Květák
Květák a jeho léčivé účinky
Mezi nejdůležitější léčivé účinky květáku patří:
- růst buněk a jejich obnova
- podpora krvetvorby
- posilování imunitního systému
- tlumení zánětlivých reakcí
- snižování krevního tlaku
- pomoc při problémech s ledvinami a močovým měchýřem
- podpora hubnutí
- prevence proti infekcím
Díky velkému množství vitamínů, minerálů a stopových prvků je květák velmi vhodný pro trávicí ústrojí, neboť je velmi dobře stravitelný a podporuje funkci střev. Nízký obsah sodíku a tuku má za příčinu zmírňování problémů se srdcem a oběhovou soustavou. Velmi vhodný je i při dietách, jíst ho mohou i diabetici a vylučuje přebytečnou vodu z tkání. V neposlední řadě pomáhá při detoxikaci a pod lupou vědců jsou i jeho protirakovinné účinky.
Kdy květák škodí?
Květák by neměly konzumovat osoby trpící dnou, neboť 100 g květáku obsahuje až 24 mg kyseliny močové. K nežádoucím účinkům patří charakteristický zápach, který ucítíte při špatném umytí květáku. Květák může způsobovat nadýmání, které lze zmírnit použitím kmínu, majoránky nebo semínek fenyklu.
Víte, že…
...květák ale není na světě žádnou novinkou, pěstoval se už před naším letopočtem, nejvíce na Středním východě? K nám do Evropy se rozšířil okolo 18. století. Je také známo, že dříve byl květák označován za jídlo chudých, dnes ale patří mezi složky zdravé a vyvážené stravy.
Diskuse k článku
RE : Květák