Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce
02. 08. 2017

Downhill je jedna z mnoha cyklistických MTB (mountain biking) disciplín. Patří mezi nebezpečné odvětví horské cyklistiky a řadí se tak do kategorie extrémních sportů. Během závodu vyhrává nejrychlejší jezdec. Trasa je však velmi náročná, je z kopce s až 12% klesáním a obsahuje řadu skoků a úzkých průjezdů v lese. Downhill závodníci musí mít dokonale zvládnutou techniku jízdy. K závodění se jezdci obvykle propracují z jiných méně nebezpečných disciplín.

Downhill se řadí mezi extrémní sporty

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z kopce o délce v průměru od 1,5 do 5 kilometrů. Celá trasa vede z kopce, jen zřídkakdy se objevuje stoupání. Jedinými místy se stoupáním jsou nájezdy na skoky. Downhill závody se uskutečňují zpravidla v přírodě, existují však i městské DH závody. Často se kombinují přírodní překážky s těmi uměle vybudovanými.

Čtěte také:

Extrémní skoky do vody neboli cliffdiving – adrenalinový sport, ze kterého mrazí

Závodníci projíždí mezi stromy v lese, překonávají překážky ve formě kamenů či skal, přejíždějí mosty a skáčou přes rampy. Disciplína downhill vyžaduje jízdu na speciálních MTB kolech, která zvládnou i velmi silné nárazy, jsou těžká a odpružené. Vzhledem k nebezpečnosti musí závodníci nosit speciální výstroj včetně helmy a bot.

MTB se začal utvářet v Kalifornii

V minulosti byly sjezdy jen doplňkovou disciplínou klasického cross country. Za zrod moderního extrémního MTB můžeme považovat sjezd hory Mammoth Mountain v Kalifornii v 80. letech. Jezdci se tehdy snažili sjet horu co nejkratší a nejstrmější cestou dolů, přičemž dosahovali rychlosti až 80 km/h. Během 90. let se downhill postupně rozšiřoval a začal se vyvíjet samostatně po boku do té doby běžného cross country.

Výrobci MTB kol začaly vyvíjet nové systémy tak, aby co nejlépe vyhovovaly danému stylu jízdy a byly schopné odolávat silným nárazům a dosahovaly vysoké rychlosti. Inspiraci nacházeli velmi často u motocyklů. Vedle downhillu se později vyvinulo ještě několik dalších extrémních disciplín – mountain cross, free styleMTB a další.

Způsob přenášení a držení rovnováhy se u downhillu liší ve srovnání s klasickou jízdou na horském kole. Jezdci se opírají do šlapek svou vahou, čímž udržují rovnováhu. Těžiště těla je posunuté. Při udržování rovnováhy hraje významnou roli i horské kolo, které odpovídá požadavkům jezdce – je těžké, pevné a odpružené. Na rozdíl od jiných disciplín bývá kolo na downhill těžší a to kvůli odolnosti i stabilitě. Rovnováha je zásadní, udrží jezdce na kole při skoku i při doskoku a umožňuje přesné manévrování mezi stromy a úzkými cestami.

Kolo pro downhill musí vydržet velké nárazy

Na chvíli se ještě zastavme u kol, která se pro disciplínu používají. Sjezdová kola se vyvinula z klasických horských kol používaných pro cross country. Postupně se upravovala podle požadavků jezdců. Z počátku měla kola pro downhill pouze přední odpružení vidlice, později se začala využívat celoodpružená kola. Odborníci však začátečníkům doporučují používat kola jen s předním odpružením, protože takové kolo jim mnoho chyb neodpustí. Začátečníci se tak musí učit technické dokonalosti. Postupně se začal zvyšovat zdvih na vidlici kola i zadního tlumiče, a to až na současných cca 200 mm zdvihu. I když se i sjezdová kola postupně odlehčují, jejich hmotnost se pohybuje kolem 18 kg.

Downhill patří mezi extrémní sporty, během kterých hrozí velké riziko zranění. Pády jsou během sjezdů velmi časté. Rychlá jízda z kopce i spousta pevných překážek riziko jen zvětšují. Proto je velmi důležité, aby jezdci používali kvalitní ochranné pomůcky, které dopady pádů z kola ve velké rychlosti zmírní. Základem je helma, výstroj, chrániče, pevné boty, eventuálně brýle. Při pořizování bezpečnostních prvků musí být pořízeny pomůcky určené přímo pro MTB downhill. Jsou vyztužené a zajišťují mnohem větší ochranu než ochranné prvky pro jiné cyklistické disciplíny.

Jak s MTB začít?

Pokud je vám horská cyklistika blízká a máte rádi adrenalin, downhill by mohl být ideálním sportem pro vás. Vzhledem k nebezpečnosti je třeba začínat s čistou hlavou a postupně, ideálně za pomoci zkušeného jezdce či trenéra. Bez patřičného vybavení (kvalitního kola a ochranných pomůcek) žádné sjezdy ani nezkoušejte. Pokud s MTB teprve začínáte, naučte se používat své kolo a pracujte na technice. V České republice se nachází dostatečné množství bike parků, které jsou pro trénování rovnováhy a manévrování vhodné. Až budete techniku zvládat, můžete začít jezdit v lesech po kopcích a překonávat přírodní překážky – kameny, kmeny nebo cesty různého povrchu.

Downhill je divácky atraktivní sport

Pokud si netroufáte nasednout na kolo a začít se downhillu věnovat, navštivte alespoň jeden z mnoha závodů, které se pravidelně pořádají u nás i po celém světě. Downhill je totiž divácky atraktivním sportem. Už jen sledování jezdců, jak skáčou z vysokých ramp a rychle kličkují mezi stromy, je velkým zážitkem. MTB závody mají i u nás velkou oblibu, proto jsou na vysoké úrovni s dobrým zázemím pro jezdce i závodníky a jsou často doplněné o bohatý kulturní program.

Extrémní sporty a extrémní sjezdy na kole nevyjímaje jsou stále populárnější a pořádané akce jsou i v České republice stále větší a významnější. Ať už se downhillu začnete sami věnovat, nebo jen budete navštěvovat závody, stane se zábavnou a plnohodnotnou náplní volného času.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Potápění je extrémní sport s riziky, při dodržování pravidel je však bezpečný

Právě kvůli možným rizikům mnozí lidé chápou potápění jako adrenalinový sport. Potápěči a další odborníci toto zařazení zamítají a o potápění hovoří…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Cvičení v karanténě: Tipy na snadné cvičení doma

Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…

Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!

Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování,…

Má smysl cvičit doma u online videí? Zjistěte, jaká je pravda o online cvičení

Online cvičení nám nabízí řadu možností. Kromě videí na fitness stránkách je najdeme třeba na Youtube anebo na Facebooku. Stále populárnější jsou i…

Cviky na bederní páteř, které vás zbaví bolesti

Základem cviků je hluboké dýchání. S nádechem rozšiřujte hrudník a bránici do všech stran (i dozadu) a pokračujte přes břicho až do pánevního dna.…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Podvodní hokej jako ideální letní zábava

Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…

Jiu jitsu – nejen sebeobrana

Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…

Pěší turistika zocelí fyzičku

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Inline bruslení: Proč si pořídit kolečkové brusle?

Hubnutí Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...

Plavání pro začátečníky: Jak plavat správně, aby vás nebolela záda a zpevnili jste si tělo

Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Cvičící stoly vám pomohou začít s pohybem

Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…