Proč začít běhat? Známe 10 nesporných výhod běhání

img
25. 01. 2017

Běh je oblíbenou sportovní aktivitou spousty lidí. Není divu, jedná se o činnost, která je velice prospěšná nejen pro tělo, ale i pro ducha. Pokud nejste zrovna sportovní talenti, ale přesto byste rádi našli aktivitu, která by vám pomohla odreagovat se a udělat něco pro své zdraví, běh nebo jogging jsou ideální volbou. A jaké že má běhání vlastně výhody? V tomto článku si ukážeme 10 důvodů, proč začít běhat, a to klidně už dnes.

1. Na věku ani velikosti u běhání nezáleží

Pokud máte strach, že nejste schopni žádného sportovního výkonu, protože máte pár kilo navíc, případně už nepatříte mezi nejmladší, zbavte se ho. Běhání je aktivita, která vám dokáže, že existuje sport pro každého. Například tlustou baletku, malinkého basketbalistu či slabého kulturistu si představit nedokáže asi nikdo. Jenomže při běhu nezáleží na tom, jestli je člověk malý, velký, tlustý, tenký, starý či mladý. Běhat může zkrátka každý, kdo má chuť.

Na rozdíl od většiny jiných sportů si totiž běh můžete naplánovat úplně libovolně a dle svých schopností. Pokud nejste trénovaní, můžete začít s joggingem. Jedná se o rekreační variantu běhu, při které se střídá pomalý běh s chůzí a nepočítá se s vysokými rychlostmi či dlouhými trasami. Pro zdraví je ale jogging stejně prospěšný jako klasický běh.

2. Běhání jako spouštěč dobré nálady

Cítíte se smutně, mdle a bez nálady? Běžte si zaběhat! Každý, kdo měl s běháním něco do činění vám potvrdí, že pokud běháte správně a nepřeženete rychlost ani délku trasy, po skončení tréninku se budete cítit uvolněně, šťastně a zrelaxovaně. Tento jev mají na svědomí takzvané hormony štěstí, které se při běhání vyplavují.

Kromě hormonů štěstí vám jisto jistě zvedne náladu i samotný pocit, že jste udělali něco dobrého pro své tělo. Jedná se o aktivní způsob relaxace, který vám vyčistí hlavu. A nejlepší na tom je, že pro tyto účinky nemusíte rozhodně uběhnout maraton. Hormony štěstí se totiž budou vyplavovat i při lehkém joggingu, který zvládne každý.

Není tedy žádným překvapením, že s během lidé často začínají v době, kdy mají psychické problémy nebo trable v životě. Důvod je jasný – běh skutečně pomáhá zlepšit psychickou kondici a náladu. To je prověřený a neoddiskutovatelný fakt.

3. Běh i jogging má pozitivní vliv na tělesné zdraví

Pravidelné běhání, ale i lehký jogging, člověka udržují v kondici, což je nesporně dobrý důvod pro jeho zařazení do svého programu. Je dokonce i prokázáno, že běh má kladný vliv na lidskou imunitu. Pokud si pravidelně a s rozumem budete dopřávat tuto fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu, budete silnější a odolnější vůči různým nemocem.

4. Chcete zhubnout? Běh vám pomůže

Další nespornou výhodou z oblasti tělesného zdraví je, že běh pomáhá lidem zhubnout. Jedná se totiž o aerobní aktivitu, která je schopna výrazně pomoci s úbytkem váhy. Když tedy budete běhat v aerobním pásmu své tepové frekvence, což je okolo 120-140 tepů za minutu, nastartujete svůj spalovací mechanismus a kila půjdou pomalu a postupně dolů. Zde je ale třeba poznamenat, že pro trvalé výsledky je nutné k běhu přidat také správné stravování.

Ideální váha má pak vliv na řadu tělesných funkcí a pochodů. Každý by se tedy měl snažit jí dosáhnout, aby tak předešel spoustě nepříjemných zdravotních komplikací, jako je například infarkt a spousta dalších.

