Bublanina s ovocem, po které se zapráší! Rady našich babiček, jak na dokonale vláčnou bublaninu z třeného těsta
07. 06. 2018
Bublanina s ovocem patří mezi české kuchařské evergreeny. Upéct se dá jak z čerstvého, tak mraženého ovoce a milují jí malí i velcí. Receptů na ovocné bublaniny najdete na internetu mraky. My vám ale dnes ukážeme, co při přípravě neopomenout a jaké suroviny zvolit, aby byla ta VAŠE bublanina s ovocem zkrátka jedinečná.
Bublanina s ovocem je oblíbená dnes, stejně jako byla populární před 100 lety. Tehdy ji hospodyňky hojně připravovaly v letním období, aby využily sezónní ovoce.
Jak vyzrát na třené těsto?
Bublanina s ovocem má základ ve třeném těstě. Slovo třené je v názvu těsta velmi důležité a předem napovídá, že se bude něco o sebe třít. V tomto případě CUKR + MÁSLO.
- Cukr použijte pískový. Má tak akorát velké hrudky, které se do směsi krásně zapracují.
- Máslo by mělo být pokojové teploty. Ostatně to platí pro všechny suroviny, které by při pečení vždy měly mít stejnou teplotu.
Do třeného těsta musíte dostat bublinky, něčím ho nadlehčit, aby byla bublanina s ovocem krásně nadýchaná a nepotřebovala při pečení žádné povzbuzováky – jako je pečicí prášek nebo jedlá soda.
- Světlou nadýchanou pěnu plnou bublinek vytvoříme právě usilovným třením másla s cukrem. Hmotu bychom měli třít ručně alespoň 25 minut, s pomocí robota budete mít hotovo za 15 minut.
- Teprve poté můžeme do těsta přidat vyšlehané bílky, žloutky a mouku.
3 zásadní rady, jak na třené těsto
- Třené těsto pečte zhruba na 160 stupňů. Pokud byste těsto pekli na příliš vysokou teplotu, bublanina s ovocem by na povrchu popraskala a vnitřní část těsta by se nepropekla dokonale.
- Máslovo - cukrová pěna by třením měla nabýt na objemu asi 2x. Samotné těsto při pečení povyskočí jen o několik cm. Formu proto vždy plňte zhruba do 2/3 jejího objemu.
- Třené těsto – a tedy i bublanina s ovocem - je nejlepší až druhý den. Nebojte se proto nedělní pohoštění ke kávě připravit už v sobotu večer.
Nejlepší bublanina má ideální poměr ovoce a těsta
Teď už víme, jak připravit třené těsto tak, aby se vždy povedlo na jedničku. Mělo by vás zajímat, že také bublanina s ovocem má svoje zásady, kterými byste se při jejím pečení měli řídit. Jen tak dosáhnete stoprocentního výsledku.
- Na bublaninu s ovocem se nejvíce hodí zralé třešně, višně nebo jahody.
- Ovoce vždy jemně obalte v mouce. Jen tak nepadne na dno a v celém těstě bude rovnoměrně rozprostřené.
- Bublaninu z třeného těsta pečte na 160 stupňů. Uprostřed bude vláčná, nikoliv však suchá.
- Zda je bublanina s ovocem hotová zkontrolujte vpichem špejle.
Bublanina s ovocem
Co budete potřebovat?
- 100 g másla (změklého)
- 150 g pískového cukru
- 240 g polohrubé mouky
- 125 ml mléka
- 2 vejce
- Ovoce
Jaký je postup?
- Připravte si suroviny. Všechny by měly mít stejnou teplotu.
- Nachystejte si třecí nástavec na robota, pokud ho nemáte, budete muset těsto třít v ruce.
- Třete máslo s cukrem. Ručně 30 minut, robotem 15 minut. Hotovo bude, jakmile bude hmota nadýchaná, světlá a zdvojnásobí svůj objem asi 2x.
- Poté do hmoty opatrně vmíchejte žloutky. Jeden po druhém a pomalu.
- Do hmoty také pomalu a opatrně zapracujte mléko, prosátou mouku a zvlášť vyšlehané bílky dotuha.
- Troubu si předehřejte na 160 stupňů. Plech si vyložte pečicím papírem včetně okrajů.
- Nalijte na plech opatrně těsto a rovnoměrně do něj přidejte ovoce, které jste si předem lehce obalili v mouce.
- Bublanina s ovocem je nejlepší až druhý den, kdy je třené těsto krásně odleželé.
Skutečně chcete smazat komentář?
Další články z rubriky
Tradice praví, že když se máj postaví, je potřeba, aby ho hlídali muži z vesnice přes noc. Cíl byl jasný, nikdo ze sousedství nesměl májku zcizit –…
Vánoční zvyky u našich předků byly důležitou součástí jejich každodenního života. Snahou bylo především zajistit bohatou úrodu a plodný rok. Lidé v…
O Vánocích na nás číhá nebezpečí všude. Už i ten předvánoční stres dává našemu tělu pořádně zabrat. Když opomeneme zapíchnuté kosti v krku, zvracení,…
Purpura má původně pohanský původ. Byla spojována s magickými obřady pronárodů Keltů, Slovanů a Germánů. Je to směs bylin, dřevěných třísek, různých…
Pro výrobu užitkových předmětů se používala zejména sláma žitná. Její výhodou jsou dlouhá stébla. Pletení se odkládalo většinou na...
