Magický vltavín - vzácný český drahokam s tajemnou historií
Vltavín, někdy známý také jako moldavit, je společně s českým granátem považován za nejcharakterističtější drahokam pro naši zemi. Jeho původ je dodnes zahalen tajemstvím. Jde o meteority, horniny roztavené dopadem asteroidu, nebo dokonce o pozůstatky z návštěvy mimozemšťanů? Nejen to vám přiblížíme v dnešním článku.
Záhadné zelené kameny sbírali lidé na polích pro štěstí již v dávných dobách. Tenkrát o jejich původu nevěděli zhola nic a nikdo netušil, kde se vzaly. Teprve moderní věda prokázala, že vltavíny vznikly při vesmírné katastrofě a na území dnešní České republiky přiletěly vzduchem. I dnes se ale najdou lidé, kteří tuto teorii zpochybňují a přiklání se k tomu, že vltavín je pozůstatkem po návštěvě mimozemšťanů.
České drahé kameny: Kde se vzal vltavín?
Vltavíny řadíme mezi takzvané tektity, což znamená, že se jedná o něco taveného. Představte si, jak vzniká sklo - materiál je roztaven a pak se nechá zchladnout. Stejně tak vznikly tyto nádherné zelené kameny. Vltavín vznikl pravděpodobně při dopadu meteoritu na Zemi, v období třetihor. V důsledku velmi vysoké teploty a tlaku při výbuchu došlo k roztavení nejen meteoritu, ale také okolních hornin a následnému vymrštění roztaveného materiálu do oblasti jižních Čech a Moravy. Stáří tohoto českého drahokamu je odhadováno na 15-16 milionů let.
První zmínky o vltavínech pochází z 18. století., kdy se hrabě František Josef Kinský pohyboval v Týně nad Vltavou. Místní lidé mu přinesli vzorky zelených skel, která nechal hrabě Kinský prozkoumat profesorem vídeňské univerzity.
Hrdě nese jméno nejdelší české řeky. I to je vltavín
Poté, co byl tento magický kámen objeven, dostalo se mu označení chrysolit. Teprve o mnoho desetiletí později se začalo těmto sklům říkat moldavit. Tento název pochází z německého slova Moldau, tedy Vltava. Tím ale dohady o názvu pro tyto překrásné kameny neskončily. Uvažovalo se také o označení moldawec, nebo vltavec.
Až v roce 1891 spatřil světlo světa název vltavín, který se jako poprvé objevil v tisku, a to při příležitosti Jubilejní zemské výstavy v Praze. Během této výstavy zájem o vltavíny vyvrcholil. Byly prodávány jako pravé drahokamy, vybroušené a zasazené ve zlatě.
České drahé kameny v podobě zelených vltavínů
Takzvané tektity nalezneme nejen v České republice, ale například také v jihovýchodní Asii, kde se jich vyskytuje nejvíce. Avšak žádné z těchto skel se nepodobá našemu vltavínu, který se od ostatních liší výjimečnou a ojedinělou zelenou barvou. Odborníci se dokonce shodli na tom, že se jedná o světovou raritu. Kromě typické barvy, která může mít několik odstínů zelené, je dalším charakteristickým znakem jejich zvrásněný povrch.
Ten je důsledkem dlouhé doby, kdy byly vltavíny v pískách, štěrcích nebo podzemních vodách, právě tehdy byl dotvořen jejich jedinečný tvar. Největší naleziště vltavínů je v jižních Čechách, jedná se o pás přibližně 60 km dlouhý a 20 km široký.
Vltavín a cesty v čase
Již od pradávna je vltavín používaný jako amulet, který přináší štěstí, plodnost a hojnost.
- Traduje se, že umožňuje komunikaci s vyššími silami, má schopnost zbavit člověka tíživých myšlenek a vyzařuje pozitivní energii.
- Říká se, že s ním můžete cestovat v čase. Do minulosti proto, abyste pochopili to, co se děje a do budoucnosti, kde nahlédnete na důsledky svých nynějších činů.
- V neposlední řadě se využívá také ve šperkařství, kde se vsazuje do šperků tak, jak je nalezen, nebo se brousí, je nutné podotknout, že v tu chvíli ale ztrácí své kouzlo, jelikož dojde ke změně tolik charakteristického povrchu.
Líbí se vám český vltavín?
Diskuse k článku
RE : Magický vltavín - vzácný český drahokam s tajemnou historií