Pěstování a skladování kustovnice čínské

31. 08. 2017

Jak kustovnici pěstovat?

Ačkoliv rostlina pochází s Asie, bez problémů si poradí i s naším podnebím, a tak si můžeme léčivé účinky kustovnice čínské užívat kdykoliv, a to z vlastních plodů. Problém jí tedy nebudou dělat ani tuzemské chladnější teploty, popřípadě mrazy. Základ tvoří keř, který dorůstá od jednoho do dvou metrů do výšky, a podobně také do šířky.

Kam vysazovat

Základem pro sadbu by měla být půda s příměsí písku a jílu, ideálně s pH, které činí 8. Ideální pro podpoření počátečního růstu je přidat také přírodní hnojivo, a to ve formě kravského hnoje, nebo přírodního kompostu. Samozřejmostí je mít půdu dostatečně prokypřenou, bez škůdců a plevele. Ideální doba pro výsadbu je březen – duben.

Jak hnojit

Stejně jako při počátečním hnojení, i v průběhu pěstování je ideální hnojit jak hnojem, tak i močovinou. Ta je ideální v průběhu měsíce dubna, tedy pár týdnů po vysazení. O měsíc později je vhodné hnojit fosforečnanem amonným. U obou metod je třeba dodržet správné dávkování, a to maximálně 100 gramů hnojiva na metr čtverečný. Na podzim by měl tato hnojiva opět vystřídat hnůj.

Zalévání a prořezávání

Co je z hlediska pěstování kustovnice čínské také poměrně důležité, to je pravidelné zalévání, a to každých 25 dní. Závlaha by měla být vydatnější. Stejně tak se doporučuje také pravidelné prořezávání. To je podobné, jako v případě ovocných stromů, a není třeba mít obavu ani s řezy u silnějších výhonů. Výrazným způsobem tak podpoříme větvení, což je ideální možnost, aby měla kustovnice čínská dostatek plodů. Ideální čas na prořezávání je samozřejmě na jaře, v období dubna.

Sklizeň

Sklízení samotných plodů probíhá na podzim, kdy jsou z 90% zralé. Jelikož by se neměli přijít do styku s pokožkou, je ideální sbírat plody pomocí rukavic, nebo je sklepat na plachtu. Následně by měl být ihned započatý proces sušení, a proces pěstování kustovnice čínské je v daném roce u konce.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.

Šalvěj

Proti zánětům, pocení a křečím Šalvěj má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Působí proti křečím, chvění a také zmírňuje projevy…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…

Hrášek

Díky bílkovinám, sacharidům a vláknině pomáhá hrášek tělu dodat potřebné živiny. Zároveň mu poskytne i okamžitou energii. Pokud se cítíme unavení,…

Kachní maso

Bílkovinná bomba Kachní maso obsahuje velké množství bílkovin. Pouhých 150 gramů doplní denní doporučenou dávku bílkovin pro ženy, pro muže pak 180…

Jogurt

Pro silné kosti a zuby Díky vysokému obsahu vápníku přispívá k dobrému stavu kostí a zubů, zejména u dětí a starších lidí. 250 g jogurtu dokonce…

Zelený čaj

Elixír mládí, který posiluje imunitu a usnadňuje hubnutí Zelený čaj působí antibakteriálně a posiluje imunitní systém. Pokud chceme shodit nějaké to…

Kuskus

Napomáhá při hubnutí Pokud se snažíme zhubnout, sáhněme po kuskusu. Má velmi malé množství tuků a je tak výborný do redukčních diet. Obsahuje…

Granátové jablko

Pro zdravé trávení Granátové jablko má velmi dobrý vliv na naše zažívání. Obnovuje střevní mikroflóru. Může za to obsažená kyselina citrónová a…

Kedlubna

Zdravější trávení a prevence zácpy Kedlubna zlepšuje trávení. Obsahuje totiž vysoký podíl vlákniny, čímž také účinně bojuje proti zácpám a podílí se…