5. Pohybu na čerstvém vzduchu se nic nevyrovná

Výhodou běhání či joggingu je i to, že se provozuje zpravidla venku, tedy na čerstvém vzduchu. A pročistit si plíce je v dnešní době plné znečištěného vzduchu, který denně dýcháme, skutečně potřeba. Taky nepochybně získáte zdravější barvu.

6. Běhání je finančně nenákladný sport

Pokud se nehodláte běhání věnovat na vrcholové úrovni, nemusíte se bát ani zbytečných finančních výdajů. K tomu, abyste si dobře a účinně zaběhali, vám totiž stačí obyčejné pohodlné legíny či šortky, tričko a tenisky.

Při výběru obuvi ale buďte opatrní a nechte si ve sportovním obchodě poradit, jaké boty se pro vás hodí nejvíce. Zaměstnanci specializovaných obchodů bývají velice dobře obeznámeni s pravidly pro výběr správné obuvi na běhání. Nicméně i kvalitní běžecká obuv vás nemusí stát mnoho, a navíc vám dlouho vydrží.

Pokud se chcete cítit lépe, můžete investovat ještě do běžeckých ponožek. Na trhu existuje řada různých variant, například ponožky odvádějící vlhkost, zamezující zápachu či zabraňující puchýřům a otokům. Každopádně ani tato položka vás nezruinuje.

Pokud chcete být opravdu dobře vybavení, můžete si pořídit sport-tester, který vám bude při běhu hlídat správnou tepovou frekvenci i další údaje. I toto ale nemusí být v žádném případě tisícová položka.

7. Rychlý a viditelný pokrok vás v běhání požene kupředu

Rádi byste se věnovali sportu, jehož výsledky se dostaví brzy? Pak je opět běhání optimálním řešením. Vlastní pokrok při běhání můžete totiž jednoduše změřit a těšit se z jednoznačných výsledků. Při prvním vyběhnutí budete unavení možná už po třech kilometrech, za měsíc ale bez problémů zvládnete kilometrů šest, za půl roku třeba patnáct. A to už je pokrok, který opravdu vypovídá o zlepšení vaší kondice mnoho.

Pokud tedy rádi posouváte své hranice, začněte lehkým joggingem a pozorujte, jak se neustále zlepšujete. Každopádně nepřeceňovat své síly a začít pomalu je velice důležité. Pokud se budete ze sebe snažit dostat víc, než na co je vaše tělo připraveno, můžete si ublížit. Nechte tedy svému zlepšování volný a přirozený průběh.

8. Začátečník či profi běžec? Závodit v běhu může každý

Zatímco na míčové sporty, tanec, gymnastiku či atletiku musí mít člověk jistý talent, začít trénovat brzy a věnovat jim spoustu času, aby v nich mohl soutěžit a těšit se z úspěchů, běh nabízí spoustu příležitostí k závodění i pro úplné amatéry.

Vzhledem k tomu, že se jedná o přirozený pohyb, který si osvojí opravdu každý, chce to jen trpělivost, píli a alespoň trochu pravidelné tréninky. Pak se můžete vydat na nějaký běžecký závod a vyhrát třeba i medaili. Existuje jak řada velmi snadných tras, se kterými si poradí i začátečník, tak i spousta náročných závodů pro zkušené běžce. Stačí si jen vybrat.

S běháním tedy můžete uplatnit soutěživého ducha a užívat si radost z vítězství, i když začnete třeba ve třiceti. A to se o většině jiných sportů říct nedá.

9. Běhání je sexy

Běháním nejen že formujete vaše tělo, takže budete pro partnery přitažlivější, ale i samotný proces běhu je velice atraktivní na pohled. Jít si zaběhat do parku vám tedy může přinést při troše nadsázky stejné ovoce, jako jít na lov na diskotéku. Stačí jen být ve správný čas na správném místě. Pokud jste tedy doposud nenašli důvod, proč začít běhat, tento by vás přesvědčit mohl.

