Z historie zlatnictví a klenotnictví ve světě i v českých zemích

Z historie zlatnictví a klenotnictví ve světě i v českých zemích
17. 12. 2015

Zlato - měkký, žlutý a drahý kov, který už od pradávna přitahuje lidskou pozornost. Od té doby, co člověk vynalezl zpracování kovů, se ze zlata vyráběly různé šperky, dekorativní předměty i peníze. Zlato se tak stalo symbolem moci a bohatství a základem mnoha drahocenných pokladů. Není tedy divu, že zlatnictví a klenotnictví patří k nejstarším a nejrespektovanějším řemeslům, díky nimž v minulosti kromě šperků vznikla i mnohá umělecká díla. Zajímá vás historie zlatnictví a klenotnictví? V tom případě pokračujte ve čtení, v tomto článku se totiž dozvíte, jak se toto řemeslo vyvíjelo ve světě i v českých zemích.

Existovali zlatníci už v pravěku?

Bez náušnic, řetízků, náhrdelníků, prstenů, náramků a jiných šperků či ozdob si svůj život v dnešní době nedokáže představit spousta žen i mužů. Není to ovšem pouze výstřelek moderní doby, zkrášlovat se lidé chtěli dokonce už v pravěku. Pravěké ženy si tak dávaly květiny či kosti do vlasů a na krku měli náhrdelník z mušlí, naopak pravěcí lovci si vyráběli řetízky se zuby ulovených zvířat.

Výroba šperků, ozdob a dekorativních předmětů je spojena až s počátkem metalurgie, tedy zpracováním kovů. A stopy k prvnímu zpracování zlata vedou překvapivě opět do pravěku! Konkrétně do starší doby kamenné, v níž žil člověk zručný, který se poprvé naučil používat nástroje. Archeologové totiž v jedné španělské jeskyni objevili malé množství metalurgicky nezpracovaného zlata, jež datovali právě do zmiňovaného období. V tomto případě se ale ještě rozhodně nedá mluvit o zlatnictví, neboť nebyly nalezeny žádné umělecké předměty ze zlata.

Prvními zlatníky byli Mezopotámci a Egypťané

Kovové nástroje se začaly vyrábět zhruba před 6 tisíci lety, rozkvět metalurgie se ovšem datuje do doby asi 3000 let př. n. l. A od této doby se také začíná psát historie zlatnictví a klenotnictví. Lidé totiž nechtěli pouze kovové pracovní nástroje či zbraně, ale také šperky, kterými by mohli dávat na odiv svůj majetek a postavení. Nejdříve šperky a drobné umělecké předměty vyráběli kováři, v průběhu času se však někteří odklonili od tradiční kovářské práce a začali se specializovat pouze na zlatnictví.

Počátek historie zlatnictví a klenotnictví nás přivádí na Blízký východ, konkrétně do Mezopotámie, kde se rozvinulo zpracování kovů. Toto řemeslo se brzy dostalo také do starého Egypta, kde metalurgie a zvlášť zlatnictví začalo vzkvétat. Egypt byl pro rozvoj zlatnictví takřka ideální – nacházela se tu totiž spousta ložisek, která jen čekala na vytěžení. A v tomto ohledu byli staří Egypťané navíc zvlášť pečliví a šikovní, neboť dokázali vytěžit ohromné kvantum zlata, což svádí k teoriím, že užívali moderní postupy a vyspělou chemii.

Tutanchamonova hrobka skrývala obrovský poklad

Egyptští faraoni si potrpěli na přepych, a vyžadovali ho jak během života, tak i po smrti. A právě díky honosným hrobkám faraonů dnes máme důkazy o tom, že egyptští zlatníci byli opravdovými mistry ve svém oboru. Unikátní nález se v roce 1922 podařil britskému archeologovi Howardu Carterovi, který v egyptském Údolí králů objevil Tutanchamonovu hrobku s nevídaným pokladem.

