Pěstování a skladování rýže
Pěstování rýže
Pravděpodobně se rýže začala pěstovat již 4000 let před naším letopočtem na území dnešního Thajska a odtud se ji naučili pěstovat v Číně a Indii. Klasická rýžová pole z dnešní doby vymysleli Číňané. Při pěstování rýže je nejdůležitější voda. Uměle vyrobené vodní nádrže se zavlažují unikátními zavlažovacími systémy. Mezi největší světové producenty patří Čína, Indie, Indonésie, Bangladéš, Vietnam, Thajsko, dokonce i Brazílie nebo USA. U nás se spíše nepěstuje, jelikož zde nemáme ty nejvhodnější podmínky jako jsou například v Asii. Ale v Itálii si pěstují svoji vlastní rýži Arborio, která se perfektně hodí při vaření pravého italského rizota.
Jednotlivé typy rýže se liší podle toto, kde jsou pěstovány a k jaké pokrmu se hodí nejvíce:
- Basmati: má dlouhá zrna a vaří se z ní hlavně v indické kuchyni
- Arborio: pochází z Itálie a připravíte si z ní skvělé italské rizoto
- Jasmínová rýže: je podobná basmati, ale více se lepí, využívá se především v čínské kuchyni
- Nišiki: je dobře lepivá, proto se používá k přípravě pravého sushi
- Carnaroli: je velmi podobná rýži arborio a také se hodí při vaření rizota
Nejpěstovanější druh rýže, rýže setá, se pěstuje na zavodněných polích. Porosty jsou trvale udržovány ve vodě a zalité do určité výšky. Na polích jsou vytvořeny zavlažovací kanály a hráze, přičemž vybudování takého zavlažovacího systému je velmi drahé a pracné. Některé vyšlechtěné rýže však tolik vody nepotřebují a během jejího vegetačního období stačí pouze pravidelné závlahy.
Rýži je však možné vypěstovat i u nás, dokonce i vy se o to můžete pokusit. Semínka rýže seté klíčí ve vlhkém prostředí. Do misky se substrátem položíte semena rýže seté a neustále zavlažujete. Semínka vám vyklíčí při pokojové teplotě, a to cca za 14 dní. Mladé rostlinky je potřeba pravidelně zalévat. Vzešlé rostliny poté přesaďte do větší nádoby, na jejíž dno umístíte substrát. Hladina vody by měla být vždy asi 2 cm nad úrovní substrátu. Až rýže zežloutne, můžete začít sklízet. Nechejte klasy proschnout a semena z nich vymlaťte. Vymlácená semena nechte opět uschnout a dobře uschovejte.
Skladování rýže
Skladování rýže není nikterak náročné. Pokud si rýži koupíte v obchodě, z načatých obalů ji přemístěte do uzavíratelné nádoby, protože jinak je rýže ideálním místem pro líhni molů. Aby rýže neztratila vzhled ani chuť, rozhodně ji nenechávejte jen tak volně na vzduchu, ale uzavřete do skleněných či plastových krabiček. Rýži byste neměli mít v papírových obalech, protože by mohla snadno navlhnout a zplesnivět.
Diskuse k článku
RE : Pěstování a skladování rýže