10. Běh i jogging spojuje

Jelikož jsou dnes jogging i běh velice populární sporty, existuje veliká pravděpodobnost, že se ve vašem okolí najde někdo, kdo jim taky propadl. Můžete si tedy poměrně snadno najít společníka pro běh, který vám tuto činnost ještě více zpříjemní. Co může být lepší, než dělat na čerstvém vzduchu něco pro své zdraví a ještě si u toho povykládat s kamarádem? A vzhledem k tomu, že po tréninku je jistě žízeň, můžete si zajít společně na dobře vychlazenou dvanáctku, která bude po sportovním výkonu chutnat ještě lépe.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Pojeďte s námi na ferraty! Poradíme vám místa, ze kterých se vám bude tajit dech

Obtížnost A: Velmi lehký terén, řetězy slouží jen k pocitu bezpečí. Jejich použití často není vůbec nutné.  Obtížnost B: Obtížněj...

Extrémní sjezd na kole downhill: Zábava pro diváky i jezdce

Rychlost, odvaha, technická preciznost, fyzická zdatnost. To jsou základní předpoklady úspěšného závodníka MTB. Během závodů sjíždí závodníci trasu z…

Skydiving: Létání bez křídel získává fanoušky po celém světě

Mnoho lidí nedělá rozdíly mezi skydivingem a obyčejným seskokem s padákem. Představují si letadlo vysoko nad zemí, ze kterého seskočí. Chvilku si…

Rafting jako rekreační aktivita i extrémní adrenalinový sport

Jízda na nafukovacích člunech je vzhledem k použitému materiálu poměrně novodobou sportovní aktivitou. Poprvé se ve větší míře začaly gumové…

Běhání ve vodě neboli aqua jogging je perfektní sport na léto

Na našem evropském kontinentu se běhání ve vodě poprvé objevilo zhruba před třiceti lety. Průkopníkem v tomto sportu byl americký trenér atletů Glenn…

Indiánský běh je skvělý pro začínající sportovce

Jak samotný název napovídá, indiánský běh opravdu vzniknul nejprve mezi indiány. Tento název je tedy pouze odvozen od způsobu přepravování těchto…

Máte rádi běh? Pozor ale na běhání v zimě a chladu, má svá rizika

V běhu je důležitá přirozenost, držte hlavu zpříma nebo jen mírně pokrčenou a tělo mějte narovnané. Ramena držte uvolněně a pažemi pohybujte podél…

Běhám, běháš, běháme aneb jak na běh pro začátečníky?

Běh patří mezi nejméně náročné sporty, alespoň co se vybavení týče. Bez čeho se rozhodně neobejdete a jak co nejefektivněji začít? Kvalitní boty…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Aikido: Mírumilovný sport nebo bojové umění?

Název aikido není náhodným označením pro nějaký sport či bojovou techniku. Je nositelem poselství: Ai – harmonie, Ki – energie, Do – cesta. Volně…

Cvičení čchi kung rozproudí energii a zbaví stresu

Klidně oboje. Částečně je cvičení čchi kung o pomalém cvičení, soustředění a tělesném vnímání všech svalů a kloubů, ale také o soustředění mysli a…

Nindžucu - japonské bojové umění, které je opředeno tajemstvím a záhadami

O tomto umění se říká, že je nejrozsáhlejším bojovým systémem i nejpropracovanějším systémem všech dob, jelikož obsahuje osmnáct schopností, které ve…

Strollering je cvičení pro každou aktivní maminku. Dáte mu šanci?