Přestože faraon Tutanchamon vládl pouhých deset let (na trůn nastoupil v roce 1347 př. n. l) a politicky nebyl nijak významným panovníkem, tak jeho hrobka byla doslova přehlcena zlatem. V hrobce se totiž našlo více než dva tisíce zlatých předmětů – šperky, masky, truhly, zvířecí plastiky, sochy, a dokonce i trůn ze zlata. Nejznámější je ovšem Tutanchamonova posmrtná maska, která byla stejně jako vnitřní rakev vytepána z čistého zlata. Tento jedinečný poklad máte šanci vidět na vlastní oči v Egyptském muzeu v Káhiře.

Nejlepšími zlatníky byli Etruskové

Zlatníci ovšem existovali i v jiných starých civilizacích. Do historie zlatnictví se zapsala například slavná zlatá obličejová maska mykénského krále Agamemnóna. Ta byla vytvořena z elektra, což je přirozená slitina zlata a stříbra, a datuje se do 16. století př. n. l. Zhruba o tisíc let později byly vyraženy první mince z elektra, a to v Lýdii, která se nacházela na území dnešního Turecka. V té době se zlatnické řemeslo rozvíjí také v antickém Řecku, Římě, Číně či Persii. Zlatnictví ovšem k dokonalosti přivedla civilizace, která je dodnes opředena mnoha otazníky – Etruskové.

Ti se zlato naučili zpracovávat od řeckých mistrů a toto řemeslo je naprosto fascinovalo. V průběhu let a staletí Etruskové dovedli zlatnictví téměř k dokonalosti a panovníci ostatních říší jim mohli pouze závidět. Etruská říše ovšem zanikla v roce 90 př. n. l. sloučením s Římem a z jejich kultury se toho dochovalo velice málo. Archeologové nalezli především drobné zlaté předměty jako náramky, brože a spony, které byly zdobeny rostlinnými motivy i italským geometrickým uměním. Zda ovšem etruští zlatníci vyrobili i větší a cennější předměty, je ovšem zahaleno tajemstvím.

I z těchto nálezů je však zřejmé, že Etruskové pozvedli zlatnictví na nejvyšší úroveň. Jejich inovátorské techniky a pracovní postupy se bohužel nedochovaly a nemohou tak sloužit jako inspirace pro současné zlatníky. Ti tvrdí, že Etruskové jsou v historii zlatnictví na nedosažitelné úrovni a dosud nebylo jejich umění překonáno.

Svatý Eligius, patron zlatníků

Historie zlatnictví a klenotnictví se samozřejmě pojí i s konkrétními zlatníky. Tím nejvýznamnějším je bezpochyby Svatý Eligius – francouzský zlatník, ministr financí za vlády rodů Merovejců a také biskup v Noyonu a Tournai. Už během svého života byl velice populární a na slávě mu po jeho smrti přidal ještě fakt, že byl prohlášen za svatého. Svatý Eligius je také patronem zlatníků, kovářů a numismatiků.

Mezi významné zlatníky se také řadí Theofil Presbyter, který ve 12. století napsal latinský spis, v němž mimo jiné detailně popsal různé zlatnické techniky. Kvalitním zlatníkem byl také Albrecht Dürer starší, otec známého německého malíře a grafika. Zlatníkem byl například také Johannes Gutenberg, který však více proslul vynálezem knihtisku.

Zlatnictví v českých zemích

Historie zlatnictví v českých zemích se datuje do 11. století. Z tohoto období je totiž dochována písemná zmínka o jakémsi zlatníku Kojatovi, který měl pracovat pro staroboleslavskou kapitulu z nařízení knížete Břetislava I. České zlatnictví se poté vyvíjelo zásluhou organizace, která se nazývala Zlatnické bratrstvo. Zlatníci si tak v úzkém kruhu předávali své zkušenosti a dovednosti, jež nikomu jinému neměly být vyzrazeny.

Ze Zlatnického bratrstva se v roce 1324 vyvinul zlatnický cech, jenž byl vůbec prvním cechem v českých zemích. Zlatnický cech kontroloval práci zlatníků a rozhodoval, kdo může toto řemeslo vykonávat. Zlatnictví v českých zemích mohlo jen vzkvétat, jelikož se na našem území hojně těžily drahé kovy, a navíc byla po zlatých předmětech slušná poptávka. Panovníci, šlechta, duchovenstvo i bohatí měšťané – ti všichni chtěli pomocí šperků a různých zlatých předmětů dávat na odiv své bohatství a svou moc.

