Alpské lyžování nabízí dramatické závody, v nichž o vítězi rozhodují setiny vteřiny

Alpské lyžování nabízí dramatické závody, v nichž o vítězi rozhodují setiny vteřiny
18. 05. 2016

Sjezdové lyžování patří neoddiskutovatelně mezi nejoblíbenější zimní sporty. Pokud jsou příznivé sněhové podmínky, tak jsou tuzemské i zahraniční sjezdovky doslova zaplněny lidmi, kteří se řítí ze svahu dolů a přitom dělají rychlé zatáčky. Pojem sjezdové lyžování se často zaměňuje s pojmem alpské lyžování, které je ovšem odvětvím závodního lyžování a má pět disciplín. A právě na alpské lyžování se zaměříme v tomto článku.

Sjezdové lyžování vs. alpské lyžování

Jen si to představte. Stojíte na vrcholu sjezdovky, sníh se díky slunečním paprskům blýská jako křišťál a svěží vítr vám cuchá vlasy. Samou nedočkavostí se silně odpíchnete hůlkami a zdolávání sjezdovky může začít. Postupně nabíráte na rychlosti, kterou tak budete korigovat elegantními kristiánkami. Jízdu si užíváte, protože narozdíl od závodníků je vám jedno, za jak dlouho svah sjedete. A po ladné jízdě efektně zabrzdíte u spodní stanice lanovky a necháte sníh odlétnout od vašich lyží několik metrů daleko.

Pokud jste propadli sjezdovému lyžování, tak tato představa se možná rovná vašemu ideálnímu zimnímu dni. A pokud máte sjezdovky opravdu rádi, tak si možná po celodenním ježdění na svahu zapnete doma televizi a budete se koukat na závody v alpském lyžování, kde profesionální sportovci musí zdolávat daleko strmější a náročnější sjezdovky.

Sjezdové lyžování, to je atraktivní kombinace rychlosti a techniky

Alpské lyžování je velmi populárním sportem a na velkých akcích typu olympijských her patří vždy k těm nejsledovanějším. Alpské lyžování je totiž dynamický sport, ve kterém se snoubí rychlost a technika a obtížné tratě nutí jet závodníky až na hranici rizika. Navíc je alpské lyžování velmi napínavé, jelikož v průběhu jízdy diváci vidí srovnání mezičasů a o vítězi mnohdy rozhodují desetiny a setiny vteřiny.

Alpské lyžování se dělí na pět disciplín – sjezd, slalom, obří slalom, superobří slalom (známý také jako super-G) a superkombinace. Sjezd a superobří slalom jsou rychlostní disciplíny, naopak při slalomu a obřím slalomu je zapotřebí větší technika a lyžařské umění. Superkombinace je určena pro univerzální lyžaře, kterým nedělá problém vysoká rychlost, ani náročná technika jízda. Na každé trati je rozmístěno množství branek, které určují směr jízdy, a svah lemují ochranné sítě, které slouží pro bezpečnost závodníků, pokud nekontrolovaně vyjedou z trati.

Výbava na alpské lyžování

Vybavení amatéra, který si jde zalyžovat jen tak pro radost, a závodníka v alpském lyžování se samozřejmě liší. Pokud byste chtěli soutěžit s ostatními závodníky, těžko byste je porazili v tlusté zimní bundě a zateplených kalhotách, protože by vás zpomalovaly. Tudíž si profesionální sportovci oblékají přiléhavé lyžařské kombinézy, aby co nejvíce snížili odpor vzduchu. Na první pohled by se mohlo zdát, že pod tenkou kombinézou musí být zima, ale viděli jste někdy, že by závodníkům v cíli drkotaly zimou zuby?

Základem úspěchu jsou samozřejmě také kvalitní lyže, do kterých závodníci investují několik desítek tisíc korun. Nejsou ale lyže jako lyže – každá disciplína totiž vyžaduje od lyží jiné vlastnosti. Například nejkratší lyže jsou obvykle slalomové, které jsou navíc vykrojené, aby byly lépe ovladatelné a dobře se s nimi zatáčelo. Naopak nejdelší lyže uvidíte při sjezdu, na nichž závodníci nepotřebují příliš zatáčet, ale především jet co nejrychleji.

