Chov kachen
18. 03. 2019
Jak na chov kachen?
Chov kachen není dobrý pouze kvůli masu. Kachny snáší chutná vajíčka a zastanou i práci na zahradě. Pasou trávu, hnojí půdu a některé druhy hubí slimáky a hmyz.
- Zvolíme si plemeno, které bude vyhovovat našim potřebám. Pokud máme kachny na maso, volme masitější plemena. Počítejme ale s tím, že taková mají menší snůšku vajec.
- Velikost hejna závisí na našich prostředcích a podmínkách. Hejno kachen nemusí mít nutně kačera. Kačenám se daří i bez něj. Na druhou stranu ale můžeme mít v hejnu hned několik kačerů, navzájem se dobře snášejí.
- Kachny potřebují dostatek prostoru. Ideální je velká zahrada.
- Místa, na která nechceme, aby kachny chodily, oplotíme. Stačí nízké pletivo, kachny nemají zrovna dobrodružnou povahu a nerady překonávají překážky.
- Kachnám pořídíme přístřešek, postačí i dřevěná bouda. Kachny by se tam měly vlézt všechny a neměly by se v ní tísnit.
- Kachny zbožňují vodní plochy. Ideální je vybudování dostatečně velkého zahradního jezírka, které budeme pravidelně čistit.
- Kachny musí mít neustálý přísun čerstvé vody na pití. Vodu jim proto stále doplňujeme. A to i v případě, že máme jezírko.
- Kachny si na travnatém povrchu potravu obstarají samy. Kromě trávy žerou žížaly, slimáky a jiné drobné živočichy, které na zahradě najdou. Pokud by na zahradě měly mít o potravu nouzi, dáme jim čerstvou trávu navíc. V zimě a v obdobích, kdy kachny snáší vejce, je krmíme kvalitní směsí a obilím.
- V zimě by měly dostávat speciální vitamíny.
Diskuse k článku
RE : Chov kachen