
Stejně jako česnek zahradní má i česnek medvědí moc nad střevními parazity a hubí je. Česnek medvědí dále příznivě působí na nespavost, únavu, činnost srdce, průchodnost cév, vysoký krevní tlak, bolest hlavy a úzkost.
Víno z česneku medvědího pomáhá na zahleněné průdušky a zlepšuje dýchání. Šťáva pomáhá k hojení ran.
Kdy česnek škodí?
Stejně, jako u cibule, se i u česneku určitě najdou citlivější lidé, kteří při jeho konzumaci trápí trávicí potíže. U nich se mohou objevovat nežádoucí účinky v podobě pálení žáhy, alergické reakce, nevolnosti, křeče či průjmu. Pokud tyto potíže nastanou, promluvte si o dalším používání česneku s lékařem.
I česnek medvědí může u některých lidí dráždit žaludek, v těchto případech se doporučuje jej nasekat na velmi jemno, zalít teplým mlékem, nechat asi 3 hodiny vylouhovat a následně pít po malých douškách.
Obecně by se česneku, zvláště v syrovém stavu, měli vyvarovat jedinci, kteří trpí problémy se žlučníkem.
Víte, že…
...česnek znali už i staří Egypťané? Věděli o jeho léčivých účincích a zdarma ho rozdávali dělníkům, aby nebyli nemocní a vykonávali lepší práci.
Diskuse k článku
RE : Česnek