České zlatnictví podporovali Karel IV. i Rudolf II.

Ve 14. století se kromě zřízení cechu do historie zlatnictví v českých zemích výrazně zapsal římský císař a český král Karel IV. Ten sice žádný zlatý předmět sám nevyrobil, ale svým přístupem přispěl k velkému rozvoji zlatnictví u nás. Karel IV. byl totiž velkým příznivcem českých zlatníků, od kterých si nechával dělat pozlacené relikviáře. Na jeho popud byla také vyrobena Svatováclavská koruna a karlštejnský poklad, jenž čítá na 387 různorodých předmětů, mezi nimiž jsou i ukázky tehdejší zlatnické práce.

České zlatnictví se ovšem na výsluní dlouho neudrželo. V průběhu husitských válek nebyla totiž poptávka po špercích a jiných luxusních předmětech ze zlata, a tak řemeslo postupně upadalo. Tím však historie zlatnictví v českých zemích zdaleka nekončí. V 16. století se totiž na trůn dostal habsburský panovník Rudolf II., který bohatě podporoval umění, kulturu, vědu i řemesla. Rudolf II. se obklopoval mnoha osobnostmi z oblasti umění a měl i své dvorní zlatníky. Mezi ně patřili Mikuláš Müller, Jan Vermeyen či Paulus van Vianen.

Svět uchvátili tuzemské šperky s českým granátem

Historie zlatnictví v českých zemích by se dala popsat na sinusoidě. Téměř pravidelně totiž rozkvět zlatnictví střídá doba úpadku či stagnace. Nejinak tomu bylo v době třicetileté války, kdy v českých zemích zavládla chudoba, a na výrobky ze zlata nebylo ani pomyšlení. Zlatnické řemeslo se začalo lehce zvedat až v 17. a 18. století, vyráběly se pozdně renesanční prsteny, tabatěrky či filigránové šperky.

Velký průlom v historii českého zlatnictví nastal v 19. století, a to díky výrobě šperků z českého granátu. Tuzemské řemeslo se rázem stavělo na úroveň ostatních evropských zemí a české šperky se vyvážely do zahraničí. Ve 20. století došlo vinou dvou světových válek a více než čtyřiceti let vlády komunistů k dalšímu úpadku českého zlatnictví, jehož kvalita se však s příchodem nového milénia opět zvedá.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Máj jako tradice i měsíc lásky

Tradice praví, že když se máj postaví, je potřeba, aby ho hlídali muži z vesnice přes noc. Cíl byl jasný, nikdo ze sousedství nesměl májku zcizit –…

Magie a kouzla na Štědrý den potěší celou rodinu

Vánoční zvyky u našich předků byly důležitou součástí jejich každodenního života. Snahou bylo především zajistit bohatou úrodu a plodný rok. Lidé v…

Vánoční zvyky mohou být i nebezpečné. Pozor hlavně na oči!

O Vánocích na nás číhá nebezpečí všude. Už i ten předvánoční stres dává našemu tělu pořádně zabrat. Když opomeneme zapíchnuté kosti v krku, zvracení,…

Purpura o Vánocích nesmí chybět. Víte, kde se vzala?

Purpura má původně pohanský původ. Byla spojována s magickými obřady pronárodů Keltů, Slovanů a Germánů. Je to směs bylin, dřevěných třísek, různých…

Výroba slaměných ozdob je snadná. Udělejte si slaměné ozdoby jako za starých časů

Pro výrobu užitkových předmětů se používala zejména sláma žitná. Její výhodou jsou dlouhá stébla. Pletení se odkládalo většinou na...

