Akrobatické lyžování – zimní sport, při němž se divákům tají dech

Akrobatické lyžování – zimní sport, při němž se divákům tají dech
01. 06. 2016

Rychlost, skoky, riziko. A především velká show. Tyto čtyři věci asi nejlépe vystihují moderní zimní sport, kterým je akrobatické lyžování. Přestože akrobatické lyžování vzniklo teprve před pár desítkami let a nemá tak příliš bohatou historii, tak je u sportovců i diváků velmi populární a atraktivní. Akrobatické lyžování totiž zahrnuje hned pět olympijských disciplín – akrobatický sjezd (jízda v boulích), akrobatické skoky, skikros, slopestyle a U-rampu. V tomto článku vám jednotlivé disciplíny představíme a k tomu přidáme spoustu zajímavostí.

Máte pocit, že je vám akrobatické lyžování cizí? Možná o tom ani nevíte, a přitom jste si i vy někdy v minulosti tento sport vyzkoušeli. Pokud jezdíte na sjezdových lyžích či na snowboardu a máte kolem sebe partu kamarádů, tak čas od času určitě přichází na řadu nějaké to frajeření nebo touha ukázat se před ostatními. A tak například najedete na skokánek a snažíte se o hladké přistání či možná i nějaký ten akrobatický prvek, který vám zaručí obdivné pohledy vašich kamarádů.

Akrobatické lyžování vzniklo díky frajeřinkám

A přesně tímto způsobem akrobatické lyžování vzniklo. Ve 30. letech 20. století se totiž norští závodníci v běhu na lyžích a ve sjezdovém lyžování chtěli vytáhnout před svými kolegy a do běžného tréninku zapojili i první akrobatické prvky. Neškodné frajeřinky tak stály u zrodu sportu, v němž závodník musí být kromě vynikajícího sportovce také trochu šoumen. Vyznavači akrobatického lyžování jsou vesměs pohodáři, kteří si svůj sport doslova užívají, a akrobatické lyžování je pro ně v podstatě životní styl.

Od prvních frajeřinek na lyžích ovšem uplynulo ještě hodně let, než se začaly konat první závody v akrobatickém lyžování. Premiérový ročník Světového poháru v akrobatickém lyžování se totiž uskutečnil až v roce 1981. A o pět let později se konalo první mistrovství světa v akrobatickém lyžování, které hostilo francouzské Tignes, kde byl na programu akrobatický sjezd, akrobatické skoky a Acroski (viz níže), přičemž ve všech disciplínách soutěžili muži i ženy.

Balet na lyžích se neujal, akrobatické lyžování ano

Akrobatické lyžování neboli freestyle v současnosti zahrnuje pět závodních disciplín. Patří sem akrobatický sjezd, akrobatické skoky, skikros, slopestyle a U-rampa. Do začátku 90. let se mezi akrobatické lyžování řadilo také Acroski neboli balet na lyžích. Ten kombinoval prvky tance, lyžování a gymnastiky na mírném svahu a v letech 1988 a 1992 byl ukázkovým sportem na zimních olympijských hrách. Do oficiálního programu her se ovšem Acroski nedostalo a po olympiádě v Albertville (1992) jako závodní disciplína zaniklo.

Co je potřeba k akrobatickému lyžování?

V každém sportu je potřeba spoustu hodin tréninku, v akrobatickém lyžování to však platí dvojnásobně. Speciální skoky, salta, otočky a různé další triky totiž vyžadují někdy i roky tréninku. Závodníci musí být nejen rychlí, obratní, ale také psychicky i fyzicky odolní – akrobatické lyžování je totiž sport, v němž je velké riziko zranění.

Výbava závodníků v akrobatickém lyžování je vesměs podobná ve všech zmiňovaných disciplínách. Základem jsou buď pružné sjezdové lyže, nebo snowboard. Povinnou výbavou všech závodníků je plastová přilba, která chrání hlavu při nebezpečném pádu. Někteří závodníci používají kvůli větší bezpečnosti také chránič páteře. Nedílnou součástí výbavy jsou také lyžařské boty, brýle a speciální oblečení. Hůlky se používají akorát při jízdě v boulích a skikrosu.

