Okurka
Léčivé účinky okurky
Okurka bývá velmi často spojována s péčí o krásu. A ne nadarmo. Obsažené látky pomáhají udržovat pokožku mladistvou, výtažky z okurky se přidávají do krémů a pleťových masek. Vyhlazuje vrásky a nerovnosti pleti a pokožku celkově hydratuje. Stahuje póry, podobně dělá méně viditelnými i pihy. S pleťovou maskou se pojí okurky na očích. Ty nejen citlivou pokožku kolem očí chladí, ale pomáhají i redukovat napuchlé váčky pod očima. Vývar z okurek se používá jako čistící pleťová voda na mastnou pleť. Ten získáte patnáctiminutovým povařením kousků okurky v litru vody, který poté propasírujete přes hrubší látku.
Okurka pomáhá i na spáleniny od slunce, které sice přímo neléčí, ale nakrájené kousky okurky kůži ochladí a dodají jí potřebnou hydrataci. Okurková šťáva také zklidňuje ekzémy nebo kopřivku. Obklady z okurek zmírňují pocit svědění a pálení po bodnutí hmyzem nebo žahnutí kopřivou. Minerály, které okurka obsahuje, jsou dobré pro posílení vlasů, nehtů a zubů. Stejně tak i svalů, šlach a kloubů.
Díky vysokému podílu vody je dobrým pomocníkem při hubnutí, navíc urychluje trávení a zbavuje tělo škodlivých látek. V organismu pročišťuje zažívání a prospívá játrům. Dobré účinky má i na ledviny, při zařazení okurky do naší pravidelné stravy nás tato zelenina začne zbavovat toxinů, z ledvin bude pomalu vyplavovat písek a v těle bude snižovat hladinu kyseliny močové. Příznivě působí také na krevní oběh a vysoký či nízký krevní tlak. Při konzumaci s mrkví účinkuje jako prevence artritidy a tlumí také její příznaky.
Okurka nám pomůže i při problémech s nepříjemným dechem. Když si zhruba na půl minuty dáme plátek okurky do úst, zničí zde bakterie, které škodlivý dech způsobují. Kromě toho v ústech působí hojivě i na zanícené dásně.
Pokud ale máme problémy se žlučníkem, okurky bychom měli raději omezit.
Diskuse k článku
RE : Okurka