Techniky pletení košíků z vrbového proutí a pedigu

V současné době je nejrozšířenější pletení košíků a dalších pletených výrobků především z vrbového proutí a pedigu. Ovšem v minulosti byla situace…

Jak obarvit pedig?

barvy na textil (koupíte v drogerii) Jedním balením obarvíme 1 – 1,5 kg pedigu. velký starší hrnec sůl ocet klacík nebo starou vařečku na…

Pedig – materiál na pletení praktických i dekorativních výrobků

Přestože existuje více než 600 druhů ratanu, na výrobu pedigu jsou vhodné pouze tři z nich. Ty se pěstují převážně z uměle vysazených rostlin.…

Umělecké kovářství – poznejte tradiční řemeslo a žasněte nad uměním mistrů kovářů

Je tolik důvodů, proč umělecké kovářství přitahuje pozornost. Vždyť v sobě snoubí schopnost podmanit si pevné kovy, a přitom z nic...

Zdobení v tradičním kovářství i uměleckém kovářství? Pomocí leptání kovů i chemické oxidace

Již v samotném úvodu jsme nastínili, že zdobicí techniky, uplatňované v kovářském řemesle, neplní jen funkci estetickou, ale také ...

Pasířství je řemeslo nejen pro výrobu rytířské výzbroje

Od 14. století se pasíři zabývali výrobou rytířských pásů. Ty sloužily k zavěšení meče, šlo však rovněž o důležitý estetický prvek. Rytířské pásy se…

Umělecké kovářství je stejně jako před staletími nenahraditelné řemeslo

Historie kovářského řemesla sahá daleko do minulosti. První důkazy o tom, že se lidé pokoušeli opracovávat železo, pocházejí ze 3. tisíciletí před…

Upečte si domácí chléb z kvásku: Návod krok za krokem

Domácí chléb je podle mnohých lepší než ten kupovaný, a to hned z několika důvodů: Domácí chléb z kvásku je zdravý a výživný Když si domácí…

Retro dezerty: Buchtičky s krémem vás vtáhnou zpět do dětství

Doba přípravy: Do hodiny  Kynutí: 30 minut Pečení: 30 minut Co budete potřebovat na 4 porce: 25 g droždí 80 g krupicového cukru 200 ml…

Domácí medové řezy: Retro dezert, který potěší každý mlsný jazýček

Na těsto na 4 medové pláty budeme potřebovat: 450 g hladké mouky 150 g cukru moučka 100 g másla 4 lžíce medu 5 lžic mléka 2 ks vajec 1…

Upečte si žloutkové řezy – vynikající, přesto polozapomenutý retro dezert

O původ žloutkových řezů se hlásí snad polovina Evropy. Můžete se tak dozvědět, že jsou původem chorvatské či rakouské pod názvem kremšnit, ale…

Vyrobte si vlastní mýdlo. Domácí výroba mýdla krok za krokem

Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla…

Tradiční hodinářství se vytrácí, tu a tam se však šikovný hodinář ještě najde

Hodinář nebo zámečník? Čím byl vlastně Petr Henlein, který jako první sestrojil v roce 1511 mechanické hodinky? Dalo by se říct, že tento muž položil…

Houslařství jako prastaré umělecké řemeslo

První housle spatřily světlo světa již ve století šestnáctém. Jejich tvůrcem byl známý houslař Andrea Amati. Tento zručný Ital pocházel z velmi…

Vyrobte si: Voňavý nahřívací polštářek do mikrovlnky s bylinkami

V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…

Intarzie – obrazy, vytvořené vkládáním dřevěných dýh

Podle historických pramenů byla technika intarzie známá již v době starého Řecka a Egypta. Šlo však o ojedinělé pokusy, největší rozmach z pohledu…

Linoryt můžete vyzkoušet nejen na výtvarném kroužku, ale i doma

Technika linorytu se začala postupně používat od konce 19. století a představovala levnější a snazší alternativu dřevořezu. Linoryt se začal…

Řezbářské techniky a základní nářadí pro řezbářství

Ať už se chcete věnovat jakékoliv řezbářské technice, bez základního nářadí se neobejdete. Kromě dlát různých tvarů a rozměrů, o kterých se budeme…

Dřevořezba – řemeslo, u kterého na druhu dřeva záleží

Dřevo je přírodní a po staletí snadno dostupný materiál, proto je dřevořezba nejrozšířenější formou řezbářství. Pro řezbáře je důležité naučit se…