Akrobatický sjezd neboli jízda v boulích

Možná si říkáte, že akrobatický sjezd jste si už nesčetněkrát vyzkoušeli, když jste museli sjíždět neupravenou sjezdovku. To by však pro závodníky v akrobatickém sjezdu nebyla žádná výzva. Akrobatický sjezd neboli jízda v boulích je velmi náročným sportem, jelikož svah bývá velmi prudký a boule jsou rozmístěné zhruba tři metry od sebe. Navíc jsou na trati, která může měřit 200-300 metrů, umístěné ledové skokanské můstky, na něž závodníci najíždějí a ve vzduchu předvádějí různé otočky, vruty, salta a jiné akrobatické triky.

A podle čeho se akrobatický sjezd hodnotí? Nejdůležitější je projet celou trať technicky čistě a s lehkostí – to je 50 procent hodnocení. To znamená, že závodníci musí v rychlosti ladně kličkovat mezi boulemi s koleny u sebe a musí se vyhnout pádu či jinému zavrávorání. Další čtvrtinu hodnocení tvoří výsledný čas, za který závodník zvládne zdolat trať. A do hodnocení jsou samozřejmě zahrnuty také předvedené triky ve vzduchu. To vše hodnotí sedm rozhodčích, kteří sedí naproti svahu v cílovém prostoru.

Kanaďan, který zavedl v akrobatickém lyžování barevná kolena

Když se podíváte na jakýkoliv závod v akrobatickém sjezdu, všimněte si barevně odlišných chráničů v oblasti pod koleny. Možná vás překvapí, že neslouží ani tak k ochraně zdraví, ale především k tomu, aby rozhodčí měli dokonalý přehled o závodníkově stylu. Tenhle inovativní prvek zavedl v roce 1994 kanadský závodník Jean-Luc Brassard, který si barevně odlišné chrániče vzal proto, aby rozhodčím neunikl žádný z jeho triků. Ostatní závodníci ho poté začali napodobovat a v dnešní době už je tento prvek v akrobatickém sjezdu zcela běžný.

Česká stopa v boulích

Pokud patříte k náruživým sportovním fanouškům, tak akrobatický sjezd velmi dobře znáte. A to hlavně zásluhou české reprezentantky Nikoly Sudové, která patřila ke světové špičce. Sudová se zúčastnila čtyř olympijských her, na vysněnou medaili ovšem nedosáhla – jejím nejlepším umístěním bylo 6. místo z Turína 2006. Skvělých úspěchů dosáhla Sudová na mistrovstvích světa v letech 2005 a 2009, kdy vybojovala stříbrnou a bronzovou medaili. V průběhu celé kariéry Sudová nastoupila do 141 závodů Světového poháru, přičemž ve třiadvaceti případech stanula na stupních vítězů. Kvůli slabému finančnímu zázemí a ztrátě motivace ukončila třiatřicetiletá Sudová svou kariéru v květnu 2015.

Akrobatické skoky

Totální soustředění. A poté už následuje krátký, ale velmi rychlý nájezd na odrazový můstek, po němž se ve vzduchu začínají dít věci. Závodníci se předhánějí v tom, kdo zvládne více salt a vrutů, a navíc i čistě technicky provedený dopad zpátky na zem. Takové jsou ve zkratce akrobatické skoky.

Při závodě v akrobatických skocích mají závodníci k dispozici dva skoky, jejich bodové hodnocení se sčítá. Body udělují rozhodčí, přičemž pět rozhodčích hodnotí odraz, výšku, provedení a délku skoku, a další dva rozhodčí sledují pouze dopad. Výsledný součet bodů se ovšem ještě násobí koeficientem obtížnosti zvoleného skoku.

Trojité salto s pěti vruty

Nejlepší kombinace, kterou mohou akrobatické skoky divákům nabídnout, je trojité salto s pěti vruty. A vůbec prvním člověkem na světě, kterému se tento úžasný skok podařilo v závodě provést, byl český reprezentant Aleš Valenta. Na zimní olympiádě v Salt Lake City v roce 2002 byl po prvním kole pátý, a pokud chtěl myslet na medaile, tak musel ukázat něco famózního. A to se Valentovi podařilo! Při svém druhém skoku zvládl trojité salto s pěti vruty, a i přes lehké potíže při dopadu si vysloužil ty nejlepší známky a stal se olympijským vítězem. Zlatá medaile Aleše Valenty je tak zatím jediným cenným kovem z akrobatického lyžování na zimních olympijských hrách.

