Batikování – způsob zdobení textilu, který zvládnou i děti
Batikování je skvělá zábava nejen pro děti, ale i pro dospělé. Je to velmi oblíbená tvůrčí činnost, při které vznikají zajímavé oděvy, nebo i dečky, ubrusy či jiné dekorace. Batikování je také oblíbenou činností na všelijakých táborech a kurzech, jelikož není složité pro nikoho, kdo má alespoň trochu tvořivého ducha.
Jak a kde batika vznikla?
Batika se k nám dostala původně z Asie. Pro barvení textilií se používala přírodní barviva získávaná z různých rostlin a barvilo se všechno - oděvy, domácí textilie apod. I v dnešní době je batika velice populární řemeslo. Batikuje se převážně umělými barvivy. Jsou různé druhy batik, přičemž nejpoužívanější je klasická batika vázaná, batika sypaná, batikování savem a batikování sprejem. Batikovat můžeme snadno v domácích podmínkách a vytvářet tak zajímavé originální vzory na oděvy nebo na bytový textil.
Co potřebujeme k batikování?
Pomůcky pro batikování se liší dle zvoleného způsobu práce. Ať už ale zvolíme jakoukoli z populárních technik, vždy budeme potřebovat vhodné materiály na barvení.
- Látka - batikovat lze pouze přírodní materiály, nikoli syntetické. Batikovat lze bavlnu, len, viskózu nebo hedvábí. Pokud použijeme látku směsovou, musí být přírodní tkaniny většina. Čím je větší podíl syntetické látky, tím hůře barva na textil chytá. Vlněné textilie se k batikování nedoporučují. Látka připravená k obarvení by měla být čistá. Barva textilie by měla být nejlépe bílá nebo přírodní.
- Barvy – těch se prodává více druhů, vždy je dobré si pozorně přečíst, na co je barva přesně určena. Dobře se batikuje s barvami Duha nebo Iberia. Prodávají se i v drogeriích a nejsou drahé. Kromě těchto barev na batikování lze použít také barvy na malování na textil (k sehnání v obchodech s výtvarnými potřebami), kterými můžeme obarvený oděv ještě dozdobit kresbou. Tyto barvy mají tu výhodu, že je možné je použít i na tmavé látky.
- Provázek – na svázání látky. Nejlepší je režná nit, obyčejná nit se roztrhne, je příliš tenká. Nitě nebo provázky musí být nebarvené! Jinak při vaření pustí svou barvu, která se zapije do textilie.
- Ocet a sůl – na fixování barev.
Upozorňujeme, že všechny batikované tkaniny by se měly prát vždy v ruce při nízké teplotě. To neplatí pouze pro batiku Savem. Tu lze prát bez obav v pračce.
Nyní si představíme nejznámější techniky batikování.
Batika vázaná (mačkaná)
Jde o nejpoužívanější způsob batikování. Na trička či jiný textil tak lze vytvářet kolečka, proužky nebo abstraktní obrazce. Jak budeme postupovat?
- Nachystáme si čisté bílé tričko a dle libosti a vlastní fantazie pomačkáme látku a svážeme ji velice pevně provázkem. Pokud chceme vytvořit kroužky, stiskneme látku v místě, kde chceme kolečko mít a obmotáme provázkem. Čím vícekrát dokola látku obvážeme, tím větší bílé místo nám vznikne.
- Svázané tričko ponoříme do velkého hrnce, ve kterém jsme rozpustili zvolenou barvu na batikování. Většinou je potřeba přidat sůl. Látku přivedeme k varu a na mírném stupni povaříme cca 20 minut. Občas zamícháme, aby došlo k rovnoměrnému obarvení tkaniny.
- Pak necháme přirozeně vychladnout a studenou látku pak ponoříme do roztoku vody a octa (20:1) na 5 minut.
- Látku vytáhneme, propláchneme vlažnou vodou, odstříháme provázky a necháme usušit.
Batikování v mikrovlnce
Batikování v mikrovlnce nabízí nové postupy a neotřelé vzory a kresby. Barvy je možné fixovat také v mikrovlnce. Vyhnete se tak dlouhému vaření tkaniny. Jak tedy na batikování v mikrovlnce?
- Jednotlivé barvy (zde jich můžeme použít více najednou) si rozmícháme v kelímcích nebo hrnečcích.
- Batikovaná látka musí být mokrá! Suché látky v mikrovlnce shoří. Vyždímáme ji a rozložíme na podložku (noviny, igelit).
- Nanášíme na látku jednotlivé barvy. To můžeme dělat buďto štětcem nebo pomocí injekčních stříkaček.
- Takto obarvenou látku smotáme a vložíme do igelitového pytlíku, který si předem propícháme.
- Pytlík vložíme do mikrovlnné trouby a vaříme pár minut (dle výkonu trouby). Při výkonu mikrovlnky 800W vaříme tak dlouho, dokud se pytlík nenafoukne a poté ještě asi další 3 minuty. Od mikrovlnky neodcházíme.
