Pěstování a skladování česneku
Pěstování česneku
Jako první si musíme obstarat sadbu. Seženeme ji v každém zahradnictví, stejně jako sadbu brambor nebo jahod. Oddělíme od sebe jednotlivé stroužky a odstraníme všechny poškozené. Na sázení si vybereme dobu, kdy teploty neklesají pod 9 °C. Jednotlivé stroužky sázíme asi 6 cm hluboko, po zasazení zeminu uválcujeme a všechny sazenice zavlažíme. V době růstu česneku je dobré záhon odplevelovat.
Pokud jde o česnek medvědí, můžeme ho začátkem jara najít v lese. Listy se sice trochu podobají jedovaté konvalince, podle vůně ho ale určitě poznáte. Roste převážně ve vlhkých lesích, kde tvoří rozsáhlé „koberce“. Můžeme si ho ale vypěstovat i doma. Je to velmi jednoduché, například výběr místa není vůbec důležitý. Můžeme ho vysadit třeba na místo, které už dlouho leží ladem, kde nám nic neroste, nebo ho rovnou vysadit pod ovocný strom. Bude se mu dařit kdekoliv. Nejlepší je sehnat si cibulky česneku a vysadit je od března do dubna. Dařit se mu bude v řádcích 10 - 20 cm od sebe.
Skladování česneku
Česnek skladujeme v suché, temné, dobře větrané místnosti, nejlépe v proutěném koši nebo síťované tašce. Teplota v místnosti by se měla ideálně pohybovat v rozmezí 13 - 18 °C. Můžeme použít i silonové punčochy, ve kterých jednotlivé palice česneku oddělíme uzlem a následně odstříháváme.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování česneku