Pěstování a skladování hrášku

01. 03. 2018

Pěstování hrášku zvládne i začátečník

Dobrou zprávou pro všechny pěstitele je, že hrášek není na pěstování náročný. Můžeme jej zasadit i v květináči nebo truhlíku na balkoně. Nejčastěji se pěstuje hrách dřeňový. Můžeme si ale vypěstovat také hrách cukrový, který má nasládlejší chuť a křehké lusky, takže se dá dobře jíst celý i s nimi bez náročného žvýkání.

Půda se pro pěstování hrášku nehnojí. Pěstujeme ho, až když je teplota nad 10 °C, tedy přibližně od března - dubna. Sejeme ho nejlépe do hloubky 5 centimetrů. Hrách velmi chutná ptákům, proto je lepší je do menší hloubky nezasazovat. Můžeme ho vysévat po dvou až třech týdnech znovu, abychom měli stálý přísun čerstvého hrášku.

Hrášek rychle roste a může dosáhnout až necelých dvou metrů. Pro svůj růst ale potřebuje oporu. Můžeme ji vytvořit sami, když do země zarazíme laťky zhruba 20 centimetrů od sebe a natáhneme mezi nimi provázky. Rostlinky se jich pak mohou zachytit. Méně náročnou variantou je zasadit hrách u plotu.

Lusky sklízíme už po 12 týdnech. Někdy je náročné odhadnout, kdy je ten nejlepší čas pro sklizeň hrášku. V určité fázi se totiž cukry, které dávají hrášku jeho sladkost, mění na škroby. Hrášek už je pro nás přezrálý, je tvrdý a hořký. Nejspolehlivějším řešením zůstává jednoduše ochutnávka. 

Abychom hrášek ochránili před škůdci, například mšicemi, můžeme vedle něj zasadit třeba šalvěj. Pokud už je hrášek napaden, pomůže postřik z pelyňku. Dobře se mu daří růst vedle okurek nebo salátu. Naopak mu nebude prospívat společnost fazolí, cibule, česneku, rajčat, pórku a brambor.

Skladování hrášku 

Čerstvý hrášek má velmi krátkou dobu trvanlivosti. Pokud máme k dispozici už otrhaný hrášek, snězme ho v tentýž den, maximálně den následující. Pokud hrášek sami pěstujeme, otrhejme ho, až když ho budeme chtít konzumovat. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…