Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko
Možná cvičíte jógu už mnoho let nebo jste zatím jen přemýšlela o tom, že ji vyzkoušíte. Nebo jste teď těhotná a v nabídce těhotenských cvičení na vás vyskočila gravidjóga. Že je jóga pro těhotné určená těhotným ženám, je z názvu jasné – může ji ale cvičit každá těhotná? Kdy začít, na co si dát pozor a v čem je těhotenská jóga odlišná od jiných cvičení?
Jóga pro těhotné – kdy začít?
Těhotenství je období, které s sebou nese radostné očekávání i určitá omezení. Na adrenalinové sporty budete muset na chvíli zapomenout, ale můžete objevit jiná cvičení, která jsou pro vás vhodnější. Jedním z nich je právě těhotenská jóga neboli gravidjóga.
Obecně platí, že pokud nemáte žádné potíže, můžete s jógou pro těhotné začít kdykoliv během těhotenství – tedy v 1. trimestru, 2. trimestru i 3. trimestru. Pokud se cítíte dobře a jste zvyklá praktikovat jógu pravidelně, můžete během 1. trimestru ještě pokračovat s některou z jemnějších forem klasické jógy – jen bude vhodnější se vyhnout některým cvikům v oblasti břicha, a ne každému budou vyhovovat všechny pozice, například ty hlavou dolů. Na kurzu informujte o svém těhotenství lektora, aby vás mohl u některých pozic upozornit, zda jsou pro vás vhodné či nikoliv.
- Pokud s jógou začínáte až v těhotenství, bude pro vás vhodnější rovnou těhotenská jóga. Výhodou je, že lektorky kromě získaného vzdělání a zkušeností jsou často již maminkami a mají tak i osobní zkušenost s cvičením gravidjógy.
- Někdy se můžete doslechnout, že s jógou není vhodné začínat v 1. trimestru. To je ale dáno tím, že mnoho maminek se v tomto období necítí fyzicky dobře – trápí je těhotenská nevolnost nebo nadměrná únava z toho, jak se tělo adaptuje na nový stav. Pokud vás nic takového netrápí, můžete s gravidjógou začít i v tomto období.
Pro koho je těhotenská jóga vhodná?
Pokud těhotenství probíhá bez problémů a nemáte žádné zdravotní potíže, je gravidjóga vhodná pro každou nastávající maminku. Pokud máte nějaká omezení nebo si nejste jistá, zda je těhotenská jóga ve vašem zdravotním stavu vhodná, vždy konzultujte účast na kurzu se svým gynekologem!
Na případné potíže jako jsou bolesti zad, kloubů nebo třeba nízký krevní tlak vždy upozorněte i lektorku, aby vám případně mohla nabídnout alternativní pozici nebo doporučila některou pozici vynechat. I během kurzu vnímejte své tělo a nedělejte nic, co je vám nepříjemné. Kurzy jsou vedené tak, aby byly vhodné pro všechna stádia těhotenství, ale s rostoucím bříškem mohou být pro vás přece jen některé sestavy příliš náročné. Výhodou je, pokud si můžete vyzkoušet úvodní hodinu zdarma a přesvědčit se, zda je jóga pro těhotné to pravé pro vás.
Na co gravidjóga zaměřuje?
Těhotenská jóga, stejně jako jóga klasická, obvykle začíná a končí protažením celého těla, které jistě v těhotenství uvítáte. Dále se nejčastěji setkáte s pozicemi na posílení zad, otevírání kyčlí a posílení či naopak vědomé uvolnění svalů pánevního dna.
Dalším častou výhodou jógy včetně těhotenské je celkové zklidnění a prohloubení dechu, těhotenská jóga tím navíc přinášení hlubší duševní propojení maminky a dítěte. Gravidjóga vás částečně fyzicky i psychicky připraví na porod. Zkušené lektorky, mezi nimiž jsou často i porodní asistentky, vám mohou doporučit i úlevové pozice, které využijete během první doby porodní.
Vedle fyzické roviny je gravidjóga důležitá i pro vaši psychickou pohodu. Pomůže vám odpočinout si od každodenních starostí a myšlenek.
Těhotenská jóga má ještě jednu výhodu – seznámíte se s dalšími maminkami z vašeho okolí, které v podobném období jako vy. Možná si najdete kamarádku, se kterou budete později společně vozit kočárky nebo pokračovat v kurzech jógy pro maminky a miminka. Nebo si prostě jen budete mít možnost popovídat o radost i strastech těhotenství, posbírat rady a zkušenosti od ostatních a společně strávit příjemný čas.
Těhotenská jóga – co si vzít s sebou?
Jógová centra bývají většinou velmi dobře vybavena různými pomůckami, takže nebudete potřebovat ani vlastní karimatku. S sebou si vezměte volné a pohodlné oblečení. Obuv nejspíš nebudete potřebovat, někdo ale rád využije například protiskluzové ponožky. Zcela jistě si s sebou přibalte láhev s vodou.
Záleží na konkrétním jógovém centru, jakou formou se bude jóga pro těhotné platit – někde platíte blok lekcí předem, jinde je možné platit individuální lekce samostatně. Pravidelné cvičení v těhotenství v různé výši proplácejí i zdravotní pojišťovny, proto je vhodné si před zaplacením zjistit podmínky té své a lektorku předem upozornit, jaké informace bude třeba napsat na fakturu, aby ji pojišťovna k proplacení uznala.
Přečtěte si také, jaké cvičení po porodu vás vrátí do kondice.
Diskuse k článku
RE : Těhotenská jóga vám pomůže zůstat fit a naladit se na porod a miminko