Využití chřestu v kuchyni
Chřest se ve světě těší velké oblibě, a proto ho najdete jako přísadu v mnoha pokrmech různých kuchyní světa. Pokud se vám zdá, že chřest má hořkou pachuť, pravděpodobně nebyl čerstvý. Kvůli rozdílné struktuře výhonků se doporučuje vařit chřest svázaný hlavičkami nahoru, tak zajistíte rovnoměrné uvaření celého stonku.
Bílý chřest má jemnější chuť, a naopak zelený vyniká svou zemitostí
Jelikož se bílý chřest pěstuje s přihrnutím velkého množství hlíny, jeho slupka je tvrdší než u zeleného a musí se oloupat. U obou druhů však před vařením odřízněte poslední 2 až 3 centimetry, aby se do jídla nedostaly dřevnaté části stonku. Přesnou míru získáte pomocí snadného nalomení.
Kromě vaření použijte grilování, zapékání nebo blanšírování
Chuť chřestu dobře vynikne, pokud k němu přidáte trochu tuku. Při grilování se vyplatí zabalit jej do alobalu se špetkou soli a máslem. Při zapékání se snadno promíchají chutě všech smíchaných surovin. Zvláštní způsob přípravy představuje blanšírování, které spočívá v rychlém ponoření do vroucí vody a následném zchlazení. Takto upravený chřest osolte a pokapejte olivovým olejem. Nejčastěji se s chřestem setkáváme jako s přílohou, ale jeho potenciál je mnohem větší. Jakýkoliv salát se ozvláštní chřestovými výhonky, osmažený chřest přidejte třeba na pizzu nebo do těstovin. Mezi oblíbené recepty patří chřestová polévka nebo chřest zapečený se sýrem.
Diskuse k článku
RE : Využití chřestu v kuchyni