Extrémní skoky do vody neboli cliffdiving – adrenalinový sport, ze kterého mrazí
Skoky do vody jsou olympijským akrobatickým sportem s tisíciletou tradicí. Samostatnou kategorií jsou extrémní skoky do vody ve volné přírodě, které jsou nebezpečným adrenalinovým sportem a od tradičních skoků do vody se výrazně liší. I přesto jsou extrémní skoky do vody oblíbené mezi řadou odvážlivců a mají také výraznou fanouškovskou základnu. Česká republika se navíc pyšní Michalem Navrátilem, úspěšným skokanem, který vyhrál řadu prestižních soutěží v tomto sportu.
Cliff diving
Jako cliff diving se označuje adrenalinová disciplína, během které se skáče v otevřené krajině do vody z vrcholů. Historie cliff divingu sahá až do 18. století, kdy na Havaji tamní bojovníci skákali ze skal do moře, aby ženám ukázali svou statečnost a odhodlanost. Zajímavé také je, že tamní král, který byl též zapáleným skokanem do vody, ustanovil skoky jako disciplínu a sám jiné skokany hodnotil.
Havaj je populárním místem cliff diverů i v současnosti, skoky jsou velmi nebezpečné, a to především z důvodu, že hloubka vody bývá často jen necelé 4 metry. Výška přitom dosahuje i 25 metrů. Cliff diving je populárním adrenalinovým sportem po celém světě, pravidelně se pořádají soutěže a jsou přesně daná pravidla pro hodnocení. Významná populární soutěž v extrémních skocích do vody se přitom koná každoročně i u nás, a to pod vedením občanského hnutí HIGHJUMP.
Pravidla extrémních skoků do vody
Při skocích do vody se pravidla liší v závislosti na konkrétní soutěži. Soutěže v České republice mohou mít trochu jiná pravidla než soutěže ve světě, pořadatel však vždy poskytuje kompletní podrobná pravidla. Soutěží se rovněž v různých disciplínách, setkat se můžete se skoky z různě vysoké věže (obvykle 12 či 16 metrů), se skoky z houpačky či přímo ze skály. Soutěžící jsou obvykle rozděleni do skupin a soutěží v jednotlivých vyřazovacích kolech.
Pravidla hodnocení
Světová federace pro cliff diving a high diving WHDF vytvořila podrobný systém hodnocení každého skoku tak, aby bylo srovnávání co nejspravedlivější. Jednotlivé skoky hodnotí 5 nezávislých světových rozhodčí, kteří jednotlivá kritéria hodnotí známkou od 0 do 10. Pro přesně hodnocení se v rozmezí 0-5 hodnotí po půl bodu, v rozmezí 6-10 dokonce po čtvrt bodu.
Kritérií hodnocení jednotlivých skoků je opravdu hodně, pojďme se podrobněji podívat na některé z nich. Prvním důležitým kritériem hodnocení je odskok. Zde porotci hodnotí úhel, pozici, odraz i postavení ramen. Dále se hodnotí samozřejmě samotné provedení skoku, a to jak obecně (postavení nohou a rukou), tak v jednotlivých akrobatických kreacích. Každý prvek (salto, volný pád…) má sestavenou přesnou metodiku správného provedení a v případě nedodržení se odčítá určitý počet bodů. Hodnotí se také samotný skok do vody, přihlíží se opět k postavení ramen a také k míře vytrysknutí vody. Podrobnou metodiku hodnocení naleznete v pravidlech federace WHDF.
Nebezpečí skoků do vody
Extrémní skoky do vody patří k velmi nebezpečným adrenalinovým sportům, kterým se však zabývají opravdoví profesionálové. I oni museli začínat na malých výškách a postupně se zlepšovat, žádná oficiální soutěž se navíc neobejde bez profesionální záchranářské a potápěčské služby, která v případě potřeby zajistí maximální péči pro zraněného. Podle statistik je celá šestina případů zlomenin páteře způsobena právě skoky do vody. Ve většině případů však jde o zranění, které je důsledkem skoku do neznámých míst. Před skokem je proto třeba vždy ověřit stav a hloubku. Jeden špatný skok může pro skokana znamenat fatální následky.
I samotné skákání z výšky je pro lidské tělo velmi namáhavé. Odborníci doporučují dělat mezi jednotlivými skoky několikahodinové přestávky, aby se mohlo tělo zregenerovat a vyrovnat s náporem. Také z toho důvodu je velmi důležité dopadat do vody ve zpevněné poloze. V opačném případě dochází k nadměrnému namáhání některých partií a také ke špatnému bodovému hodnocení. Podle oficiálních pravidel cliff divingu musí být hloubka vody minimálně 5 metrů, už jsme však zmínili Havaj, kde se skokani nebojí vrhnout z 25 metrové výšky do vody hluboké tři a půl metrů.
Michal Navrátil – český mistr ve skocích do vody
Michal Navrátil patří mezi světovou elitu v extrémních skocích do vody, přesto se mu však dlouhou dobu nedařilo vyhrát nejprestižnější ocenění. To se však změnilo v roce 2016 ve Walesu, kdy pokořil světového šampiona a sám se stal mistrem světa. Celá sestava se mu podařila na výbornou, navíc zahrnovala i technicky velmi obtížné prvky, svůj titul mistr světa si tak opravdu zaslouží.
Byl to 53. závod Michala Navrátila, který má blízký vztah k vodě už od malička, k čemuž ho vedl jeho otec. Od pěti let se zabýval závodním plaváním. Později rozšířil oblast svých zájmů také o atletiku a v 10 letech zahájil svou skokanskou kariéru. Michal Navrátil absolvoval řadu závodů ve skocích do vody v ČR i ve světě, mimo jiné se objevil v některých filmech, např. v Jedna ruka netleská či Wanted.
Adrenalinové sporty jsou specifickou sportovní oblastí a cliff diving mezi ně rozhodně patří. U nás i ve světě má tento sport stále větší zázemí ze strany sponzorů a fanoušků. Soutěž v ČR je světově proslulá, bezpochyby také kvůli krásné přírodě, která se u nás nachází.
Diskuse k článku
RE : Extrémní skoky do vody neboli cliffdiving – adrenalinový sport, ze kterého mrazí