Paragliding – tiché létání nad krásami přírody
Pokud rádi létáte, jste tělem i duší romantici, a ještě k tomu vás přitahují adrenalinové sporty, do paraglidingu se zamilujete. Paragliding je moderní letecký sport, u kterého se plachtí ve vzduchu pomocí speciálních paraglidových křídel. Zpravidla jde o létání bez použití motoru, využívá se jen síly větru a ohřevu teplého vzduchu, který stoupá vzhůru. Existují však i křídla s motorem, která letce vynesou do vzduchu bez nutnosti rozběhu z kopce. Jaký je princip plachtění na padákovém kluzáku, jaké vybavení každý paraglidista potřebuje a jak se paraglidingu začít věnovat?
Rozdíl mezi paraglidingem a parašutismem
Rozdíl mezi paraglidingem a parašutismem je zřejmý na první pohled. Zatímco paraglidisté jsou současně piloti svých kluzáků (musí se do vzduchu vznést, řídit jej a následně přistát), parašutisté se zaměřují jen na samotné seskoky z různých výšek. Parašutisté vyskakují zpravidla z letadel.
Konstrukce padáků pro seskoky z letadla a pro paragliding je zcela odlišná, křídla pro paragliding jsou upravena tak, aby je bylo možné snadno ovládat a zatáčet, naopak by nesnesly vysoký tlak při skoku z velké výšky. Ačkoliv se paraglidingové křídlo obecně označuje jako padák, ve skutečnosti nemá s padákem kromě použití látky nic moc společného.
Potřebné vybavení na paragliding
Pro vykonávání tohoto adrenalinového spotu je třeba kromě spousty znalostí a zkušeností disponovat také kvalitním patřičným vybavením. Ačkoliv paragliding nepatří mezi nejlevnější adrenalinové sporty, pořád je pro mnohé finančně dostupným. I díky tomu si i na našem území získal právě paragliding celou řadu svých příznivců a těší se stále stoupající oblibě. Jaké vybavení je tedy k paraglidingu potřeba?
Padákový kluzák
Nejdůležitější a nejviditelnější pomůckou je samozřejmě padákový kluzák, který paraglidisty udrží ve vzduchu.
Přilba
Bezpečnost je na prvním místě, proto i profesionální a zkušení paraglidisté vždy používají ochrannou přilbu.
Postroj
Letec je u paraglidingu oblečen do speciálního postroje. Ve skutečnosti jde o jakousi sedačku, ve které může pohodlně sedět a svůj kluzák řídit. Kvalitní postroj umožňuje bezproblémové ovládání kluzáku a pohodlný posed, díky kterému je možné kluzák řídit i delší dobu. Postroj se skládá z chrániče, obšívky a popruhového jádra. Na trhu jsou k dispozici postroje v různém provedení v závislosti na stylu letu a požadavcích letce.
Záchranný padák
Při paraglidingu může dojít k poškození padákového kluzáku. Pro takové případy létá paraglidista vždy se záchranným padákem, pomocí kterého může v případě potřeby nouzově přistát. V současnosti se používá hned několik typů nouzových padáků, nejčastěji kulatý se středovou šňůrou nebo delta záložní padák, který je rovněž řiditelný.
Přístroje
Na trhu je k dispozici celá řada přístrojů, které paraglidistům usnadňují orientaci v prostoru. Nezbytnou součástí letce je výškoměr, který jej informuje o aktuální výšce. Výškoměr je povinný od 300 metrů nad zemí. Pro informování o rychlosti, změnách výšky a směru se používají variometry různé konstrukce.
Padákový kluzák
Vzhledem k tomu, že je právě padákový kluzák nejpodstatnější součástí vybavení každého paraglidisty, zaměříme se na něj trochu podrobněji. Na rozdíl od rogala nemá paraglidingové křídlo pevnou konstrukci, je složeno z neprodyšné tkaniny, tzv. vrchlíku, která se prouděním vzduchu nafoukne do tvaru křídla.
Kluzák je tvořen několika potahy a je chemicky upraven tak, aby dosahoval co nejnižší propustnosti vzduchu. Další podstatnou částí paraglidingového křídla jsou šňůry, vázané v řadách za sebou. Šňůry jsou pomocí ocelového kroužku spojeny a přivázány k postroji. Skrz kladky vedou k pilotovi řídící šňůry, které jsou jediné volné, pomocí nich lze kluzák řídit a zatáčet s ním ve vzduchu.
Startování – dva základní druhy
Paragliding patří mezi technicky náročnější adrenalinové sporty. Obtížnější bývá především startování. Obecně se u paraglidingu používají dvě metody startu. Vzhledem k tomu, že u tradičního přístupu se nepoužívá motor, start se provádí rozběhem ze svahu. První typem startu je tzv. čelní start, který se využívá v případě, kdy nefouká dostatečný protivítr k bezpečnému vynesení do vzduchu. Křížový start se se pak provádí čelem ke křídlu a zády k větru, vyžaduje však silnější foukání větru.
Svahování a termické létání
Po té, co se paraglidisté-začátečníci naučí základní techniky létání a se slety z kopce se již nespokojí, postupně se učí dvě různé techniky létání, které je udrží ve vzduchu delší dobu – svahování a termické létání. Jednodušší metodou je svahování, které spočívá v nadnášení větrem, který na opadové straně kopce fouká směrem vzhůru a následně letce nadnáší. Tato metoda je aplikovatelná jen při silnějším foukání větru.
Technicky náročnější metodou, kterou paraglidisté pilují k dokonalosti prakticky celý život, je termické létání. U něj se využívá stoupavých proudů, které v atmosféře vznikají díky ohřívání země slunečními paprsky. Vzniká tak stoupavý proud, který letce nadnáší a udrží ho ve vzduchu delší dobu.
Školy paraglidingu
Možná si zahráváte s myšlenkou, že by mohl být paragliding ideálním sportem právě pro vás. Jak se mu začít věnovat? Stejně jako i pro jiné způsoby létání i pro paragliding potřebujete speciální leteckou licenci, která vás k řízení kluzáku opravňuje. Leteckou licenci lze získat v jedné z mnoha škol paraglidingu, které se nachází po celé České republice.
V rámci školy paraglidingu se dozvíte veškeré informace o potřebném vybavení, stejně tak nasbíráte důležité teoretické i praktické informace a především budete létat pod vedením zkušených instruktorů. Nikdy nezkoušejte bez licence létat sami, a to ani v přítomnosti zkušeného letce. V případě zájmu o absolvování kurzu paraglidingu budete muset předložit potvrzení od lékaře. Vybavení k létání nekupujte před absolvováním leteckého kurzu a získání licence, mohli byste při výběru udělat velký krok vedle.
Paragliding je krásný letecký sport, díky kterému můžeme nahlížet na krásy přírody kolem nás z ptačí perspektivy. Zaujalo vás naše povídání o paraglidingu? Navštivte nebližší leteckou školu, ptejte se a třeba se i vy budete za pár měsíců volně vznášet ve větru.
Diskuse k článku
RE : Paragliding – tiché létání nad krásami přírody