Strollering je cvičení určené pro všechny ženy a muže na mateřské a rodičovské dovolené, kteří chtějí být na aktivní a sportovat i během péče o…

Sport v těhotenství nevadí, vyberte si ten nejvhodnější pro vás

Nejdůležitější je poslouchat své tělo a nenutit se zbytečně do žádných aktivit. Sport v těhotenství je nutné přizpůsobit nejen vaší kondici, ale i…

Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko

Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete…

Jóga pro děti baví malé i velké! Poradíme, jak lekce vypadají i co vzít s sebou

Pro mnoho rodičů, kteří praktikují jógu již před narozením dítěte, je pokračování s jógou po příchodu nového člena rodiny naprosto...

Cvičení v karanténě: Tipy na snadné cvičení doma

Cvičení doma? V karanténě je pravděpodobně největším problémem právě psychický aspekt a motivace. Ale i cvičení v karanténě je možné. Zatímco někteří…

Jóga si hravě poradí s bolestmi kloubů. Vyzkoušejte ji!

Pokud už jednou trpíme na onemocnění kloubů, je třeba vybírat takový sport, který nám nebude naše klouby ještě více zatěžovat. Tvrdé posilování,…

Má smysl cvičit doma u online videí? Zjistěte, jaká je pravda o online cvičení

Online cvičení nám nabízí řadu možností. Kromě videí na fitness stránkách je najdeme třeba na Youtube anebo na Facebooku. Stále populárnější jsou i…

Cviky na bederní páteř, které vás zbaví bolesti

Základem cviků je hluboké dýchání. S nádechem rozšiřujte hrudník a bránici do všech stran (i dozadu) a pokračujte přes břicho až do pánevního dna.…

Lorem ipsum dolor dssfi23

aadwdnndas

Nejlepší rostlinné máslo? Připravte si jej z oříšků a semínek

Rostlinné máslo – přísady: 3 hrnky slunečnice ½ lžičky mořské soli 2 lžičky medu sirup z agáve Rostlinné máslo – příprava: Slunečnicová…

MMA jen pro drsné povahy? Zjistěte, v čem spočívají smíšená bojová umění

Už ve starověkém Řecku se statní zápasníci střetávali v bojích. Počátky nejstaršího bojového umění zvaného Pankration se datují až do roku 648 př. n.…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Jóga pro začátečníky není složitá, vyzkoušejte si ji

V západním světě zažívá v současnosti jóga svůj vrchol. Za posledních 70 let vzniklo obrovské množství druhů jógy – bikram jóga, ananda jóga,…

Surfset fitness zpevní tělo a připraví na skutečné vlny

Mladý a nadaný Američan Mike Hartwick je tím, kterému se v hlavě poprvé zrodila myšlenka surfování mimo oceán. Tento muž je zakladatelem velmi…

Podvodní hokej jako ideální letní zábava

Možná se vám bude zdát, že podvodní hokej je poměrně mladým sportem, ale opak je pravdou. Tato nezvyklá pohybová aktivita má velice dlouhou historii.…

Jiu jitsu – nejen sebeobrana

Ačkoli se může zdát, že se v případě jiu jitsu jedná čistě o fyzický „sport“, teprve spolu s ovládáním vlastní mysli a emocí může bojovník dosáhnout…

Pěší turistika zocelí fyzičku

Pokud obujete slušné boty, nasadíte batoh na záda a skutečně vyrazíte na svou první pěší túru, spatříte v ní jednoznačně neskutečnou krásu a…

Inline bruslení: Proč si pořídit kolečkové brusle?

Hubnutí Inline bruslení je výborný pomocník, pokud chceme zhubnout nadbytečná kila. Navíc zábavnou formou. Tempo, intenzita a doba inline bruslení…

Dogtrekking a canicross jsou oblíbené psí sporty, které vylepší dokonce i vaši fyzičku

Jedná se poměrně mladou disciplínu, která se k nám dostala až v roce 2000. Je to orientační závod, kdy absolvujete určitou trasu s...

Plavání pro začátečníky: Jak plavat správně, aby vás nebolela záda a zpevnili jste si tělo

Pokud byste rádi zhubli, ale například běh nedělá dobře vašim kloubům, neváhejte a skočte do vody. Uvidíte, že po pár týdnech sprá...