- Pytlík poté opatrně vyjmeme (je velice horký!) a propláchneme ve studené vodě.
- Barvy fixujeme v roztoku vody s octem po dobu asi 5 minut.
- Hotový výtvor ještě přepereme důkladně ve vlažné vodě, dokud neteče voda čirá.
Batika sypaná
I tuto zajímavou techniku lze fixovat povařením v mikrovlnce. Postupujeme dle výše uvedeného návodu, s tím rozdílem, že barvy nerozpouštíme ve vodě, ale na látku je sypeme dle libosti přímo ze sáčku. Některé části látky můžeme ještě svázat provázkem, aby se neobarvily. Můžeme látku posypat různými barvami. Poté v pytlíku vložíme složené látky do mikrovlnky a barvy zafixujeme.
Batikování za studena (batika tie-dye)
Jedná se o populární techniku, pomocí které lze bez vaření vytvořit krásné pestré vzory. K batikování za studena se používají speciální reaktivní barvy, které jsou velice zářivé a jasné a na tkaninu se aplikují velmi snadno. Lze koupit sadu barev (červená, modrá, žlutá). Jedná se o základní barvy, jejichž smícháním vytvoříme všechny ostatní barvy. Touto technikou si vytvoříme krásnou barevnou spirálu na tričku. Jak budeme postupovat?
- Čisté bílé bavlněné tričko si rozložíme na podložce. Doprostřed připneme kolíček na prádlo a kolíčkem točíme, až se nám celé tričko kolem něj obmotá kolem dokola. Stejně účelně je možné použít i vidličku a tričko namotat jako špagety.
- Tričko pak svážeme pevně provázkem nebo obvážeme gumičkami.
- Do aplikátorů dáme po naznačenou rysku teplou vodu a protřepeme.
- Do spirály budeme postupně nanášet z lahviček barvy. Lahvičky pořádně zatlačíme do trička, aby barva pronikla až do středu. Barvy nanášíme střídavě z obou stran trička. Barvy aplikujeme jen tolik, kolik je tričko schopné nasát.
- Takto obarvené tričko vložíme do pytlíku či igelitky na 12 až 24 hodin. Tam necháme barvy působit.
- Tričko vyndáme z pytlíku a velice důkladně pereme v ruce pod tekoucí vodou tak dlouho, dokud z trička nepoteče čistá voda.
Kromě triček můžeme krásné barevné spirály vytvářet i na další textilie. Vzhledem k tomu, že rozdělané barvy nelze schovat, je lepší dělat více kusů textilu najednou. Kromě spirál můžeme vytvářet jakékoli jiné vzory. Spirálu můžeme samozřejmě vytvořit i z klasických barev z prášku nanášených pomocí injekční stříkačky a zafixovat v mikrovlnce.
Batikování Savem
U batikování Savem se nejedná o barvení, ale naopak o odbarvování. Budeme tedy potřebovat látky barevné, nikoli bílé. Tento způsob batikování není vhodný pro malé děti. Můžeme použít různé techniky. Buďto si tričko vyvážeme, pomačkáme, svážeme a potom Savo aplikujeme pomocí rozprašovače, nebo si na tričko nalepíme šablony, pod které se Savo nedostane. Tento vzor pak zůstane tmavý. Postup:
- Připravíme si barevné tričko a položíme ho na podložku.
- Připravíme si vystřiženou šablonu s obrázkem a připevníme ji na tričko (skvělé jsou šablony ze samolepicí tapety, dobře drží na tričku a Savo se pod ně nedostane)
- Nachystáme si Savo. Při práci se Savem postupujeme velice opatrně! Savo je silná žíravina. Tato technika není příliš vhodná pro děti. Ruce chráníme gumovými rukavicemi.
- Savo nalejeme do rozprašovače (lze použít i pumpičku na hedvábí).
- Pozor – nesmíme zapomenout vložit něco mezi přední a zadní stranu trička (novinami nebo igelitem), aby Savo neprosáklo.
- Stříkáme Savo na tričko. Postupujeme opatrně a pomalu, chvíli počkáme, Savo nepůsobí ihned, ale až po chvíli. Co jednou nastříkáme, už zpět nevezeme.
- Hotové tričko důkladně vypereme!
- Velice zajímavé je stříkání Sava přes krajky – vznikají tak zajímavé ornamenty. Savo ale můžeme nanášet i přes různé přírodní materiály, jako je listí, větvičky atd.
- Výhoda batiky Savem je ta, že takto odbarvené textilie lze prát v pračce.
Batika sypaná a malovaná Savem
Existují také různé kombinace výše uvedených technik. Skvěle vypadá například sypaná batika, na kterou následně malujeme Savem. Pracujeme s hotovým suchým batikovaným textilem, na který malujeme např. vatovými tyčinkami do uší (Savo je žíravina a klasický štětec s vlasem by nám doslova rozpustilo). Můžeme použít třeba také starý zubní kartáček.
Diskuse k článku
RE : Batikování – způsob zdobení textilu, který zvládnou i děti