Do základního vybavení patří také lyžařské hole, které závodníkům pomáhají při přenášení váhy a udržení rovnováhy. Slalomáři používají rovné hole, zatímco sjezdaři mají speciálně zakřivené hole, čímž opět zvyšují svou aerodynamiku. Nezbytným vybavením je také přilba, která chrání závodníky před těžkým úrazem hlavy. Žádný lyžař se také neobejde bez lyžařských bot, brýlí a rukavic.

Otevřené a zavřené branky pro alpské lyžování

Jak už bylo zmíněno, každá trať na alpské lyžování je vyznačena různými brankami. Ty se rozlišují na tzv. otevřené a zavřené. Otevřené branky jsou lehké na projetí a jsou umístěny ve směru jízdy, zato zavřené branky jsou komplikovanější na projetí, jelikož závodník musí zvolit trasu proti svahu.

Nejmenší starosti s brankami mají závodníci ve sjezdu, kde jsou široké otevřené branky stejné barvy a jsou rozmístěné tak, aby neomezovaly závodníkovu rychlost. Kombinace modrých a červených branek je k vidění v super-G a obřím slalomu, kde se nachází oba typy branek. V tomto ohledu je tak nejtěžší slalom, kde jsou nejužší a nejtěžší branky. Slalomové branky také poznáte podle toho, že jsou tvořeny dvěma úzkými pružnými tyčkami.

Sjezd

Nejrychlejší disciplínou alpského lyžování je jednoznačně sjezd. Závodníci totiž trať doslova prolétnou, přičemž dosahují průměrné rychlosti okolo 120 km/h. Na strmých svazích mohou ale sjezdaři dosahovat rychlostí dokonce přes 200 km/h. Ve vysoké rychlosti, kterou navíc umocňují velké skoky, musí sportovec také dávat pozor na to, aby správně projel brankami. Maximální koncentrace na trati je více než důležitá – pád ve vysoké rychlosti je totiž velice nebezpečný.

Sjezd se od ostatních disciplín liší tím, že se jezdí pouze jednokolově, každý závodník tak má na zajetí trati jen jeden pokus. Vítězem závodník, který dosáhl nejrychlejšího času. Tratě na sjezd bývají dlouhé 2,5 – 5 km a závodníkům musí zdolání trati zabrat minimálně jednu minutu.

Superobří slalom (super-G)

Jedná se o nejmladší disciplínu alpského lyžování, jež kombinuje prvky sjezdu a obřího slalomu. Trať tvoří převážně otevřené branky modré a červené barvy, kterých je více než ve sjezdu. Superobří slalom se stejně jako sjezd skládá z jednoho kola, po němž je znám vítěz. Zajímavostí je, že závodníci si předem nesmí projet trať superobřího slalomu, na vlastní kůži si jí tak vyzkouší až při ostré soutěžní jízdě.

Slalom

Rychlé přenášení váhy a skvělá lyžařská technika – to jsou ty nejdůležitější vlastnosti u slalomu. Jedná se totiž o technicky nejnáročnější disciplínu. Slalomový svah není tak prudký jako při sjezdu a závodníci nedosahují takových závratných rychlostí, musí však velmi dobře koordinovat svůj pohyb, aby správně projeli úzkými brankami. Slalom se jezdí na dvě kola během jednoho dne, přičemž po prvním kole se branky přestavují a závodníci tak projíždějí dvě různé tratě. Oba časy se sčítají, vítězem se opět stává závodník s nejrychlejším výsledným časem.

Obří slalom

Další disciplínou, kterou zahrnuje alpské lyžování, je obří slalom. Závodníci jsou většinou zkušení slalomáři, jelikož na trati je postaveno spousta otevřených a zavřených branek a závodníci tak musí hodně zatáčet. Branky jsou sice umístěné ve větší vzdálenosti od sebe než při slalomu, ale méně než při super-G. Trať na obří slalom není příliš strmá, její převýšení je většinou 300 m, což je více jak dvakrát méně než při sjezdu.

Superkombinace

Pokud chtějí lyžaři dokázat svou univerzálnost, tak je tu pro ně disciplína zvaná superkombinace. Ta se totiž skládá z jednoho kola slalomu a jednoho kola sjezdu nebo super-G. Obě tratě musí závodníci zdolat během jednoho dne, vítězem je závodník s nejnižším součtem obou časů.

