Magie a kouzla na Štědrý den potěší celou rodinu
Těšíte se na Ježíška? Ať už oslavíte Vánoce v křesťanském či ryze pohanském duchu, určitě vaše rodina tradičně provádí některé zvyky. Často se předávají z generace na generaci a nejvíce se z nich radují právě děti.
Pokud jste ještě nikdy žádné nevyzkoušeli, přinášíme vám pár tipů na to, jak strávit úžasné Vánoce. Dozvíte se, jaké zvyky a pověry znali naši předkové.
Vánoční tradice našich předků
Vánoční zvyky u našich předků byly důležitou součástí jejich každodenního života. Snahou bylo především zajistit bohatou úrodu a plodný rok. Lidé v každé době si přáli být šťastní a zdraví, dívky si hledaly svého vysněného ženicha. Řada zvyků se váže i k ochraně celého domu, anebo třeba k nalezení ukrytého pokladu.
Štědrý den a otvírání pokladů
Traduje se, že na Štědrý den se otevírají místa, kde je ukrytý poklad. I když se tak ve větší míře děje na Velikonoce, přesto i Vánoce jsou pověstné tím, že tomu, kdo si poklad doopravdy zaslouží, se země či skála, kde je ukrytý poklad, otevře.
Vánoční zvyky u vás doma
Dáváte si pod talíř u štědrovečerní tabule šupiny z kapra pro štěstí a bohatství v novém roce? Anebo snad krájíte jablko či dodržujete půst, abyste viděli zlaté prasátko? Dodržuje vaše rodina některé speciální zvyky, které se tradují už od doby, kdy žili vaši praprarodiče? Například lití olova a pouštění lodiček patří mezi nejznámější vánoční zvyky, které se dodržují dodnes. Co vlastně znamenají? A jak si je můžeme provést v pohodlí svého domova? Seznamte s nimi vaše děti! Určitě se společně zabavíte a připravíte svým dětem nezapomenutelné Vánoce. Hlavně všechno neberte příliš vážně, nikdo přece nestojí o pláč, když se mu třeba potopí lodička.
Lití olova na Štědrý den
Práce s olovem nepatří zrovna mezi nejjednodušší, ale dnes není žádným problémem sehnat si sadu na lití olova, která bývá, obzvláště před Vánocemi, zcela běžně k dostání i s návodem. Roztavené olovo se leje na Štědrý den do nádoby se studenou vodou, kde rychle tuhne. Vytváří se tak nejrůznější tvary, dle kterých můžeme usuzovat, co nás asi v novém roce čeká. Podle toho, co nám náš odlitek z olova připomíná, a co nás jako první napadne, můžeme mít jasno ve své věštbě. Bude to daleká cesta, peníze nebo snad toužebně očekávaný potomek?
Odlévání vosku na Štědrý večer
Bezpečnější varianta pro děti spočívá v odlévání vosku. Stačí jen nechat roztavit svíčku, ideálně ze včelího vosku, který krásně voní. Děti pak mohou tekutý vosk nalévat do vody a sledovat, jaké krásné tvary jim vznikly. Popusťte uzdu jejich fantazii a nechte je být tvůrčí. Sami si tak mohou hrát a vymýšlet, co se jim povedlo odlít. Děti jsou přece tak čisté, přirozené a hravé! Kdo jiný by mohl mít pravdu než ony!
Pouštění lodiček na Vánoce
Oblíbenou vánoční kratochvílí bývá i pouštění lodiček v nádobě s vodou. Ideální jsou svíčky vyrobené ze skořápek vlašských ořechů, které bývají také snadno k dostání. Využít ale můžete i plovoucí svíčky. I prostřednictvím tohoto zvyku, který se provádí na Štědrý den, lze nahlédnout do budoucnosti.
Pokud se lodička drží okraje mísy, anebo místa, kam jste ji umístili, znamená to, že člen rodiny, jemuž patří, se bude držet domova. Když se loďka vzdálí, čeká nás v novém roce cestování nebo stěhování. Potopená lodička znamená trable, ale nemusíme všechno brát příliš vážně a trápit se tím.
Krájení jablka a louskání ořechů
Dalším oblíbeným vánočním zvykem je krájení jablka na polovinu. Ideální stav, který předurčuje zdraví po celý rok, je hvězdička, kterou uvnitř jablka najdeme. Obdobnou předpověď nám na Štědrý den může poskytnout také vlašský ořech, který by měl po rozlousknutí ukázat zdravé jádro. Pokud se to hned nepovede, zkuste to s dalšími ořechy. Čím více zdravých jader najdete, tím zdravější v novém roce budete.
Štědrovečerní večeře se sekerou pod stolem
Snad každý ví, že pod talíře se na prostřeném stole u štědrovečerní tabule dávají rybí šupiny, které se také schovávají do peněženky. Málokdo ale ví, že pod stůl se může umístit i dobře nabroušená sekera, která má ochránit celou rodinu a přinést všem členům pevné zdraví, obzvláště tomu, kdo na ni bosou nohou šlápne. Pod stůl ale můžeme i postavit misku s vodou, anebo zaklepat na studnu, abychom měli v novém roce dostatek čisté vody.
Provazem nebo řetězem omotaný stůl zase zaručí to, aby i v novém roce zůstala celá rodina pohromadě, a aby se domovu vyhnuli zloději. U stolu má také sedět sudý počet osob a má se prostírat pro jednoho navíc. Dříve se takto prostíralo pro ty, kteří už s námi být nemohou, anebo pro kolemjdoucí poutníky. Od večeře se nemá vstávat, nosí to prý smůlu. Zbytky od štědrovečerní večeře pak můžete zakopat pod ovocné stromy, aby vám v novém roce dobře plodily a měly dostatek ovoce.
Na štědrý den se nesmí prát prádlo a uklízet
Zatímco před Vánocemi je vhodné pořádně uklidit a vysmýčit celý dům či byt, na Štědrý den už rozhodně neuklízejte. Mohli byste si totiž vymést z domova štěstí. Rovněž je zapovězeno prát prádlo!
Vánoční tradice a vdavky dívek
Neprovdané dívky na Štědrý den hází přes rameno střevícem. Když je špička otočená ke dveřím, dívka se v novém roce vdá. Pokud chováte slepice, zkuste zaklepat na kurník. Odpověď slepice prý znamená vdavky až napřesrok, ale od kohouta už v novém roce. Ten pravý ženich se pak dívce má objevit ve snu na Štědrý večer, ale kromě toho si může zajít vysekat díru do ledu na hladině rybníka, potoku či řeky, v níž údajně spatří tvář svého vyvoleného. Pravda, bezpečné to moc není, ale co by člověk pro vdavky neudělal!
Další možností je zatřást s bezovým keřem a počkat si na odpověď psa, který by měl odněkud zaštěkat. Místo, odkud se ozve, pak předurčuje nový domov, kam se dívka nejspíše vdá. Vdavky se také uskuteční, když neprovdaná slečna obejde devět stavení a z každého přinese kousek vánočky. Komu by se ale v dnešní době chtělo...
Diskuse k článku
RE : Magie a kouzla na Štědrý den potěší celou rodinu