Český granát: Tradiční český drahokam, který učaroval celý svět
Česká republika patří nejen mezi naleziště známých vltavínů, ale také zde můžeme najít český granát, patřící do skupiny tzv. pyropů. Drahokam, který zdobí ceny Českých slavíků i klenotnice světových panovníků, je zároveň dostupný i obyčejným smrtelníkům. Kde se vzal kámen, jenž je symbolem Čech a který učaroval celému světu?
Temně rudá barva, barva krve, přesně taková je charakteristická pro drahokam, který můžeme v té nejvyšší kvalitě najít v Českém středohoří. Další naleziště se nacházejí v Podkrkonoší a okolí Kolína nad Labem, avšak kvalita těchto granátů je o něco menší než těch, které se nacházejí v Českém středohoří. Český granát je typický nejen svou rudou barvou, ale také tím, že se jedná o průsvitný a velmi drobný kámen, zřídkakdy se stane, že bychom se setkali s kameny, které jsou větší než 6 milimetrů.
Český granát si oblíbil Rudolf II. i Marie Terezie
Historie českého granátu sahá až do druhé poloviny 5. století, kdy ho z říčních náplavů sbírali již Keltové. Poté na dlouhou dobu obliba tohoto významného drahokamu mizí, a to až do 16. století, kdy jeho oblíbenost nabírá na obrátkách, zejména díky císaři Rudolfu II., který vehementně podporoval brusiče kamenů a během své vlády uplatňoval přednostní právo na výkup drahokamů výjimečné velikosti.
Přesuňme se do 18. století, kdy českému granátu pomohla další panovnice, tentokrát Marie Terezie. Ta vydala zákaz vývozu českých šperků ze země. V té době totiž vešly do módy šperky s drobnými kameny – velmi často jím byl právě český granát. Během národního obrození byl český granát dokonce prohlášen za mineralogický symbol Čech.
Granát aneb český drahokam z císařského stolu
Česká granát se pyšní temně rudou barvou. Někdy přirovnávanou ke krvi, někdy zase k ohni. Možná proto, že jeho druhý název, pyrop, který pochází z řečtiny, znamená ohni podobný. Jméno, pod kterým ho však zná většina z nás, tedy český granát, pochází pravděpodobně z doby již zmíněného Rudolfa II., tedy 16. století. Tenkrát ho prý tak poprvé pojmenoval lékař Anselm Boetius de Boot, kterému prý jeho barva připomínala barvu granátového jablka, jež se běžně nacházelo na císařském stole.
Chrání i léčí – takový je český granát
Českému granátu, stejně jako dalším drahokamům, je přisuzováno několik vlastností. Pokud není vaší silnou stránkou dotahování věcí do zdárného konce, pořiďte si šperk s českým granátem. Jednou z jeho schopností je podporování vytrvalosti dovést vámi vyřknutá předsevzetí do zdárného cíle. Pokud se cítíte „vyšťaveni“ a bez života, i tady vám můžete pomoci český granát. Kromě toho, že probouzí životní energii, údajně pomáhá také zmírnit deprese.
Kromě dalšího prý posiluje sebedůvěru a podporuje nadšení. Naši předci věřili tomu, že pokud někdo vlastnil přívěsek ve tvaru lva, který byl vyroben z granátu, byl touto figurkou ochraňován na cestách a také se mu vyhýbaly veškeré nemoci.
Český granát prý také vyniká tím, že léčí páteř, čistí krev a velmi dobře působí na lidské srdce a plíce. Jestliže máte problém se vstřebáváním vitamínů a minerálů, pomoc můžete hledat právě u českého granátu. Doporučuje se, abyste tento drahokam nosili na ušních lalůčcích, prstech, blízko srdce anebo alespoň tak, aby se dotýkal kůže.
Také jste našli v tomto symbolu naší republiky zalíbení? Nebo dokonce zdobí některý z vašich šperků?
Diskuse k článku
RE : Český granát: Tradiční český drahokam, který učaroval celý svět