Moderní pětiboj prověřuje fyzickou i psychickou zdatnost závodníků
Moderní pětiboj – všestranný sport, který prověří fyzickou zdatnost i dovednosti v mnoha odvětvích. Oficiálně je moderní pětiboj olympijskou disciplínou již od roku 1912 (pro ženy až od roku 2000), avšak nejde o nic zastaralého – svou oblibu si moderní pětiboj stále drží a neustále si získává nové sportovní nadšence.
A v čem je moderní pětiboj vlastně moderní?
Jde o odlišení klasického pětiboje, tedy sportovní disciplíny, ve které se soutěžilo již na olympijských hrách v antickém Řecku.
Tradiční pětiboj se skládá z běhu, zápasu, hodu oštěpem, hodu diskem a skoku do dálky, zatímco moderní pětiboj zahrnuje plavání, běh, jezdectví, střelbu a šerm, což jsou dovednosti, které patřily v minulosti k nárokům na to, co by měli zvládat vojáci. Ještě před druhou světovou válkou byl moderní pětiboj sportem, kterému se mohli věnovat pouze vojáci z povolání či vojenští důstojníci, přičemž jednotlivé sporty prověřovaly jejich zdatnost.
Moderní pětiboj má speciální systém zaznamenávání výsledků. Poté, co závodníci absolvují jednotlivé sporty, tedy plavání, šerm i parkur, jsou sečteny dosažené body, na základě kterých jsou závodníkům přiděleny časové rozestupy. S těmi poté vybíhají na závěrečnou disciplínu v podobě běhu kombinovaného se střelbou – po vzoru biatlonu. Závěrečná trať je dlouhá 3200m a zahrnuje čtyři terče pro střelbu, na něž se střílí z desetimetrové vzdálenosti. Závodník může pokračovat dál až poté, co trefí pět úspěšných zásahů, což musí stihnout do 50 sekund.
Tento způsob je však nový, až do roku 2009 byl závěrečnou disciplínou pouze samostatný běh. K této změně dospěl moderní pětiboj zejména proto, aby byl sport atraktivnější pro diváky, kteří mohou lépe sledovat konečné pořadí závodu.
Moderní pětiboj není sportem pro každého
Ačkoliv je moderní pětiboj krásný a atraktivní sport, je jen málo sportovců, kteří by dokázali zvládat všechny disciplíny alespoň na obstojné úrovni, v ideálním případě všechny perfektně. Moderní pětiboj totiž není sportem, při kterém by byly dobrá fyzická kondice, síla a vytrvalost zárukou dobrého výsledku, tak jako tomu i jiných druhů pohybu bývá.
Sporovec může vynikat v běhu i plavání, ale pokud se nedokáže rychle zklidnit a soustředit se při šermu, nebo se naopak neumí přizpůsobit koni, kterého si vylosuje, daleko to v pětiboji nedotáhne.
Moderní pětiboj zkrátka klade nároky jak na fyzickou, tak psychickou zdatnost, a ne nadarmo se říká, že jde o jeden z nejvšestrannějších sportů. Dalo by se říci, že pětibojaři díky svým všetranným schopnostem naplňují antické ideály, avšak v moderní formě.
Moderní pětiboj může dělat jen všestranný sportovec
Plavání a běh jsou disciplíny náročné fyzicky a vyžadují rychlost, vytrvalost a především dobrý trénink. Naopak střelba vyžaduje vysokou koncetraci a klidnou mysl, což z ní dělá psychicky nejnáročnější disciplínu celého závodu. Šerm je disciplína, ve které závisí jak na dobré koordinaci a rychlých reakcích, tak i na štěstí – vždy záleží na tom, jak zdatní jsou protivníci.
Před jízdou na koni si závodníci koně losují, musí se tak rychle přizpůsobit povaze neznámého zvířete, kde závodníci bez větších zkušeností s různými typy koní často ztroskotají.
Moderní pětiboj – jednotlivé sporty
Plavání
Plavání v moderním pětiboji znamená vzdálenost 200m, kterou mohou závodníci zdolat libovolným způsobem, jednotlivý plavecký styl není daný.
Moderní pětiboj umožňuje i závod štafet, v tomto případě se plave 3x100m.
Body, podle kterých je závodníkům přiřazován časový odstup pro závěrečnou disciplínu se odvíjí podle času, za který uplavou danou vzdálenost. Tisíc bodů odpovídá času 2:30 min pro muže a pro ženy je to 2:40 min. Každých 0,33s má hodnotu 4 bodů, což se rovná časovému handicapu 1 s pro závěrečný běh.
Šerm
Šerm je jediná kontaktní disciplína, kterou moderní pětiboj obsahuje. Šermuje se kordem a časový limit, během kterého musí být jeden ze závodníku zasažen, je minuta. Pokud v tomto časovém úseku nezvítězí nikdo, jsou oba soupeři automaticky považováni za poražené.
Šerm probíhá ve stylu „každý s každým“, závodníci se tedy všichni navzájem setkají. Pětibojařské body se určují podle počtu vítězství – pro zisk 1000 bodů je potřeba zvítězit v 70 % duelů.
Ve štafetě se závodníci setkávají s náhodně nasazenými sportovci z ostatních týmů, a to vždy na tři zásahy.
Jízda na koni
Moderní pětiboj zahrnuje jízdu na koni v podobě parkurového skákání, kdy se skáče přes dvanáct překážek. Koně si závodníci losují, takže se musí rychle přizpůsobit spolupráci s neznámým zvířetem, které nezná je, a závodníci naopak neznají povahu zvířete. Před samotnou soutěží má závodník 20 minut na seznámení s koněm, se kterým si může vyzkoušet pět skoků.
Za každý správný skok získá závodník 80 bodů. V závodu štafet si každý člen vylosuje svého koně, se kterým absolvuje 9 skoků.
Jízda na koni je divácky nejoblíběnější disciplína, kterou moderní pětiboj nabízí. Pro závodníky však často bývá největší problém právě zde.
Běh a střelba
Závěrečná disciplína, která rozhoduje o tom, kdo moderní pětiboj vyhraje – závodníci vybíhají v pořadí, které určuje počet získaných bodů, na základě kterých je vypočítán časový deficit. Závodníci musí co nejrychleji zdolat trať dlouhou 3200m, na které jsou rozmístěny střelecké terče.
Diskuse k článku
RE : Moderní pětiboj prověřuje fyzickou i psychickou zdatnost závodníků