Cvičení s vlastní vahou zlepší kondici

Svůj původ má kalisthenika už ve starověku, kde byla spojována především s krásou a sílou. Cvičící stroje a činky se začaly rozvíjet až kolem roku…

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Cvičení nemusí být jen namáhavá dřina, u které sotva popadáme dech. Pilates je známá a právem oblíbená cvičící technika, při které jde o celkovou…

Core: Posílení středu těla, díky kterému se bolest zad už neobjeví

Nejenom záda a páteř drží trup pohromadě. Důležité jsou všechny svaly, které se v trupu nachází. Hrudník, pánevní dno a stejně tak i břicho. Když…

Cvičící stoly vám pomohou začít s pohybem

Fyzická aktivita je nedílnou součástí podpory našeho zdraví. Je zásadní pro správný pohyb střev, zlepšuje paměť (krátkodobou i dlouhodobou),…

Nezapomínejte na strečink. Přinášíme tipy na správné protažení po cvičení

zvyšuje pohyblivost zlepšuje pružnost svalů zvyšuje sportovní výkon rozvíjí pohybové schopnosti urychluje regeneraci svalů Jak správně dělat…

Jak dosáhnout regenerace svalů po sportu?

Regenerace svalů po sportu se nesmí podceňovat! Svaly se netvoří při výkonu, při běhu – ale až poté. Půjdeme si zacvičit, zaběhat – ale to…

Sauna po sportu – ideální způsob, jak zregenerovat svaly a posílit imunitu

Ať už podáváte jakékoliv sportovní výkony, regenerace je nutná. A je jedno, jestli jste uběhli pár kilometrů nebo půlmaraton, jestli jste si vyjeli…

Strečink – jak se správně protahovat

Slovo strečink pochází z anglického výrazu stretch – napínání, roztažení. Jedná se o sérii cviků na protažení jednotlivých partií. Tím dochází k…

Hudba jako hnací motor. Jak pomáhá při cvičení?

Pozitivní vliv na sportovní výkon Výzkumy dokazují, že při sportování bez hudby vydržíme méně minut než s hudbou. Hudba zvyšuje schopnost se…

Znáte redcord? Systém lan a popruhů pro cvičení i jako účinná fyzioterapie

Redcord je metoda, která využívá speciálních popruhů k zavěšení částí vašeho těla. Laicky to lze popsat, jako byste leželi ve vzduchu. Popruhy…

Sport, který posílí páteř a urychlí metabolismus

Obruč jako zábavná pomůcka byla patentována v Americe v roce 1958 a od té doby se pravidelně vrací do našich životů. A není divu, vždyť tento…

Vybavení na posilování doma i v posilovně

Oblast fitness a posilování zažívá již řadu let nárůst zájmu i v amatérské oblasti. Proto se výrobci fitness zařízení a pomůcek snaží produkty…

Nejčastější chyby při hubnutí, které dělají Češi

1. Cvičte pro dobrý pocit, nikoliv pro vytouženou váhu Jak zhubnout? Nestačí jen zdravý a vyvážený jídelníček, ale také dostatek pohybu. To vám…

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Skvělý spalovač tuků, pomocník a nástroj k nastartování našeho metabolismu je pohyb. Důležitá je jeho pravidelnost, stačí zařadit i každodenní chůzi…

Africká kopřiva: Doplněk sportovní stravy i pomocník v hubnutí

A aby bylo jasno, bavíme se tu o dvou kopřivách, které seženete pod těmito latinskými názvy, oba po rozemnutí nádherně kafrově voní: Lectranthus…

Krabičková dieta z obchodu - drahý špás, nebo účinná pomoc, jak zhubnout?

Dnešní svět je zrychlený, věčně nestíháme a na konci dne zjistíme, že jsme se ani pořádně nenajedli. Pokud je i tohle váš problém, krabičková dieta…