V současné době je nejrozšířenější pletení košíků a dalších pletených výrobků především z vrbového proutí a pedigu. Ovšem v minulosti byla situace…
barvy na textil (koupíte v drogerii) Jedním balením obarvíme 1 – 1,5 kg pedigu.
velký starší hrnec
sůl
ocet
klacík nebo starou vařečku na…
Přestože existuje více než 600 druhů ratanu, na výrobu pedigu jsou vhodné pouze tři z nich. Ty se pěstují převážně z uměle vysazených rostlin.…
Je tolik důvodů, proč umělecké kovářství přitahuje pozornost. Vždyť v sobě snoubí schopnost podmanit si pevné kovy, a přitom z nic...
Již v samotném úvodu jsme nastínili, že zdobicí techniky, uplatňované v kovářském řemesle, neplní jen funkci estetickou, ale také ...
Od 14. století se pasíři zabývali výrobou rytířských pásů. Ty sloužily k zavěšení meče, šlo však rovněž o důležitý estetický prvek. Rytířské pásy se…
Historie kovářského řemesla sahá daleko do minulosti. První důkazy o tom, že se lidé pokoušeli opracovávat železo, pocházejí ze 3. tisíciletí před…
Domácí chléb je podle mnohých lepší než ten kupovaný, a to hned z několika důvodů:
Domácí chléb z kvásku je zdravý a výživný
Když si domácí…
Doba přípravy: Do hodiny
Kynutí: 30 minut
Pečení: 30 minut
Co budete potřebovat na 4 porce:
25 g droždí
80 g krupicového cukru
200 ml…
Na těsto na 4 medové pláty budeme potřebovat:
450 g hladké mouky
150 g cukru moučka
100 g másla
4 lžíce medu
5 lžic mléka
2 ks vajec
1…
O původ žloutkových řezů se hlásí snad polovina Evropy. Můžete se tak dozvědět, že jsou původem chorvatské či rakouské pod názvem kremšnit, ale…
Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla…
Hodinář nebo zámečník? Čím byl vlastně Petr Henlein, který jako první sestrojil v roce 1511 mechanické hodinky? Dalo by se říct, že tento muž položil…
První housle spatřily světlo světa již ve století šestnáctém. Jejich tvůrcem byl známý houslař Andrea Amati. Tento zručný Ital pocházel z velmi…
V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…
Podle historických pramenů byla technika intarzie známá již v době starého Řecka a Egypta. Šlo však o ojedinělé pokusy, největší rozmach z pohledu…
Technika linorytu se začala postupně používat od konce 19. století a představovala levnější a snazší alternativu dřevořezu. Linoryt se začal…
Ať už se chcete věnovat jakékoliv řezbářské technice, bez základního nářadí se neobejdete. Kromě dlát různých tvarů a rozměrů, o kterých se budeme…
Dřevo je přírodní a po staletí snadno dostupný materiál, proto je dřevořezba nejrozšířenější formou řezbářství. Pro řezbáře je důležité naučit se…
Abychom dokázali hovězí maso dobře připravit, musíme si udělat přehled o tom, jaké druhy hovězího masa se na hovězím skotu nachází, jaký je v nich…
Aby optické sklo mohlo mít své specifické vlastnosti – mohli jsme z něj vytvořit třeba brýlové sklo nebo oční čočky, je třeba, aby bylo absolutně…
První zprávy o českém skle se týkají vitráží. V sázavské kronice je k roku 1162 zmínka o opatu Regnardovi, který se vyznal "v umění vysazovati…
Směs na výrobu skla se skládá z kyseliny křemičité nebo borité a nejméně ze dvou zásad, z níž jedna je alkalická a druhou je zemin...
Leptání skla může vyzkoušet úplně každý. Je to jednoduché a výsledek velice zajímavý. Je ale několik věcí, které by měl každý vědět, než se do…
V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…
I do škol se pomalu vrací předměty, které se zaměřují na rukodělné práce. Je škoda, aby mladší ročníky pozapomněly šití nebo pletení. Navíc, díky…
Už před více jak 2000 lety lidé zdobili svůj šat batikem. Některé pozůstatky batikovaných látek se dochovaly v Egyptě z 5. století před naším…
Základem každého drhaného doplňku je systematické uzlování příze. Takovýmto způsobem vzniká látka, která je pevná, odolná a jen ta...
Právě v tento čas heřmánek venku kvete a tak by byla obrovská škoda jej nevyužít. Pro domácí mýdlo ideálně. A když nasbíráte heřmánku víc, můžete si…
Historie techniky vypalování do dřeva je opravdu dlouhá. Sahá v podstatě až do středověku. V této době však měla o dost jednodušší podobu. Žádná…
Pokud jste se opravdu rozhodli, že voliéra pro ptáky je to pravé pro vaše papoušky, andulky, nebo holuby, neměli byste určitě zapomínat promyslet a…
Historicky se tyto náramky přátelství pojí ke středo- a jihoamerickým indiánům - možná souvisejí také s inckým kipu - ale některé podobné vázané…
Určitě znáte ty kouzelné krámy s kameny, anebo stánky na poutích, hradech a zámcích, kde si můžete vybrat kamínek, který si přivezete domů z výletu…
Šperk rozhodně nemusí stát několik tisíc korun, aby byl krásný a každý vám jej záviděl. Můžete si celkem snadno a rychle doma vyrobit několik…
Historie českého granátu sahá až do druhé poloviny 5. století, kdy ho z říčních náplavů sbírali již Keltové. Poté na dlouhou dobu obliba tohoto…
Vltavíny řadíme mezi takzvané tektity, což znamená, že se jedná o něco taveného. Představte si, jak vzniká sklo - materiál je roztaven a pak se nechá…
Diskuse k článku
RE : Bublanina s ovocem, po které se zapráší! Rady našich babiček, jak na dokonale vláčnou bublaninu z třeného těsta
Pěkný den! Anička, SZ