Rozdělení hovězího masa: Informace, které využijete při nákupu i v kuchyni

Abychom dokázali hovězí maso dobře připravit, musíme si udělat přehled o tom, jaké druhy hovězího masa se na hovězím skotu nachází, jaký je v nich…

Optické sklo? Poznejte, jak vzniká brýlové sklo a oční čočky

Aby optické sklo mohlo mít své specifické vlastnosti – mohli jsme z něj vytvořit třeba brýlové sklo nebo oční čočky, je třeba, aby bylo absolutně…

Vitráže - výtvarně pojaté skleněné mozaiky známé především z kostelů

První zprávy o českém skle se týkají vitráží. V sázavské kronice je k roku 1162 zmínka o opatu Regnardovi, který se vyznal "v umění vysazovati…

Jak se vyrábí sklo - složitý proces, který zahrnuje tavení, tvarování, chlazení a povrchovou úpravu skla

Směs na výrobu skla se skládá z kyseliny křemičité nebo borité a nejméně ze dvou zásad, z níž jedna je alkalická a druhou je zemin...

Leptání skla – umělecké řemeslo, které zvládnete i vy

Leptání skla může vyzkoušet úplně každý. Je to jednoduché a výsledek velice zajímavý. Je ale několik věcí, které by měl každý vědět, než se do…

Vyrobte si: Voňavý nahřívací polštářek do mikrovlnky s bylinkami

V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…

Homemade dámská kabelka: Výroba kabelky snadno, rychle a za pár korun

I do škol se pomalu vrací předměty, které se zaměřují na rukodělné práce. Je škoda, aby mladší ročníky pozapomněly šití nebo pletení. Navíc, díky…

Batikování v mikrovlnce

Už před více jak 2000 lety lidé zdobili svůj šat batikem. Některé pozůstatky batikovaných látek se dochovaly v Egyptě z 5. století před naším…

Drhání a drhané šperky jsou opět v módě. Vyrobte si náušnice nebo zásnubní prsten

Základem každého drhaného doplňku je systematické uzlování příze. Takovýmto způsobem vzniká látka, která je pevná, odolná a jen ta...

Domácí mýdlo: Vyrobte si voňavé heřmánkové mýdlo

Právě v tento čas heřmánek venku kvete a tak by byla obrovská škoda jej nevyužít. Pro domácí mýdlo ideálně. A když nasbíráte heřmánku víc, můžete si…

Vypalování do dřeva aneb jak vytvořit fascinující obrazce

Historie techniky vypalování do dřeva je opravdu dlouhá. Sahá v podstatě až do středověku. V této době však měla o dost jednodušší podobu. Žádná…

Voliéra pro ptáky: Jak ji postavit?

Pokud jste se opravdu rozhodli, že voliéra pro ptáky je to pravé pro vaše papoušky, andulky, nebo holuby, neměli byste určitě zapomínat promyslet a…

Máte rádi pletení? Vytvořte si náramky přátelství!

Historicky se tyto náramky přátelství pojí ke středo- a jihoamerickým indiánům - možná souvisejí také s inckým kipu - ale některé podobné vázané…

Oblíbili jste si drahé kameny? Udělejte si z nich originální šperky

Určitě znáte ty kouzelné krámy s kameny, anebo stánky na poutích, hradech a zámcích, kde si můžete vybrat kamínek, který si přivezete domů z výletu…

Vyrobte si vlastní šperky z korálků nebo náušnice

Šperk rozhodně nemusí stát několik tisíc korun, aby byl krásný a každý vám jej záviděl. Můžete si celkem snadno a rychle doma vyrobit několik…

Český granát: Tradiční český drahokam, který učaroval celý svět

Historie českého granátu sahá až do druhé poloviny 5. století, kdy ho z říčních náplavů sbírali již Keltové. Poté na dlouhou dobu obliba tohoto…

Magický vltavín - vzácný český drahokam s tajemnou historií

Vltavíny řadíme mezi takzvané tektity, což znamená, že se jedná o něco taveného. Představte si, jak vzniká sklo - materiál je roztaven a pak se nechá…