Rehabilitace může mít řadu podob. Mezi jednu z těch nejúčinnějších patří metoda SM systém. Posiluje, regeneruje a zároveň protahuje svalstvo od ramen až po prsty na nohou. Je velmi komplexní, takže pouhými pár cviky si zlepšujeme kondici celého těla. Zjistěte, jak SM systém funguje a jak se tato rehabilitace cvičí.
Metodu vyvinul MUDr. Richard Smíšek. Jde o specialistu, který svaly a páteří zabývá více než 40 let. SM systém medota je velmi účinná a funguje spolehlivě, proto se stala tolik oblíbenou - nejen mezi pacienty. Základní cviky se můžete hravě naučit sami doma.
Účinná rehabilitační metoda, které se říká SM systém, pomáhá s bolestmi páteře. Jak v bederní, tak krční a hrudní oblasti. Pomáhá i s akutní vyhřeznutou ploténkou anebo skoliózou páteře. Zkratka znamená Stabilizační a mobilizační systém. Rehabilitace se používá už skoro 40 let a má tak skvělé výsledky, že je v Německu dokonce hrazená pojišťovnou.
SM systém aktivuje spirální svalové řetězce. Tato rehabilitace tak protahuje páteř směrem nahoru. Ploténky mají díky tomu více místa a předchází se zdravotním problémům a bolesti.
Svaly v našem těle jsou na sebe navázané a ve spirálách pokračují dále tělem. Ve třech kmenech se táhnou od ramen až po palce u nohou.
Buďto můžeme cvičit všechny cviky anebo kombinaci některých cviků. Ty pak budou cílit přímo na naše problémy.
Tato rehabilitace se může cvičit už od věku 5 let. Hodí se i pro vrcholové sportovce, ale také pro těhotné ženy.
SM systém můžeme používat i preventivně, aby naše záda zůstala ve zdravém stavu. Zejména, pokud máme sedavé zaměstnání nebo nedostatek pohybu. Obratle a ploténky se nám stahují k sobě, protože spirální svalové řetězce ochabují.
Ale prevence je dobrá i pro velké klouby. V ramenech, kyčlích, kolenou i dalších kloubů nohou.
Rehabilitace SM systém je známá i jako spirální stabilizace páteře.
Naučte se cvičit SM systém
SM systém není nic komplikovaného. Nezabere nám hodně času a výsledky budou stát za to. Účinky této rehabilitace jsou posílení svalů, protáhnutí těla a celková regenerace.SM systém může být doplňkem i jiných metod cvičení.
Na SM systém budeme potřebovat elastické lano. Ve středu je upevněné v zemi a oba konce se zachytávají kolem dlaní.
Celková rehabilitace se skládá z dvanácti cviků po dobu deseti minut.
SM systém můžeme cvičit kdekoli. V pohodlí domova, ale klidně i v přírodě.
Pokud cvičíme SM systém poprvé, raději si nechejme poradit od zkušeného lektora. Budeme mít jistotu, že cviky provádíme opravdu správně a stav našeho těla si nechtě nezhoršujeme.
Důležitý je při cvičení správný postoj. Stojíme rovně, lopatky máme u sebe, ramena směřují dozadu a jsou tlačená dolů. Zkusme si představit, jako by nás někdo táhnul za vlasy nahoru. Kolena jsou narovnaná, pánev je podsazená a břicho zpevněné. Nohy máme rozkročené na šířku ramen. Váha těla je na šlapkách rovnoměrně rozložená.
Jaké cviky má rehabilitace SM systém?
SM systém je velmi účinný, a k tomu i jednoduchý. Buďto cvičíme všech dvanáct cviků anebo kombinaci jen několika z nich. Záleží, jaké zdravotní problémy máme. S jakými cviky tato rehabilitace může pracovat?
S rovným postojem se postavíme čelem k lanu. Lokty máme u těla v pravém úhlu, ruce směřují dopředu a dlaně jsou rozevřené. Na nádech plynule záda ohýbáme do kulata, ruce natahujeme dopředu a sklápíme hlavu k hrudníku. Ale nepředkláníme se. Poté se opět plynule rovnáme, ruce přitahujeme zpět a končíme narovnaní s lokty u těla. Při cviku se soustředíme na zádové svaly.
Postavíme se zády k lanu. Stojíme rovně, lokty máme u těla, dlaně nahoru, ale ruce směřují ven od těla, jako bychom chtěli někoho obejmout. Na nádech ohýbáme záda do kulata, hlavu předkláníme k hrudi. Paže rovnáme a natahujeme dopředu, abychom rozevřeli lopatky a svaly zad. Na výdech se vracíme do původní pozice a soustředíme se na zatnutí břišního svalstva.
Postavíme se vzpřímeně zády k lanu. Ruce s lanem zvedněme vzpřímené nad hlavu a paže mírně roztáhneme. Mějme zpevněné celé tělo. Na výdech ruce společně s vrchní částí trupu ohýbejme dopředu. Zároveň hlavu přitahujme k hrudi. Po celou dobu zatahujme břicho. Napřímené ruce pohybem pokračují až k nohám. Ale stále jsou mírně roztáhlé. Paže dotočíme až do počátečního postoje.
Diskuse k článku
RE : Účinná rehabilitace proti bolesti zad? Naučte se SM systém!