Retro dezerty: Punčové řezy nás lákají svou barevností i rumovou příchutí
06. 06. 2019
Barevné punčové řezy zná snad každý. Mezi nejoblíbenější zákusky patřil nejen za minulého režimu, ale už za první republiky. Kvůli obsahu cukru a alkoholu jde spíše o kaloričtější laskominu, ale stejně jako další retro dezerty si ho můžete připravit i doma a ovlivnit tak jeho složení.
Punčové řezy – historie dezertu
Stejně jako další retro dezerty i punčové řezy nám svůj původ tají. Není tak vůbec jasné, koho kdy napadlo obarvit piškotové těsto, v různých variacích ho slepit marmeládou a promáčet cukrovo-rumovým rozvarem. Je to škoda, protože by se tento člověk stal oblíbencem mnoha generací, které milují jeho sladko-kyselo-rumovou chuť. Připravit punčové řezy doma je pracnější, můžete si ale poměr surovin přizpůsobit podle své chuti. K punčovým řezům si skvěle bude hodit domácí punč.
Punčové řezy – recept
Na každou vrstvu piškotového těsta budete potřebovat:
- 4 vejce
- 80 g cukru krupice
- 80 g hladké mouky
Obvykle se připravují 3 vrstvy těsta, takže si všechny ingredience na punčové řezy připravíme 3krát.
Na rumový rozvar budeme potřebovat:
- 300 ml vody
- 300 g cukru krupice
- rum nebo rumové aroma – množství podle chuti
- šťávu z citronu podle chuti
Na polevu si nachystáme:
- 250 g cukru krupice
- 130 ml vody
- 1 lžíci citronové šťávy
- 1 lžíci rumu
A dále ještě budeme potřebovat:
- rybízovou nebo višňovou marmeládu
- červené potravinářské barvivo
- hořkou čokoládu nebo čokoládovou polevu
Punčové řezy – postup
Nejprve si připravíme piškotové pláty. Na každý plát vždy vyšleháme v míse vejce s cukrem a poté do směsi vmícháme prosátou mouku. Do těsta na jeden z plátů přidáme malé množství červeného potravinářského barviva, aby získalo růžovou barvu. Každý plát pečeme samostatně na pečícím plechu vyloženém pečícím papírem v troubě předehřáté na 190 stupňů Celsia asi 10 minut. Špejlí si ověříme, že je těsto propečené.
Během pečení si připravíme cukrovo-rumový rozvar. Vodu ohřejeme a rozpustíme v ní cukr. Poté přidáme rum nebo rumové, případně punčové aroma a citronovou šťávu podle chuti.
Na tác s okrajem si položíme jeden bílý piškotový plát a pomažeme ho marmeládou. Na něj položíme růžový plát. Růžový plát rovnoměrně polijeme rozvarem. Druhý bílý plát pomažeme marmeládou a přiklopíme ho na růžový plát. Na punčové řezy položíme další tác nebo plech a zatížíme je např. 3 baleními mouky/cukru. Punčové řezy necháme uležet několik hodin, ideálně do druhého dne. Chceme dosáhnout toho, že se rozvar dostane do všech vrstev, proto také punčové řezy během zatížení několikrát otočíme.
Druhý den si připravíme polevu. Vodu s cukrem přivedeme k varu a 10 minut povaříme. Vznikne tím cukrový sirup, který přelijeme do mísy, ochutíme rumem a citronem a několik minut mícháme, až změní barvu. Polevu na punčové řezy můžeme nechat bílou nebo ji obarvit malým množstvím červeného potravinářského barviva, aby získala růžovou barvu. Připravenou polevou můžeme potřít celou plochu horního piškotového plátu vcelku nebo nejprve nařezat jednotlivé punčové řezy a potřít je na horní straně a užších bočních stranách, aby na delší straně zůstal barevný profil řezů. Na závěr pocákáme punčové řezy rozpuštěnou hořkou čokoládou nebo čokoládovou polevou. Hotové punčové řezy uchováme v lednici.
Přečtěte si také recepty na další české retro dezerty
Skutečně chcete smazat komentář?
Další články z rubriky
Tradice praví, že když se máj postaví, je potřeba, aby ho hlídali muži z vesnice přes noc. Cíl byl jasný, nikdo ze sousedství nesměl májku zcizit –…
Vánoční zvyky u našich předků byly důležitou součástí jejich každodenního života. Snahou bylo především zajistit bohatou úrodu a plodný rok. Lidé v…
O Vánocích na nás číhá nebezpečí všude. Už i ten předvánoční stres dává našemu tělu pořádně zabrat. Když opomeneme zapíchnuté kosti v krku, zvracení,…
Purpura má původně pohanský původ. Byla spojována s magickými obřady pronárodů Keltů, Slovanů a Germánů. Je to směs bylin, dřevěných třísek, různých…
Pro výrobu užitkových předmětů se používala zejména sláma žitná. Její výhodou jsou dlouhá stébla. Pletení se odkládalo většinou na...
V současné době je nejrozšířenější pletení košíků a dalších pletených výrobků především z vrbového proutí a pedigu. Ovšem v minulosti byla situace…
barvy na textil (koupíte v drogerii) Jedním balením obarvíme 1 – 1,5 kg pedigu.
velký starší hrnec
sůl
ocet
klacík nebo starou vařečku na…
Přestože existuje více než 600 druhů ratanu, na výrobu pedigu jsou vhodné pouze tři z nich. Ty se pěstují převážně z uměle vysazených rostlin.…
Je tolik důvodů, proč umělecké kovářství přitahuje pozornost. Vždyť v sobě snoubí schopnost podmanit si pevné kovy, a přitom z nic...
