Adrenalinové sporty jsou jen pro odvážné – troufnete si na bungee jumping?
Jsou dva typy lidí. Ti, kteří si bohatě vystačí s běžnými sporty a spokojeně se „drží při zemi“. A pak jsou tady ti, kterým klasické sporty a každodenní zážitky nestačí a lákají je nevšední zážitky s pocitem nebezpečí, ať už v podobě výšek nebo rychlé jízdy. Pokud patříte do druhé skupiny, dost možná jsou adrenalinové sporty, a zejména bungee jumping, to pravé pro vás.
Pokud vás bungee jumping láká, není nic jednoduššího než sebrat odvahu a najít si nejbližší možnost v blízkosti vašeho bydliště – což nebude problém, adrenalinové sporty si získávají čím dál více příznivců a počet nejrůznějších agentur zprostředkovávajících netradiční zážitky neustále stoupá. Než se ale rozhodnete skočit dolů a na elastickém laně se zhoupnout hlavou dolů, přečtěte si pár zajímavostí o bungee jumpingu.
Jak vznikl bungee jumping?
Bungee jumping je adrenalinový zážitek, který spočívá ve skoku z velké výšky. Samozřejmě je ale účastník jištěný – za kotníky je přivázáno elastické a velmi odolné lano, takže bezpečnost je zaručena. Bungee jumping existoval již dávno, když nikdo neměl ani ponětí o tom, co jsou adrenalinové sporty - údajně vznikl na základě starobylé legendy jednoho z domorodých kmenů v Jižním Pacifiku na ostrově Pentecost.
Legenda vypráví o ženě, která chtěla uniknout svému zlému muži a vymyslela lest. Vyšplhala na vysoký strom a svému manželovi řekla, že už nechce dál žít, že skočí dolů. Než manžel stihnul vyšplhat nahoru za ní, uvázala si kolem kotníků liánu. Jakmile byl muž nahoře a snažil se ženu zachytit, vrhla se střemhlav dolů. Muž okamžitě skočil také. Žena však přežila – díky liáně, která její pád zastavila. Tím se žena navždy zbavila utrpení, které jí způsoboval zlý manžel.
Základ legendy, jak se začal provozovat bungee jumping, zůstává stejný – co se liší jsou důvody, proč domorodci tuto tradici udržují. První verze je ta, že se bungee jumping skáče jako důkaz obdivu k odvaze ženy. Druhý příběh tvrdí, že muži začali provozovat bungee jumping proto, aby dokázali, že je již žádná žena takto neoklame. Postupem času však bungee jumping zdomácněl jako rituál a domorodci věřili, že jim zajistí dobrou úrodu a každoročně stavěli skokanskou věž.
Až do poloviny 20. století o tomto zvyku neměla široká veřejnost ani ponětí – a to až do té doby, než jej v roce 1950 poprvé popsala výprava National Geographic, a o 20 let později se dokonce jeden z reportérů stejného magazínu rozhodl skok vyzkoušet. A tak byl Kal Müller za kotníky přivázán k lanu a poprvé vyzkoušel něco, co doposud nikdo kromě domorodců nezažil. Pád střemhlav dolů na laně, jehož délka byla až neskutečně přesně propočítána.
O pár let později se o tuto zvláštní aktivitu začal na Oxfordské univerzitě zajímat klub sportovců, a tak byl zorganizován první seskok z mostu v Bristolu. Za tento nelegální čin však dostali aktéři pokutu, což je ale neodradilo od dalších pokusů – naopak, vydali se až do San Francisca, kde skočili ze slavného Golden Gate Bridge, čímž Chris Baker a David Kirke položili základy bungee jumpingu jakožto adrenalinovému sportu.
První komerční bungee jumping začal provozovat A. Hackett na Novém Zélandu – to však až poté, co jako jediný seskočil na laně z Eiffelovy věže, za což byl také zatčen. Od té doby zájem o adrenalinové sporty neustále stoupá.
Lano na bungee jumping – jak je zajištěna bezpečnost?
Základ pro bungee jumping je samozřejmě lano. Existují však dva způsoby.
- První způsob, který pochází z USA využívá dvojité zabezpečení a volný pád je delší. Pro výrobu lana se používá elastický materiál, který využívá námořnictvo pro brždění letadel na letadlových lodích. Při seskoku se lano natáhne o 80%.
- Druhý způsob, jenž byl vyvinut na Novém Zélandu, umožňuje se svým jednoduchým zabezpečením kratší volný pád, ale za to je mnohem pohodlnější. Novozélandský způsob využívá mnohem elastičtější lano než způsob americký, které se natáhne o 300%.
Adrenalinové sporty vyžadují velký důraz na bezpečnost účastníků, proto lana používaná na bungee jumping procházejí zátěžovými testy a jejich spolehlivost je pravidelně ověřována, aby byla jistota, že adrenalinové sporty budou nebezpečně pouze vypadat.
Kolik bungee jumping stojí?
Adrenalinové sporty nejsou zrovna něco, co by se dalo pořídit za pár korun. Někomu může připadat, že cena není úměrná délce trvání a platit za pár sekund několik set korun se může zdát neúměrné – avšak věřte, že na zážitek trvající pár sekund budete vzpomínat mnoho let, a navíc budete moci bavit přátele veselou historkou.
Agentur nabízejících adrenalinové sporty a netradiční zážitky je v České republice spousta, a vyplatí se i sledovat slevové portály, kde se dá mnohdy narazit na velkou slevu. Nejnižší cena, za kterou lze bungee jumping sehnat, se pohybuje kolem 700 korun, avšak záleží i na místě – za atraktivní lokality si připlatíte. Cena se odvíjí také od délky skoku. Většina společností provozujících bungee jumping nabízí i doplňkové služby – pořízení fotografií či videa apod.
Diskuse k článku
RE : Adrenalinové sporty jsou jen pro odvážné – troufnete si na bungee jumping?