Pasířství je řemeslo nejen pro výrobu rytířské výzbroje
V době rytířských klání a zápasů byla hojně pěstovaná úzce specializovaná řemesla zabývající se výrobou jednotlivých částí rytířské výzbroje. Kromě kovářů, štítařů, mečařů či brnířů byli potřební i pasíři. Ti se zabývali výrobou bohatě zdobených rytířských pásů. Řemeslo vyžadovalo důmyslnou práci s nejrůznějšími materiály při použití rozmanitých zdobicích technik. S postupem času se činnosti řemesla zásadním způsobem pozměnily. Dnes se pasíři zabývají umělecko-řemeslnou a kovotepeckou činností, zpracováním nejrůznějších kovů, provádí rekonstrukce dobových interiérů nebo vyrábí designová svítidla i další výrobky.
Historie pasířství
Od 14. století se pasíři zabývali výrobou rytířských pásů. Ty sloužily k zavěšení meče, šlo však rovněž o důležitý estetický prvek. Rytířské pásy se vyráběly z kůže různých barev a zdobily se drahými kameny. Pasíři také pracovali s nejrůznějšími kovy a s využitím kovářských technik vytvářeli přesky, háčky i řetězy. Kromě pásů pro meče začali postupně vyrábět pásy pro dýky a další typy zbraní, ale také nejrůznější okrasné prvky. Pásy a pásky byly důležitou součástí středověkého oděvu, protože sloužily k zavěšení tašek, měšců a podobně. Často se pracovalo s mědí, mosazí nebo stříbrem. Důležitá byla technika tepání.
S postupem času se náplň práce pasířů proměnila, jelikož pásy přestaly plnit svou původní funkci. Práce s kovy s využitím nejrůznějších zdobicích a tvářecích technik však zůstala. Pasířství se začalo zabývat výrobou dekoračních prvků, uměleckých děl i drobných předmětů s precizním zdobením. Pasířství se jako samostatné řemeslo vyprofilovalo v 18. století, většina dříve používaných technik však přetrvala i do dnešní doby.
Pasířské řemeslo dnes
V současné době je hlavní náplní pasířského řemesla restaurování uměleckých výrobků z kovů, ale také výroba moderních zdobených předmětů i replik. Pasíři také vytváří moderní dekorativní prvky s funkčním využitím, od svítidel, krbových doplňků, zábradlí či šperky až po liturgické předměty. Bez práce kvalitního pasíře se neobejde žádná rekonstrukce dobového interiéru, stejně jako nový interiérový prostor v dobovém duchu.
Dekorační prvky v dobových interiérech hrají totiž významnou roli a vytváří ideální atmosféru. S pasířskými výrobky se proto velmi často setkáte v dobových restauracích, hotelích či kostelích. Samostatnou oblast tvoří umělecká činnost, především výroba plastik. Pasíři se rovněž podílí na realizaci atypických prvků v klasické i moderní architektuře.
Jaká je práce pasíře
Pasířské řemeslo se na rozdíl od uměleckého kovářství zabývá především tvorbou a zpracováním drobnějších předmětů. O to větší důraz se klade na jemné rukodělné zpracování. Pasíř musí vynikat svou jemnou motorikou, smyslem pro detail i jemností. Velmi důležitá je čistota při zpracování, na výsledném produktu nesmí být viditelné otlačeniny, škrábance či deformace.
Pasířská činnost tak mnohdy víc než práci kováře připomíná práci zlatníka. Pasíř musí být vzdělaný a zkušený ve všech oblastech zpracování kovů a dalších materiálů, pro dokonalý výsledek musí ovládat techniky z dílčích řemesel – zlatnictví, zámečnictví, kovářství či kovotepectví. Technologie povrchových úprav hraje rovněž v pasířském řemesle zásadní roli, proto uplatňuje většinu technik cizelérství.
Dílčí techniky pasířství a způsoby zpracování
Vyjmenovat a popsat všechny techniky, se kterými pasíři pracují, by vydalo na celou knihu. Zmiňme proto alespoň některé z nich. Vzhledem k tomu, že pasíři pracují především se studenými kovy, musí znát postupy jejich obrábění, soustružení a broušení. Jednotlivé kovové díly musí být k sobě spojeny, k tomu se využívají především metody pájení a svařování.
Při výrobě či renovaci předmětů je velmi důležité zdobení, které se provádí v závislosti na konkrétních potřebách, materiálu a požadovaném výsledném vzhledu. Pasíři využívají kovotlačitelské, kovotepecké i rytecké techniky. Pro výsledný vzhled aplikují různé typy povrchové úpravy, od leštění přes patinování až po galvanické pokovování.
Pasířství a použité materiály
V oblasti pasířství se pracuje s nejrůznějšími typy kovů. Nejčastěji se využívají barevné kovy, jako měď a mosaz, ale také stříbro či bronz. I v tomto tradičním řemesle můžete pozorovat oblibu ve vytváření novodobých a moderních předmětů. Díky tomu pracují pasíři stále častěji s nerezovou ocelí, která vyniká svými vlastnostmi, jednoduchým opracováním, dlouhodobou životností či moderním vzhledem. Pracuje se jak s kovovými kusy větších rozměrů, tak s tenkými jemnými plechy.
Výrobky pasířského řemesla dnes
Podíváme-li se na firmy a řemeslníky, kteří se pasířstvím zabývají v současné době, narazíme na celou řadu designových doplňků, které vyrábí. Jedná se o různé druhy svítidel, od lustrů až po svícny či lampy, věšáky, vázy, okrasné schránky, upomínkové předměty či pečetidla. Důležitou roli hraje pasířství také při výrobě exteriérových částí a doplňků, například městských znaků, vývěsních štítů, tabulí, mříží, zábradlí či dopisních schránek.
Pasířské řemeslo má v současné době mnohem větší význam, než by se na první pohled mohlo zdát. Díky zkušeným pasířům máme jedinečnou příležitost využívat kvalitní uměleckořemeslné zpracování interiérových i exteriérových doplňků a důležitých funkčních částí. Fakt, že jde o pasířský výrobek, nám přitom mnohdy uniká. Příště, až navštívíte tradiční krčmu nebo obecní úřad, rozhlédněte se kolem sebe, a sami budete překvapeni, na kolik výrobků pasířského řemesla narazíte.
Diskuse k článku
RE : Pasířství je řemeslo nejen pro výrobu rytířské výzbroje