Taekwondo je bojové umění pro každého
Pod taekwondem si asi většina z nás představí obrovskou dřevěnou stěnu, kterou zápasník jediným úderem dovede přepůlit. Nebo ho máme možná spojené s vysokými kopy nohou a přesnými údery rukou. I o tom taekwondo je. Málokdo však ví, že je tohle bojové umění zaměřené také na dodržování morálky a disciplinované myšlení.
Taekwondo se začalo vyvíjet ve 20. století v Koreji a volně přeloženo znamená "umění boje nohou a rukou". Slovo „Tae“ znamená kop nebo skok nohou, slůvko „Kwon“ údery rukou nebo pěstí a výraz „Do“ pak cestu a metodu výuky. Kromě nohou nebo rukou se k boji mohou využít také další části těla jako je hlava, lokty, klouby nebo kolena. V této bojové technice prakticky neexistuje část těla, kterou by zápasník nemohl využít. Základem výuky taekwonda by měly být základní pohyby, technické sestavy, souboj, trénink a v neposlední řadě také sebeobrana.
Pro tento bojový styl je nejdůležitější jeho provázanost s morálkou a duchovnem každého člověka. Jeden z filosofických cílů je přemožení vlastního ega. Dále kombinuje tělesné a dušení aktivity, působí pozitivně na orgány, stimuluje mozek a posiluje vůli. Mezi hlavní zásady bojovníků patří zdvořilost, vytrvalost, čestnost, nezdolný duch a sebeovládání.
Každý student také skládá morální slib, což odráží provázanost fyzického a duchovního (etického) světa v taekwondu:
- Budu dodržovat zásady taekwonda.
- Budu respektovat instruktora a sonbe.
- Nikdy taekwondo nezneužiji.
- Budu zastáncem svobody a spravedlnosti.
- Budu vytvářet mírovější svět.
Taekwondo na olympijských hrách
Toto bojové umění bylo mezi olympijské sporty poprvé zařazeno v roce 1994 a na samotných olympijských hrách se poprvé představilo o čtyři roky později v jihokorejském Soulu. I s novými pravidly, jakými byly například chrániče holení, předloktí nebo hlavy, ale olympijskému výboru připadalo toto bojové umění příliš nebezpečné. Nakonec se ale ukázalo, že tento sport je sice tvrdý, ale díky chráničům také bezpečný, a proto ho olympijský výbor mezi nové disciplíny nakonec přeci jen zařadil.
Pravidla taekwonda na olympijských hrách jsou poměrně jednoduchá. Dva závodníci bojují na cvičišti o ploše 10x10 metrů. Jejich úkolem je co nejvíckrát zasáhnout svého protivníka od pasu nahoru. Dvojice bojuje tři kola po třech minutách vždy s minutovou pauzou. Vítěz duelu pokračuje do dalšího zápasu, posledním zápasem je finále. Povinnou výbavou je chránič trupu, holení, předloktí, helma a suspenzor. Zápasy bodují vždy tři rozhodčí, a to elektronickou formou.
Taekwondo v České republice
Taekwondo patří zcela nepochybně ke složitějším bojovým uměním. Bojovník se totiž musí naučit komplexním chvatům a kopům, které pak používá v praxi. V České republice se vyučuje od roku 1987, kdy ho zastřešil Český Svaz Taekwondo ITF. Ten monitoruje databázi klubů po celé republice, školí trenéry, poskytuje licence, zaměstnává disciplinární komisi a má přehled o udělených Danech (= mistrovských stupních). Druhým ale odlišným českým svazem je Český svaz Taekwondo WTF, který vznikl v roce 1992 a o tři roky později byl přijatý do Českého olympijského výboru. Ač se názvy obou svazů liší jen o jedno písmenko a v obou případech se jedná o taekwondo, jsou jejich vyučované bojové styly velmi odlišné.
V čele Taekwonda ITF stojí velmistr Hwang Ho-yong
Český Svaz Taekwondo ITF (= International Taekwon-do federation) sdružuje 35 registrovaných bojových škol. Dohled nad výukou má už téměř třicet let korejský velmistr Hwang Ho-yong s 9. mistrovským černým stupněm (= nejvyšším možným). Díky němu se žákům bojové školy daří po léta získávat tituly na mistrovstvích po celém světě. Na mistrovství světa ve sportovním boji v Austrálii před několika lety zazářili Jan Mraček, Michal Košátko a Jaromír Michl. Příští Mistrovství Evropy v taekwondu ITF se uskuteční v dubnu roku 2017 v anglickém Liverpoolu.
Taekwondo WTF v České republice
Hnacím motorem pro založení Českého svazu Taekwondo WTF (= World Taekwondo Federation), bylo setkání s Park Soo-Namem, držitelem 8. Danu a bývalým trenérem německé reprezentace. Svaz vznikl dva roky po setkání v roce 1992, dnes sdružuje 31 oddílů z celé České republiky a v evidenci má víc než tři tisíce cvičenců. Jeho prezidentem je Bohuslav Hybrant, který je od roku 2005 navíc garantem a hlavním metodikem pro Sportovní centrum mládeže v Praze.
Kam na Taekwondo v České republice
Po celé republice najdeme přes 60 registrovaných bojových škol. Vybrat si proto můžeme jak z vyučovaného stylu (WTF nebo ITF), tak z nabízených služeb, podle trenérů, časové náročnosti nebo jiných preferencí. Zajímavé jsou například tyto registrované kluby:
Sportovní klub Cobra Dojang Prague
Klub vede zmíněný Bohuslav Hybrant a nejdeme ho v Praze. Zastřešuje další dva pražské kluby, a to Dojang Písenická a Dojang Jesenice. Klub se může pochlubit obdrženým titulem vicemistra v Taekwondu extraligy nebo třetím místem na extralize mládeže v roce 2014. Do klubu se mohou přihlásit děti od pěti let.
Taekwon-Do Club Brno ITF
Druhá největší taekwondová škola, která funguje už od roku 1990. Najdeme ji v Brně a za dobu pětadvaceti let vyprodukovala nejen 20 černých pásů, ale také několik úspěchů jak na mistrovství Evropy, tak na mistrovství světa.
Taekwon-do WTF Hansoo
Od roku 2000 klub provozoval svou činnost ve dvou městech, a to v Kostelci nad Labem a v Mělníku. Od roku 1995 klubem prošlo více než 1000 cvičenců, ze kterých vzešlo 40 držitelů černých pásů, 30 národních rozhodčích, 10 trenérů a 5 nadnárodních rozhodčích. Hlavním trenérem oddílu je Petr Limprecht, který je držitelem 5. Danu, mezinárodním zkušebním komisařem, vedoucím národní reprezentace Poomsae a držitelem mezinárodní mistrovské licence Kukkiwon.
Taekwondo WTF Hradec Králové
Hradecký klub trénuje děti už od čtyř let a tým dělí na čtyři oddíly. Na tým malých dětí, mladší přípravku, starší přípravku a oddíl dospělých. Zajímavostí je, že každý rok nabírá nové členy ve věku od šesti do dvanácti let do dětského Oddílu olympijských nadějí.
Taekwondo je tedy bojové umění pro každého. Po týdenním tréninku asi nezačneme hned lámat třímetrovou cihlovou zeď holou rukou, ale boj nám pomůže koncentrovat se na naši mysl, propojit fyzický projev s duchovním cítěním a hlavně zlepšit naši fyzickou kondici.
Diskuse k článku
RE : Taekwondo je bojové umění pro každého