Zapněte si odběr notifikací a budete přímo na Vaše zařízení dostávat upozornění na nově přidané články do této rubriky.
Jíst tučné jídlo a zhubnout? Nízkosacharidová dieta je revolucí mezi dietami
18. 07. 2018
Nízkosacharidová dieta je ideálním pomocníkem při shazování nadbytečných kil. Když si upravíme sacharidy v našem jídelníčku, podaří se nám zhubnout opravdu účinně, rychle a hlavně zdravě. Nízkosacharidová dieta má jednu velkou výhodu. Nejenže nehladovíme, ale nemusíme se zříkat oblíbených potravin, jako je máslo, maso a mléčné výrobky. Poradíme, jak na ni, jaká má nízkosacharidová dieta povolené potraviny a kterým se naopak vyhnout.
Zapomeňme na to, co jsme si mysleli o dietách. Nízkosacharidová dieta má jiná pravidla. Zatímco běžně se tučným jídlům vyhýbáme, tady je vyhledáváme. Vyhýbáme se naopak sacharidům. Energie je pro naše tělo nezbytná a musí ji z něčeho získávat. Zatímco mu upíráme sacharidy, musíme mu dát jiné palivo. Tím jsou právě správné tuky. Jinak budeme mít hlad, křeče v břiše a budeme unavení.
Proč nízkosacharidová dieta opravdu funguje?
Nízkosacharidová dieta si díky své oblíbenosti získala hned několik názvů: proteinová dieta, bílkovinová dieta, low carb dieta, ketanová dieta anebo také Atkinsonova dieta a Dukanova dieta. A co stojí za úspěchem této diety?
Kromě omezení sacharidů je tovelký příjem dvou zbylých složek potravin: bílkovin a tuků. Právě ty najdeme v mase a mléčných výrobcích.
Ačkoli se může zdát, že vyšší příjem tuků a dieta nejdou dohromady, opak je pravdou. Když omezíme sacharidy, tělo se dostane do takzvaného stavu ketózy. Bude si brát energii z tuků a nikoli ze sacharidů. Tím začne rychleji spalovat tuky. A my tak začneme hubnout.
U jiných diet může nastat problém, kdy se sacharidy nahrazují bílkovinami. Z nich si ale tělo nemůže získat dostatek energie. Z dlouhodobého hlediska je proto takový typ diet nezdravý.
Nízkosacharidová dieta a její pravidla: tuky, tekutiny a málo sacharidů
Důležité je nahradit sacharidy tuky. Měly by tvořit 70% až 80% naší stravy. Musí být ale kvalitní, s omega3 mastnými kyselinami. Nevhodný je například řepkový olej.
Je důležitý i dostatečný příjem bílkovin. Ty by měly tvořit 20% až 25% stravy. Nenahrazujme jimi ale snížený příjem sacharidů. Sacharidy by měly tvořit 5% až 10% stravy.
Nezapomínejme na opravdu dostatečný pitný režim. Nejméně vypijme 2,5 litru denně. Dobrá je obyčejná voda, voda s citrónem anebo s bylinkami. Vhodná je i kokosová voda, usnadní našemu tělu látkovou výměnu tuků.
Jídelníček si sestavujme dopředu. Platí i zásada pestré stravy. Tak se nám nízkosacharidová dieta brzy neomrzí a budeme přijímat dostatek živin.
Nemusíme počítat kalorie.
Aby byla nízkosacharidová dieta co nejúčinnější, počítejme si sacharidy. Nízkosacharidová dieta se dělí na tři typy. Podle toho, kolik sacharidů denně přijmeme.
Liberal: Denně přijmeme mezi 50 až 100 gramy sacharidů za den.
Moderate: Denně přijmeme 20 až 50 gramů sacharidů.
Ketogenic: Denní příjem sacharidů je maximálně 20 gramů.
Jaké má nízkosacharidová dieta povolené potraviny?
Není tuk jako tuk. Ideální jsou rostlinné tuky lisované za studena. Maso musí být kvalitní, stejně jako jiné živočišné výrobky. Samozřejmostí je vyhýbání se nezdravým pokrmům připravovaným na přepáleném tuku. Důležité je řídit se tím, jaké má nízkosacharidová dieta povolené potraviny.
Nízkosacharidová dieta: Povolené potraviny
Luštěniny: V menším množství
Maso libovější i prorostlejší: hovězí, kachní, králičí, krůtí, kuřecí, husí, slanina, telecí, vepřové
Zelenina se sacharidy a škrobem jako brambory, červená řepa a kukuřice
Nízkosacharidová dieta není pro všechny. Diabetikům a kojícím může škodit
Aby byla nízkosacharidová dieta opravdu úspěšná a neubližovala našemu zdraví, je jí potřeba dobře promyslet. Sacharidy jsou jednou ze tří hlavních složek, které naše tělo ke správné funkci potřebuje. Nízkosacharidová dieta se proto doporučuje držet zhruba 4 týdny. Pak můžeme na svůj jídelníček sacharidy dát zpět. Aby se nám ale váha nevrátila a vyhnuli jsme se jojo efektu, pokračujme ve zdravém stravování. Jinak naše nízkosacharidová dieta přijde vniveč. Taky zohledněme svůj zdravotní stav. Kdy se pro nás nízkosacharidová dieta nehodí?
Když máme vysoký krevní tlak.
Pokud trpíme kardiovaskulárním onemocněním.
Když se nás týká onemocnění ledvin.
Pokud máme cukrovku.
Nehodí se ani pro těhotné a kojící ženy.
Jako každá úprava jídelníčku, i nízkosacharidová dieta nemusí být vhodná pro každého. Pokud se nedodržuje správně, mohou se dostavit nežádoucí účinky.
Diskuse k článku
RE : Jíst tučné jídlo a zhubnout? Nízkosacharidová dieta je revolucí mezi dietami