Optické sklo? Poznejte, jak vzniká brýlové sklo a oční čočky
Brýlové sklo a oční čočky bereme jako samozřejmost. Sklo je však bez nadsázky zázračným materiálem. Má široké optické vlastnosti, které umožňují ho různě zakřivovat a tím nahradit nedokonalosti v lidském vidění. Tvrzená skla jsou nákladnější na výrobu a jsou proto dražší. Potkáme je nejen u brýlových čoček, ale také jako ochranná skla v koupelnách, autech, na mobilní telefony, prostě všude tam, kde je potřeba, aby sklo bylo co nejvíce nerozbitné.
Optické sklo patří k nejkvalitnějším, umožňuje úpravy
Aby optické sklo mohlo mít své specifické vlastnosti – mohli jsme z něj vytvořit třeba brýlové sklo nebo oční čočky, je třeba, aby bylo absolutně čisté, bez nečistot, bez bublin a mělo co nejmenší tepelnou roztažnost, což se dělá metodou výroby tvrzeného skla. Toto sklo se potom různě brousí, například do dioptrií, což by s netvrzeným sklem ani nebylo možné.
Jak již název napovídá, nejčastěji se v běžném životě setkáváme s optickým sklem na brýlích, dalekohledech, na čočkách kamer a fotoaparátů. Všechny tyto materiály jsou někdy ještě doupraveny dalšími metodami, například antireflexní úpravou. Je to sklo potažené speciální vrstvičkou odrážející rušivé odlesky na přední i zadní straně skla a u brýlí je oblíbená, protože snižuje rušivé zrakové vjemy na sklu, nebolí nás tolik hlava, a tak rychle se nám v brýlích neunaví oči.
Ale tuto úpravu oceníte i v kamerách nebo fotoaparátech, protože antireflexní úprava zvyšuje propustnost světla a jas.
Brýlové sklo a oční čočky mohou procházet různými úpravami
Kromě antireflexní úpravy si můžeme k brýlím optické sklo nechat vylepšit i dalšími funkcemi, které zvyšují komfort nošení.
Optické sklo: PC filtr
Tento filtr má pomoci ve chvíli, kdy často pracujete na počítači, protože filtruje nežádoucí elektromagnetické záření, má antistatické účinky a omezuje ulpívání prachu a nečistot na brýlích, čili při následném čištění i pouhé manipulaci snižuje riziko poškrábání povrchu skel.
Optické sklo: Hydrofobní úpravy
Sklo čočky je pokryto vrstvou, která snižuje uplívání mastné špíny, otisků prstů apod… a zároveň usnadňuje čištění skel, snižuje možnost poškrábání.
Optické sklo: Zatmavovací skla
Optická skla lze ještě vylepšit speciálními komponenty, které reagují na intenzitu světla a mohou se částečně samy zabarvovat, ztmavovat a šetřit tak zrak. V optických sklech se však už od tohoto pomalu upouští, sklo se touto úpravou stává křehčí, a samozabarvovací brýle už je lépe pořídit z moderních, sklu se vyrovnávajících, plastových čoček.
Brýlové sklo a oční čočky: Jak se vyrábí tvrzené sklo a proč se nerozbije?
Sklo se ohřívá na teplotu více než 600 °C (620 °C), následně je sklo na povrchu prudce zchlazeno vysokým tlakem vzduchu, uvnitř ale zůstává horké, díky čemuž vzniká pnutí, které sklo činí o něco více „pružným“ uvnitř, a při pádu na zem tak nedochází k tak snadnému rozbití. Sklo je díky této úpravě tlakem a prudkými teplotami odolnější vůči nárazům, unese větší zátěž, snese větší pnutí v ohybu apod.
Některé metody tvrzení skla jsou také chemické, ovšem chemické tvrzení skla je dražší a náročnější na výrobu.
Při rozbití se pak takové sklo rozpadá na tupé střípky, o které se tak snadno neporaníme. Takže když se vám rozbijí brýle, rozpadnou se na drobky, nikoliv na ostré dlouhé střepy. To je uklidňující, že?
Brýlové sklo a oční čočky: Typy skla
- Korunové sklo (sodno-vápenaté nebo draselno-vápenaté)
- Flintové sklo (sodno-olovnaté nebo draselno-olovnaté)
- Pyrex (borokřemičité sklo, odolné proti náhlým teplotním změnám)
Slabina tvrzeného skla
I když se výrobci snaží pečlivým testováním odhalit všechny slabiny, někdy se může stát, že sklo samovolně praskne. Nebo nevydrží zátěž, kterou by vydržet mělo. Pátráme-li po příčině, zdá se, že to je proto, že při výrobě jen lehce, neznatelně zakolísal tlak a chybička byla na světě. Ve skle tak vzniká skrytý tlak, nevyrovnaná vlna – která poté může zapříčinit prasknutí.
Diskuse k článku
RE : Optické sklo? Poznejte, jak vzniká brýlové sklo a oční čočky