Skikros

Jednou z novějších disciplín akrobatického lyžování je skikros. Jedná se o závod na lyžích, který je specifický svou tratí, na níž je umístěno spoustu umělých překážek jako jsou klopené zatáčky, vlny a skoky. Na trať vyráží 4-6 závodníků, vítězem je ten, který dojede do cíle jako první. Přestože skikros vznikl až v novém tisíciletí, tak už v roce 2010 byl na programu zimních olympijských her.

První mistrovství světa ve skikrosu se konalo v roce 2005 ve Finsku a zvítězil v něm český reprezentant Tomáš Kraus. V tom samém roce se Kraus stal také vítězem prvního Světového poháru. Tomáš Kraus se postupně stal legendou skikrosu, v roce 2007 se totiž opětovně stal mistrem světa a prozatím má na svém kontě 15 vítězství v závodech Světového poháru. Na olympijských hrách se mu ovšem nedařilo a jeho nejlepším umístěním se stalo 11. místo z Vancouveru. Z mladších ročníků je nadějí pro český skikros Andrea Zemanová, která v únoru 2015 zajela 2. místo v závodě Světového poháru.

Slopestyle

Mezi akrobatické lyžování se řadí také disciplína zvaná slopestyle. Dříve byl slopestyle pouze snowboardovou disciplínou, v současnosti se už však provádí i na lyžích, a v létě dokonce i na kole. Slopestyle má náročnou trať, která je poseta zábradlími, na nichž mohou dělat závodníci různé triky. Hlavní pozornost je ovšem upřena na skoky, které jsou ve slopestylu vysoké a dlouhé, ale také velmi rizikové. Opět se zde hodnotí provedení a obtížnost skoků, důraz je však kladen na různorodost triků.

Slopestyle zažil svou olympijskou premiéru na hrách v Soči v roce 2014, není však jisté, jestli se ukáže i na další olympiádě. Podle komise Mezinárodního olympijského výboru se totiž v závodech objevil nepřijatelně vysoký počet zranění. Slopestyle chce být především atraktivní a vzrušující pro diváky, bude se však muset stát také o něco bezpečnějším, aby se mohl dál objevovat na těch největších sportovních akcích.

U-rampa

Poslední disciplínou, která spadá pod akrobatické lyžování, je U-rampa. Závodní trať je v podstatě hluboké sněhové koryto obklopené kolmými stěnami, kterým závodník na snowboardu projíždí z jedné strany na druhou a přitom se snaží předvést úchvatné triky a skoky. Hodnocení jízdy opět záleží na rozhodčích, kteří dávají body za předvedené triky, jejich technickou úroveň, výšku skoků a následné dopady.

Českým želízkem v ohni je při závodech ve slopestylu a na U-rampě snowboardistka Šárka Pančochová. Ta v roce 2010 poprvé vyhrála závod Světového poháru na U-rampě a o rok později vybojovala stříbro na mistrovství světa ve slopestylu. Pančochová zatím startovala na dvou olympijských hrách, naposledy v Soči skončila pátá ve slopestylu. V olympijské sezóně 2013/14 se jí dařilo také ve Světovém poháru, který nakonec ovládla.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Cvičení v karanténě: Tipy na snadné cvičení doma

Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…

Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!

Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování,…

Má smysl cvičit doma u online videí? Zjistěte, jaká je pravda o online cvičení

Online cvičení nám nabízí řadu možností. Kromě videí na fitness stránkách je najdeme třeba na Youtube anebo na Facebooku. Stále populárnější jsou i…

Cviky na bederní páteř, které vás zbaví bolesti

Základem cviků je hluboké dýchání. S nádechem rozšiřujte hrudník a bránici do všech stran (i dozadu) a pokračujte přes břicho až do pánevního dna.…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Podvodní hokej jako ideální letní zábava

Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…

Jiu jitsu – nejen sebeobrana

Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…

Pěší turistika zocelí fyzičku

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Inline bruslení: Proč si pořídit kolečkové brusle?

Hubnutí Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...

Plavání pro začátečníky: Jak plavat správně, aby vás nebolela záda a zpevnili jste si tělo

Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Cvičící stoly vám pomohou začít s pohybem

Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…