Alpské lyžování a jeho historie

Vraťme se ovšem nyní v čase a pojďme prozkoumat historii tohoto oblíbeného zimního sportu. Říká se, že nejstarší lyže na světě vznikly před 4,5 tisíci lety. Ve Švédsku byly totiž objeveny jejich dřevěné úlomky, samotný vynález lyží je přisuzován předchůdcům dnešních Laponců. Lyžování ovšem dlouho sloužilo jen k dopravě či střežení hranic a lyže vlastnilo jen pár vyvolených.

To se však změnilo v 19. století, kdy se ve Skandinávii začalo rozvíjet alpské lyžování. První lyžařské závody se konaly v roce 1843 v norském Tromsø. Počátky lyžování jsou spojovány s obyvateli norského údolí Telemark, podle nichž se jmenovalo vázání, které však mělo volnou patu. Lyžařští nadšenci však museli techniku pilovat mnoho let – sjezd a slalom totiž byly oficiálně uznány jako zimní sporty až v roce 1930. Na program zimních olympijských her se alpské lyžování (konkrétně sjezd a slalom) dostalo v roce 1936, kdy zlato v mužském i ženském závodě získali domácí němečtí lyžaři.

V roce 1950 byl olympijský program rozšířen o obří slalom, nejmladší disciplína super-G se na hry dostala poprvé v roce 1982. Světový pohár v alpském lyžování, který spadá pod patronaci Mezinárodní lyžařské federace, vznikl v roce 1966 a od té závodníci každoročně soutěží o prestižní křišťálové glóby.

Slavná jména alpského lyžování

Do dějin alpského lyžování se zapsalo hodně úspěšných sportovců, někteří však ve svých dobách naprosto dominovali. Na začátku 80. let minulého století slalomové závody často vyhrával čtyřnásobný mistr světa Ingemar Stenmark, kterého na konci 80. let vystřídal na výsluní italský slalomář Alberto Tomba. Na přelomu milénia veškerou pozornost poutal Hermann Maier, v posledních letech alpskému lyžování kraluje rakouský slalomář Marcel Hirscher, který zatím získal pět medailí z mistrovství světa, a navíc čtyřikrát ovládl celkové hodnocení Světového poháru.

Mezi ženami je naopak legendou chorvatská lyžařka Janica Kosteličová, jež proslula svou univerzálností. Je totiž mistryní světa ve slalomu i ve sjezdu a na olympijských hrách získala celkem šest cenných kovů, z nichž čtyři byly zlaté. Nejvyšší počet výher v závodech Světového poháru má ovšem na svém kontě americká sjezdařka Lindsey Vonnová, která v letech 2008-2012 čtyřikrát ovládla celkové hodnocení Světového poháru.

Češi a alpské lyžování

Na mistrovstvích světa i olympijských hrách má většinou své želízko v ohni i Česká republika. V poslední době byla z českých lyžařů a lyžařek nejúspěšnější Šárka Strachová. Ta se stala v roce 2007 mistryní světa ve slalomu a o tři roky později si vyjela olympijský bronz na hrách ve Vancouveru, čímž dorovnala dosud největší úspěch českého lyžování. O ten se v Sarajevu 1984 postarala Olga Charvátová-Křížová.

V mužských disciplínách ovšem české alpské lyžování na výrazný úspěch stále čeká. Nejblíže olympijské medaili byl Ondřej Bank na hrách v Soči 2014, který skončil na pátém místě. Kromě toho Bankovými nejlepšími výsledky dvě třetí místa ze závodů Světového poháru.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Cvičení v karanténě: Tipy na snadné cvičení doma

Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…

Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!

Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování,…

Má smysl cvičit doma u online videí? Zjistěte, jaká je pravda o online cvičení

Online cvičení nám nabízí řadu možností. Kromě videí na fitness stránkách je najdeme třeba na Youtube anebo na Facebooku. Stále populárnější jsou i…

Cviky na bederní páteř, které vás zbaví bolesti

Základem cviků je hluboké dýchání. S nádechem rozšiřujte hrudník a bránici do všech stran (i dozadu) a pokračujte přes břicho až do pánevního dna.…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Podvodní hokej jako ideální letní zábava

Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…

Jiu jitsu – nejen sebeobrana

Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…

Pěší turistika zocelí fyzičku

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Inline bruslení: Proč si pořídit kolečkové brusle?

Hubnutí Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...

Plavání pro začátečníky: Jak plavat správně, aby vás nebolela záda a zpevnili jste si tělo

Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Cvičící stoly vám pomohou začít s pohybem

Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…