Využití ryb v kuchyni
Ryby bychom měli zařazovat do našeho jídelníčku alespoň 2x týdně, jelikož vhodně doplňují jídelníček o nespočet zdraví prospěšných látek. V kuchyni bychom měli připravovat pokrmy především z mořských ryb. Ty totiž obsahují více živin a důležitých látek. Ryby bychom ale měli střídat a nezaměřovat se jen na jeden druh ryb. V kuchyni můžete ryby připravovat na mnoho způsobů.
Mořské ryby rozdělujeme i podle jakosti:
- První jakost: platýs obecný, jeseter, sardel, merlán, jazyk mořský, tuňák obecný, kambala veliká
- Druhá jakost: treska obecná, vlk mořský, losos mořský, sleď obecný, makrela obecná
- Třetí jakost: štítníci, parma mořská, rejnok ostnatý, zajíc mořský, parmice
Maso ryb je velmi jemné a chutné, tudíž si něm pochutnáte i bez dalších příloh. Svalová vlákna ryb jsou kratší a jemnější, proto je ryba velmi rychle hotová. Může se však snadno rozvařit a rozpadnout, proto je potřeba je při přípravě neustále kontrolovat. Ryby neupravujeme všechny stejným způsobem, jelikož každá ryba vyžaduje trochu jiné zacházení.
Nejčastěji se v kuchyni setkáme pravděpodobně s rybí polévkou, sardinkovou či tuňákovou pomazánkou a rybou na mnoho způsobů jako hlavní jídlo. Mezi nejvyhlášenější rybí pochoutku patří candát nebo štika. Oblíbené jsou v české kuchyni i kapr, pstruh, sumec nebo i amur. Ryby můžete udělat jen tak na másle nebo obalit a osmažit. Jako příloha se k nim může podávat vařené brambory, výborný je například kapr s bramborovým salátem, což z vánočního období známe snad všichni. Rybu bychom měli jíst i při redukční dietě, především ale ty méně tučné.
Méně tučné – pstruh, treska, sumec, kapr, štika, okoun
Tučnější ryby – makrela, sardinky, losos, tuňák (obsahují zdravý tuk)
Diskuse k článku
RE : Využití ryb v kuchyni