Již v samotném úvodu jsme nastínili, že zdobicí techniky, uplatňované v kovářském řemesle, neplní jen funkci estetickou, ale také ...
Od 14. století se pasíři zabývali výrobou rytířských pásů. Ty sloužily k zavěšení meče, šlo však rovněž o důležitý estetický prvek. Rytířské pásy se…
Historie kovářského řemesla sahá daleko do minulosti. První důkazy o tom, že se lidé pokoušeli opracovávat železo, pocházejí ze 3. tisíciletí před…
Domácí chléb je podle mnohých lepší než ten kupovaný, a to hned z několika důvodů:
Domácí chléb z kvásku je zdravý a výživný
Když si domácí…
Doba přípravy: Do hodiny
Kynutí: 30 minut
Pečení: 30 minut
Co budete potřebovat na 4 porce:
25 g droždí
80 g krupicového cukru
200 ml…
Na těsto na 4 medové pláty budeme potřebovat:
450 g hladké mouky
150 g cukru moučka
100 g másla
4 lžíce medu
5 lžic mléka
2 ks vajec
1…
O původ žloutkových řezů se hlásí snad polovina Evropy. Můžete se tak dozvědět, že jsou původem chorvatské či rakouské pod názvem kremšnit, ale…
Výroba mýdla z mýdlových hmot nabírá na oblibě, protože jejich použití je velmi jednoduché a zvládnou ho za pomoci rodičů i děti. Domácí výroba mýdla…
Hodinář nebo zámečník? Čím byl vlastně Petr Henlein, který jako první sestrojil v roce 1511 mechanické hodinky? Dalo by se říct, že tento muž položil…
První housle spatřily světlo světa již ve století šestnáctém. Jejich tvůrcem byl známý houslař Andrea Amati. Tento zručný Ital pocházel z velmi…
V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…
Podle historických pramenů byla technika intarzie známá již v době starého Řecka a Egypta. Šlo však o ojedinělé pokusy, největší rozmach z pohledu…
Technika linorytu se začala postupně používat od konce 19. století a představovala levnější a snazší alternativu dřevořezu. Linoryt se začal…
Ať už se chcete věnovat jakékoliv řezbářské technice, bez základního nářadí se neobejdete. Kromě dlát různých tvarů a rozměrů, o kterých se budeme…
Dřevo je přírodní a po staletí snadno dostupný materiál, proto je dřevořezba nejrozšířenější formou řezbářství. Pro řezbáře je důležité naučit se…
Abychom dokázali hovězí maso dobře připravit, musíme si udělat přehled o tom, jaké druhy hovězího masa se na hovězím skotu nachází, jaký je v nich…
Aby optické sklo mohlo mít své specifické vlastnosti – mohli jsme z něj vytvořit třeba brýlové sklo nebo oční čočky, je třeba, aby bylo absolutně…
První zprávy o českém skle se týkají vitráží. V sázavské kronice je k roku 1162 zmínka o opatu Regnardovi, který se vyznal "v umění vysazovati…
Směs na výrobu skla se skládá z kyseliny křemičité nebo borité a nejméně ze dvou zásad, z níž jedna je alkalická a druhou je zemin...
Leptání skla může vyzkoušet úplně každý. Je to jednoduché a výsledek velice zajímavý. Je ale několik věcí, které by měl každý vědět, než se do…
V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…
I do škol se pomalu vrací předměty, které se zaměřují na rukodělné práce. Je škoda, aby mladší ročníky pozapomněly šití nebo pletení. Navíc, díky…
Už před více jak 2000 lety lidé zdobili svůj šat batikem. Některé pozůstatky batikovaných látek se dochovaly v Egyptě z 5. století před naším…
Základem každého drhaného doplňku je systematické uzlování příze. Takovýmto způsobem vzniká látka, která je pevná, odolná a jen ta...
Právě v tento čas heřmánek venku kvete a tak by byla obrovská škoda jej nevyužít. Pro domácí mýdlo ideálně. A když nasbíráte heřmánku víc, můžete si…
Historie techniky vypalování do dřeva je opravdu dlouhá. Sahá v podstatě až do středověku. V této době však měla o dost jednodušší podobu. Žádná…
Pokud jste se opravdu rozhodli, že voliéra pro ptáky je to pravé pro vaše papoušky, andulky, nebo holuby, neměli byste určitě zapomínat promyslet a…
Historicky se tyto náramky přátelství pojí ke středo- a jihoamerickým indiánům - možná souvisejí také s inckým kipu - ale některé podobné vázané…
Určitě znáte ty kouzelné krámy s kameny, anebo stánky na poutích, hradech a zámcích, kde si můžete vybrat kamínek, který si přivezete domů z výletu…
Šperk rozhodně nemusí stát několik tisíc korun, aby byl krásný a každý vám jej záviděl. Můžete si celkem snadno a rychle doma vyrobit několik…
Historie českého granátu sahá až do druhé poloviny 5. století, kdy ho z říčních náplavů sbírali již Keltové. Poté na dlouhou dobu obliba tohoto…
Vltavíny řadíme mezi takzvané tektity, což znamená, že se jedná o něco taveného. Představte si, jak vzniká sklo - materiál je roztaven a pak se nechá…
Diskuse k článku
RE : Retro dezerty: Punčové řezy nás lákají svou barevností i rumovou příchutí