Chov kachen

18. 03. 2019

Jak na chov kachen?

Chov kachen není dobrý pouze kvůli masu. Kachny snáší chutná vajíčka a zastanou i práci na zahradě. Pasou trávu, hnojí půdu a některé druhy hubí slimáky a hmyz.

  1. Zvolíme si plemeno, které bude vyhovovat našim potřebám. Pokud máme kachny na maso, volme masitější plemena. Počítejme ale s tím, že taková mají menší snůšku vajec.
  2. Velikost hejna závisí na našich prostředcích a podmínkách. Hejno kachen nemusí mít nutně kačera. Kačenám se daří i bez něj. Na druhou stranu ale můžeme mít v hejnu hned několik kačerů, navzájem se dobře snášejí.
  3. Kachny potřebují dostatek prostoru. Ideální je velká zahrada.
  4. Místa, na která nechceme, aby kachny chodily, oplotíme. Stačí nízké pletivo, kachny nemají zrovna dobrodružnou povahu a nerady překonávají překážky.
  5. Kachnám pořídíme přístřešek, postačí i dřevěná bouda. Kachny by se tam měly vlézt všechny a neměly by se v ní tísnit. 
  6. Kachny zbožňují vodní plochy. Ideální je vybudování dostatečně velkého zahradního jezírka, které budeme pravidelně čistit.
  7. Kachny musí mít neustálý přísun čerstvé vody na pití. Vodu jim proto stále doplňujeme. A to i v případě, že máme jezírko.
  8. Kachny si na travnatém povrchu potravu obstarají samy. Kromě trávy žerou žížaly, slimáky a jiné drobné živočichy, které na zahradě najdou. Pokud by na zahradě měly mít o potravu nouzi, dáme jim čerstvou trávu navíc. V zimě a v obdobích, kdy kachny snáší vejce, je krmíme kvalitní směsí a obilím.
  9. V zimě by měly dostávat speciální vitamíny.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500