Pěstování a skladování zelí
Pěstování zelí
Podle odrůd semínka zelí sejeme od jara do léta, rané letní odrůdy se vysévají časně zjara, zimní odrůdy se vysévají do poloviny léta. Záhonky je dobré po osazení přikrýt netkanou textilií, která mladé sazeničky ochrání jak před nočními mrazíky v případě raných sazenic, tak před škůdci a nakladením vajíček běláska zelného.
Půda na záhonku by měla být především plná živin, neboť zelí potřebuje hodně bohatou půdu. Před vysazením je proto dobré ji pořádně prohnojit. Pro mladé sazenice je nejlepší zálivka s kompletním tekutým hnojivem jednou týdně. Je důležité zelí i dobře zalévat, vyžaduje dostatečný a pravidelný přísun vody. Hlavně v suchých dnech je potřeba dávat si pozor na vysychání půdy. Ideální množství vody je litr na jednu hlávku.
Sklízíme velké a pevné hlávky zelí, nožem je vždy odřízneme od země. Můžeme sklidit i více najednou, v ledničce vydrží čerstvé a chutné i několik dní. Než ho dáme do ledničky, je dobré ze zelí odstranit vrchní špinavé, nebo jinak poškozené listy. Nikdy ho ale dopředu nemyjeme.
Skladování zelí
Pěstováním vlastního zelí získáme vitamínovou bombu a navíc výbornou čerstvou chuť. Vitamíny se v hlávce čerstvě vypěstovaného zelí uchovávají delší dobu, než když si ho koupíte v obchodě. Při správném skladování v suchu a chladu si navíc budete moci jeho chuť vychutnávat i několik dní po sklizni.
Oblíbeným způsobem skladování zelí je nakládáním nebo kvašením, je ideální přísadou do tzv. pickles.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování zelí