Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě
Vždy jste si chtěli vyzkoušet skok padákem? Prožít si trochu adrenalinu a proletět se střemhlav k zemi? Vaše přání vám může splnit skydiving - sport, který si užívají tisícovky lidí po celém světě. I v Česku máte velký výběr možností, jak si tuto formu parašutismu na vlastní kůži zkusit. Ať už přímo při skoku padákem nebo jen ve větrném tunelu.
Skydiving není jen parašutismus
Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si zaplachtí a následně otevřou padák. Skydiving však není jen seskok - je to dobrodružství. Můžete si vychutnat dlouhý volný pád, užít si nepopsatelný pocit létání bez křídel.
Až získáte dostatek zkušeností, můžete začít skákat i s dalšími lidmi - ať už jen pro zábavu nebo závodně. Přidáte se tak do řad fanoušků skydivingu, kterých jsou už tisícovky po celém světě.
Proč zkusit skydiving?
Možná se bojíte výšek nebo vám zase přijde děsivá představa, že se padák při skoku neotevře. Ve skutečnosti je však takové nebezpečí velmi nízké. Pokud jste teprve začátečníci, tak jako tak musíte nejdříve absolvovat zkušební tandemové seskoky. Od začátku až do konce budete v rukou profesionálů, kteří za sebou mají letité zkušenosti. Skydiving s sebou samozřejmě přináší určitou míru rizika. Na druhou stranu existuje snad ještě více důvodů, proč mu dát šanci.
Pokud jste vždy snili o létání, nic bližšího asi nenajdete. Budete se těšit na každý seskok ve formaci s přáteli a pohled na letadlo daleko nad vámi. Na úsměv, který se vám rozprostře na tváří, když poprvé vykročíte z letadla, a poté už při každém dalším skoku. Získáte nové zajímavé přátele, kteří budou sdílet váš koníček. Přidáte se do rozrůstající komunity fanoušků adrenalinu.
Příprava nutná pro skok s padákem
Bez instruktáže a pořádné přípravy se do skydivingu nepouštějte. V České republice naštěstí už existuje velké množství míst, kde vám poskytnou kvalitní AFF (accelerated free fall = zrychlený volný pád) výcvik. Budete si ovšem muset připravit poměrně vysoký obnos v řádu desítek tisíc korun. Zpravidla po osmi asistovaných seskocích už poté budete připraveni na svůj první samostatný seskok padákem. Celý výcvik zvládnete klidně za tři dny, většina nových skokanů si jej radši rozprostře do několika zábavných víkendů.
V rámci výcviku se naučíte nejen praktické dovednosti, jak dobře volný pád snášet nebo jak se ve vzduchu pohybovat, ale i teorii, kterou je před skokem padákem dobré znát.
NÁŠ TIP:
Pokud vám jen skákání s padákem přijde málo a chcete si užít skutečný let, zkuste paragliding.
Skok s padákem trochu jinak
Pokud by vás zajímalo, z jaké výšky budete při prvním skydivingu skákat, s nejvyšší pravděpodobností s vámi letadlo vyletí do dvou až čtyř tisíc metrů. Samotný skok poté nebude trvat déle než 45 až 80 sekund. Zkušenější parašutisté při volném pádu mohou dosáhnout rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu. Pokud vám taková rychlost a výška stále přijdou děsivé, ale o skydiving zájem, možná by vám vyhovoval větrný tunel. Unikátní způsob, jak si můžete vyzkoušet skok padákem, aniž byste skákali z letadla kilometry nad zemí.
Větrný tunel s vertikální skleněnou letovou komorou představuje nejsnazší a nejbezpečnější způsob, jak si vyzkoušet pocity podobné volnému pádu bez jakéhokoliv rizika. Nemusíte mít obavy z výšek nebo z pádů do neznáma – budete se pohybovat jen několik desítek centimetrů nad napjatou sítí, představující podlahu letové komory větrného tunelu.
Vzduch se ve větrném tunelu pohybuje vysokou rychlostí vzhůru. V něm mohou lidé létat, aniž by k tomu potřebovali padáky nebo letadla. Vzduch proudí v rozmezí rychlostí 170 – 300 kilometrů za hodinu – jeho rychlost se následně reguluje podle zkušeností a potřeb letce. Velkou výhodou větrného tunelu je také to, že vás při chvílích simulovaného volného pádu může sledovat přátelé nebo rodina, kteří se hned mohou připojit k chvílím zábavy.
Pokud by se vám větrný tunel zalíbil, opravdový skydiving vás nadchne. Možná stále však máte své pochyby. Slyšeli jste plno informací, kvůli kterým vás skoky padákem stále děsí. Ne všechny pověsti o skydivingu jsou však pravdivé.
Mýty a domněnky o skydivingu
Možná jste slyšeli, že v případě, že někdo upadne během skydivingu do bezvědomí, tak pro něj cesta dolů neskončí nejlépe. Nikdo mu včas nezapne padák. Součástí každého padáku je ovšem tzv. AAD, přístroj, který padák sám spustí, pokud jste nízko a letíte příliš velkou rychlostí.
Pokud jste si někdy mysleli, že ve vysoké vzdálenosti nad zemí budete mít problémy s dýcháním a při skoku budete muset mít masku, není tomu tak. Dýchací masky budou sice nedílnou součástí letadla, kterým se do výšky dostanete, při samotném skoku je ale nebudete potřebovat. Výšku, při které byste problémy měli, stejně během pár sekund minete.
Všichni, co se bojí výšek, je naopak se skydivingem budou vyhledávat. Nejenže získáte víc času na volný pád, ale hlavně na otevření padáku. Pád z větší výšky je tak paradoxně mnohem lepší, než z menší.
Skydiving stačí jen vyzkoušet
Ať už se nakonec rozhodnete pro větrný tunel nebo výcvik přímo ve vzduchu, věřte že na skydiving jen tak nezapomenete. Možná se na něm stanete tak trochu závislí. Pocit létání bez křídel vás bude provázet u každého skoku stejně jako u prvního. Postupně můžete vyzkoušet také další adrenalinové sporty - třeba bungee jumping nebo cliff jumping.
Diskuse k článku
RE : Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě