Cuketa
Cukína by se měla stát součástí zdravého životního stylu
Konzumace cuket prospívá hlavně lidem obézním, diabetikům, pacientům s chorobami jater a žlučníku, nemocným trpícím dnou a revmatismem. Tato nepříliš výrazná zelenina je bohatá na minerální látky, především draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo, měď a zinek. Draslík na sebe váže přebytečné soli v těle a pomáhá odvádět vodu. Kromě zmíněných prvků se v cukíně nacházejí také vitamíny A, B a C, které zlepšují imunitu a posilují látkovou přeměnu v buňkách.
S cuketou proti rakovině a dalším nemocem
Diabetici ocení, že díky nízkému glykemickému indexu tykev nezpůsobuje kolísání cukru v krvi. Tato zelenina by se měla stát také součástí jídelníčku těhotných žen, jelikož obsahuje kyselinu listovou, která působí příznivě na nervovou soustavu dítěte. Jelikož cuketu z více než 90 % tvoří pouze voda, stala se vhodnou potravinou při dietě a detoxikaci organismu. Látky v ní obsažené zlepšují pohyb střev, jejich průchodnost i vyprazdňování. Navíc jsou letní tykve lehce zásadité a pomáhají udržet acidobazickou rovnováhu v těle.
Zajímavosti o cuketě
- První plody mohou pěstitelé sklízet už po 60 - 65 dnech od výsevu
- K přípravě pokrmů se používají i cuketové květy, a to především plněné
- Plody se sklízejí v rukavicích a s dlouhými rukávy, protože lodyhy i listy rostlin na sobě nesou ostny nebo tuhé chlupy
- Existují až stovky odrůd - cukety žluté, bílé, černé, pruhované, světlé či tmavě zelené nebo podélné i kulaté
- Mladé listy se občas zbarvují do žluta, je to způsobeno nízkými teplotami a nejedná se o nemoc rostliny
Diskuse k článku
RE : Cuketa